Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2022-12-06

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Król segmentu premium wśród SUV-ów

Najlepiej sprzedający się SUV w segmencie premium to model szwedzkiego producenta - Volvo XC60, Od momentu pojawienia się na rynku, zdecydowanie wiedzie prym i zbiera pozytywne opinie. Naszpikowany systemami bezpieczeństwa, z których kilka opisanych zostało poniżej.

volvo_xc60_recharge_silver

Whiplash Protection System - WHIPS

System WHIPS chroni pasażerów w przypadku uderzenia w tył samochodu. Nie tylko konfrontacje czołowe i boczne mogę narazić na szwank nasze zdrowie, ale też sytuacje, w których najedzie na nas ktoś jadący bezpośrednio za nami.

volvo_whips_system_bezpieczenstwa

W zależności od kąta uderzenia oraz prędkości, z którą poruszał się pojazd jadący za nami, system WHIPS potrafi odpowiednio „zareagować” i zabezpieczyć podróżujących przed poważnymi obrażeniami. Szczególnie narażone są w takich przypadkach kręgi szyjne oraz kręgosłup. Na Whiplash Protection System składają się pochłaniające energię oparcia, zagłówki i siedziska.

System działa w taki sposób, że w momencie uderzenia następuje natychmiastowe, automatyczne odchylenie oparć foteli do tyłu oraz przesunięcie siedzisk w dół. Dzięki temu pochłaniana jest energia, która w samochodach bez tego systemu ląduje bezpośrednio na plecach i kręgach szyjnych, co może mieć niezwykle poważne skutki.

Monitorowanie martwego pola - BLIS

Jeden z najczęściej chwalonych przez klientów systemów, jednocześnie chyba najczęściej „zatrudniany” do wsparcia kierowców, to BLIS – Blind Spot Information System. Wykrywanie pojazdów na sąsiednich pasach ruchu to rozwiązanie mające bardzo pozytywny wpływ na ograniczanie liczby potencjalnych stłuczek, jak też i poważniejszych wypadków (szczególnie przy dużych prędkościach).

Przy wykorzystaniu kamer oraz radarów kierowca zyskuje dodatkowe wsparcie, tak potrzebne zarówno w natężonym ruchu, ale też i w mniej zakorkowanych sytuacjach – niesprzyjających z innych powodów, np. intensywny deszcz, czyli warunki znacznie ograniczonej widoczności.

Jeśli jakiś samochód znajdzie się w martwym polu, to w lusterku bocznym zaświeci się ostrzegawcza lampka, dzięki czemu kierowca ma więcej czasu na reakcję i może uniknąć ryzykownego manewru. System na dobre zadomowił się we wszystkich modelach Volvo, szczególnie w Volvo XC60.

Fabryczny ogranicznik prędkości

Aby w sposób bardzo jednoznaczny zasygnalizować jak ważne dla Volvo są aspekty związane z bezpieczeństwem, zdecydowano, że od 2020 roku wszystkie samochody opuszczające fabryki szwedzkiego producenta będą miały ogranicznik prędkości do 180 km/h. Prowadzone są też badania nad technologiami inteligentnej kontroli prędkości, które w przyszłości mogłyby automatycznie ograniczać prędkość samochodu, gdy ten zbliża się od obszaru szkoły lub szpitala. Ograniczenie ryzyka jest priorytetem w zakresie ratowania życia na drodze. Tak więc nie tylko bierne systemy bezpieczeństwa, ale też unikanie wypadków, czyli systemy czynne.

Wykrywanie pieszych przed autem

Nieuwaga, zmęczenie czy roztargnienie kierowców, to tylko niektóre z przyczyn wypadków z udziałem pieszych. Powodem może być również brak uwagi i pośpiech pieszych w chwili przekraczania jezdni (zarówno na pasach jak i poza nimi). Z obu perspektyw – zarówno kierującego jak i pieszego – system wykrywający osoby znajdujące się przed maską samochodu jest niezwykle istotny. Volvo wprowadziło ten system w swoich samochodach w roku 2010, tak więc przez ponad dekadę kamery i radary uratowały z pewnością wiele żyć. System informuje o obecności pieszego, a jeśli kierowcy nie zdąży zareagować, to auto zostanie wyhamowane automatycznie.

Cały szereg nowości związanych z radarami i czujnikami wykrywającymi pieszych i inne obiekty na drodze można znaleźć w najnowszym modelu Volvo EX90.

suv

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a
  Bielsko-Biała: Zmiany w strefie parkowania

  Bielsko-Biała: Zmiany w strefie parkowania

  Na sesji Rady Miejskiej 24 listopada radni przegłosowali dwie uchwały, które zmieniają sposób działania stref płatnego parkowania w Bielsku-Białej.

  Czytaj
  Bielskie Drogi. Trwa akcja NURD

  Bielskie Drogi. Trwa akcja NURD

  Dzisiaj od wczesnych godzin rannych trwają policyjne działania „NURD''

  Czytaj
  Sprzedaż auta czy jego złomowanie – co wybrać?

  Sprzedaż auta czy jego złomowanie – co wybrać?

  Stary samochód może być powodem do dumy, jednakże w wielu przypadkach wysłużony, uszkodzony lub nieużywany pojazd stanowi dla właściciela niemały kłopot. Oprócz opłacania składek za ubezpieczenie, samochód zajmuje miejsce w garażu lub na działce, co jest kolejną niedogodnością. W jaki sposób rozwiązać problem starego auta?

  Czytaj
  Motomikołaje wyruszą z prezentami do dzieci z bielskiego Domu Dziecka

  Motomikołaje wyruszą z prezentami do dzieci z bielskiego Domu Dziecka

  MotoMikołaje wyruszą z prezentami do dzieci z bielskiego Domu Dziecka przy ulicy Pocztowej

  Czytaj
  Dlaczego w sezonie zimowym powinieneś zakładać opony zimowe?

  Dlaczego w sezonie zimowym powinieneś zakładać opony zimowe?

  Opony zimowe oferują wiele korzyści, które mogą pomóc kierowcom lepiej przygotować się do sezonu zimowego i sprawić, że dojazdy do pracy będą bezpieczniejsze. Aby dowiedzieć się, jakie są korzyści z zakładania opon zimowych w aucie, musimy wiedzieć, jak skład gumy i wzór bieżnika pomagają w chłodne dni. Mieszanka gumy w oponie przeznaczonej na śnieg i niskie temperatury jest zdecydowanie bardziej miękka niż mieszanka opony przeznaczonej do temperatur w sezonie letnim. Oznacza to, że ma większą elastyczność, co poprawia przyczepność na śliskich nawierzchniach, a także łatwiej się kompresuje, co zapewnia lepszy kontakt z nawierzchnią drogi. Wzór bieżnika na oponach zimowych to kolejny element, którym tego typu opony różnią się od opon przeznaczonych na ciepłe dni. Ogólnie rzecz biorąc, opony zimowe mają głębsze rowki niż opony letnie, co ponownie pozwala im lepiej trzymać się zaśnieżonych lub oblodzonych dróg. Ostatnim czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, jest oszczędność paliwa.

  Czytaj
  Kajetanowicz i Szczepaniak powalczą o tytuł mistrzów świata

  Kajetanowicz i Szczepaniak powalczą o tytuł mistrzów świata

  Ostatnie starcie w sezonie 2022. Kajetanowicz i Szczepaniak powalczą o tytuł mistrzów świata w Rajdzie Japonii!

  Czytaj
  Policja poszukuje świadków potrącenia rowerzystki

  Policja poszukuje świadków potrącenia rowerzystki

  Policja poszukuje świadków wypadku drogowego, który miał miejsce w dniu 20 października 2022 roku w Bielsku-Białej na ulicy Komorowickiej

  Czytaj
  Kradzież wynajętego samochodu - co robić w takiej sytuacji?

  Kradzież wynajętego samochodu - co robić w takiej sytuacji?

  Każdy najemca samochodu z pewnością obawia się jego kradzieży. To przecież oznacza sporo kłopotów i stresu. Niestety jednak nie na wszystko mamy wpływ i zdarza się, że nawet najlepiej zabezpieczony pojazd padnie łupem złodziei. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak się zachować?

  Czytaj
  Zmiany na ul. Warszawskiej

  Zmiany na ul. Warszawskiej

  Zmiany na ul. Warszawskiej

  Czytaj

  Wyszukaj w SN

  Popularne Artykuły


  Bielsko-Biała stroi się na święta
  2022-12-02

  Bielsko-Biała stroi się na święta

  W mieście zapanuje atmosfera zbliżających się świąt

  Fotorelacja: Motomikołaje z prezentami dla dzieci z domu dziecka!
  2022-12-04

  Fotorelacja: Motomikołaje z prezentami dla dzieci z domu dziecka!

  Motomikołaje dostarczyli górę prezentów dla podopiecznych Domu Dziecka w Cygańskim Lesie

  Jak radiowo rozprowadzić po domu Internet od bielskich dostawców?
  2022-12-02

  Jak radiowo rozprowadzić po domu Internet od bielskich dostawców?

  W Bielsku-Białej i okolicach już za kilkadziesiąt złotych można stać się użytkownikiem bar...

  Super-Nowa

  ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

  :

  :

  : redakcja@super-nowa.pl


   SN - INFORMACJE BIELSKO