Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2022-08-16

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Czym jest basen rozporowy, jak go napełnić i kiedy warto go wybrać?

Basen rozporowy to doskonały sposób na zapewnienie ochłody w letnie dni dla całej rodziny. Jest on rozwiązaniem pośrednim między niewielkim basenem dmuchanym, przeznaczonym przede wszystkim dla dzieci, a drogim i zajmującym sporo miejsca basenem stelażowym. Dlatego też, jeśli rozważasz zakup basenu rozporowego, w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na jego temat.

basen-rozporowy-ogrodowy-intex

Co to jest basen rozporowy i jakie są jego zalety?

Basen rozporowy to model, który nie wymaga żadnego stelażu. Jego odpowiedni kształt wynika z rozpierającej ścianki od wewnątrz wody znajdującej się w niecce. Dlatego też baseny rozporowe dostępne są wyłącznie w wariantach o okrągłym kształcie, który zapewnia równomierne rozłożenie nacisku wody

Rozporowy basen zbudowany jest wobec tego z dwóch części — dolnej, czyli dna i bocznych ścianek, wykonanych najczęściej ze wzmocnionego tworzywa PVC oraz górnej pod postacią dmuchanego kołnierza zapewniającego utrzymanie odpowiedniego kształtu basenu i zapobiegającego wylewaniu się z niego wody. 

Jakimi zaletami cechują się baseny rozporowe?

Baseny rozporowe przede wszystkim są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ze względu na ich optymalne wymiary oraz brak elementów konstrukcyjnych, które mogłyby się przyczyniać do wypadków z udziałem najmłodszych. Dodatkowo ich dużym plusem jest trwałość, która jest nawet kilka razy większa niż w przypadku modeli dmuchanych. Rozporowy basen przed jego rozłożeniem jest także lekki i zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu nie ma problemu z jego przechowywaniem poza sezonem. Z kolei samo jego napełnianie jest również stosunkowo proste. 

Jak napełnić basen rozporowy?

Aby napełnić basen rozporowy, należy najpierw znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w ogrodzie, które powinno być równe, najlepiej dobrze nasłonecznione oraz oddalone od drzew i krzewów. Najważniejsze jest jednak odpowiednie podłoże, gdyż basen rozporowy na nierównym terenie nie będzie równomiernie wypełniony wodą, a co za tym idzie, jego ścianki będą się zapadały. Po wybraniu odpowiedniego miejsca należy rozłożyć najpierw specjalną matę pod basen, która zapewni izolację od podłoża. Sam basen powinien z kolei zostać na niej równomiernie rozłożony, a jego napełnianie trzeba rozpocząć od napompowania kołnierza, warto w tym celu wykorzystać pompkę ręczną oraz pamiętać o tym, aby nie pompować kołnierza „do pełna”, wolna przestrzeń zostanie bowiem i tak wypełniona przez rozprężające się pod wpływem temperatury powietrze. 

Po napompowaniu kołnierza basenu rozporowego należy sprawdzić, czy otwory przeznaczone na pompy filtrujące są zatkane lub w przypadku kiedy jest do niego podłączona pompa, czy zawór odpływowy został zakręcony, po czym można przejść do napełniania ogrodowego basenu. Najpierw napełniamy basen wyłącznie do poziomu około 3-4 cm i sprawdzamy, czy znajdująca się w niecce woda rozkłada się równomiernie. Jeśli tak można przejść do dalszego napełniania, jeśli nie trzeba najpierw skorygować jego położenie. To ile wody powinno znajdować się w basenie, zazwyczaj jest oznaczone specjalną linią na wewnętrznej stronie jego ścianek. 

Czy basen rozporowy można napełnić do połowy?

Kiedy z basenu rozporowego mają korzystać małe dzieci, zwłaszcza w przypadku sporych rozmiarów modeli wiele osób ze względu na ich bezpieczeństwo nie chce go maksymalnie napełniać. Należy jednak pamiętać, że rozporowy basen swój odpowiedni kształt i stabilność zapewnia rozpierającej sile wody. Dlatego zawsze powinien być on napełniony do wskazanej wysokości. Basen rozporowy napełniony wyłącznie do połowy nie będzie stabilny, a jego ścianki mogą się zapadać. 

Ile kosztuje basen rozporowy?

To ile kosztują baseny rozporowe, zależy od wielu czynników. Z pewnością jest to jednak tańsze rozwiązanie niż basen stelażowy, gdyż można je kupić nawet za mniej niż 1000 zł. Na cenę basenu rozporowego ogrodowego składają się natomiast:

 • jego wymiary, im większy basen, tym wyższa jego cena, 
 • jakość wykonania, na której nie warto oszczędzać, 
 • dołączone do zestawu akcesoria takie jak na przykład pompy.

Gdzie kupić dobrej jakości basen ogrodowy rozporowy?

Aby basen rozporowy w ogrodzie był w pełni bezpieczny i służył przez wiele sezonów, warto wybierać wyłącznie modele wykonane z trójwarstwowego PVC renomowanych producentów, które znaleźć można między innymi w ofercie sklepu Intexmarket.pl. Sklep ten od niemal 20 lat oferuje baseny rozporowe wyłącznie marki Intex, które cechują się wysoką jakością wykonania. Wiele z nich wyposażonych jest dodatkowo w pompy filtrujące w zestawie, dzięki temu są gotowe do rozłożenia i korzystania z nich. Ponadto zakup basenu rozporowego w tym miejscu pozwala także zaoszczędzić, dostępne w nim modele cechują się bowiem atrakcyjnymi cenami w porównaniu zarówno do innych sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. 

Podsumowując wszelkie informacje na temat basenów rozporowych, jest to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą, aby z basenu w ogrodzie mogli korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do zalet jakie oferują oraz są bezproblemowe, jeśli chodzi o ich rozkładanie, a także przechowywanie.

basen

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a
  W Bielsku-Białej powstał poligon strażacki

  W Bielsku-Białej powstał poligon strażacki

  W Starym Bielsku powstał poligon strażacki – miejsce, które umożliwia służbom ćwiczenie wszystkich dziedzin ratownictwa. To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju, dzięki któremu strażacy będą mogli lepiej przygotować się do pomocy w trudnych sytuacjach.

  Czytaj
  Trudne warunki na Jeziorze Żywieckim. Ratownicy WOPR ratowali turystów

  Trudne warunki na Jeziorze Żywieckim. Ratownicy WOPR ratowali turystów

  Mocne opady deszczu oraz silny wiatr uniemożliwił dalszy wypoczynek wielu osobom wypoczywającym nad Jeziorem Żywieckim.

  Czytaj
  Jaka pogoda w tym tygodniu? Synoptycy wydali dwa ostrzeżenia meteo

  Jaka pogoda w tym tygodniu? Synoptycy wydali dwa ostrzeżenia meteo

  Dwa ostrzeżenia meteorologiczne dla Powiatu Bielskiego

  Czytaj
  Dzieci już korzystają

  Dzieci już korzystają

  Miniboisko i otaczający je teren rekreacyjny powstały przy ul. Janisława Grondysa. Wszystko to efekt starań mieszkańców, którzy zgłosili projekt do Budżetu Obywatelskiego Bielska-Białej, a później na niego głosowali. Z obiektów już korzystają najmłodsi.

  Czytaj
  Podręczniki szkolne - gdzie warto je nabyć?

  Podręczniki szkolne - gdzie warto je nabyć?

  Zorganizowanie szkolnej wyprawki to obowiązek, który rodzice często zostawiają na ostatnią chwilę. Wakacyjny czas rządzi się przecież swoimi prawami i niewiele osób pragnie w tym momencie myśleć o szkole. Prawda jednak jest taka, że wcześniejsze zaplanowanie zakupu wszystkich potrzebnych rzeczy wiąże się ze zminimalizowaniem stresu, a także ze sporymi oszczędnościami finansowymi. Jednym z podstawowych elementów wyprawki szkolnej są oczywiście podręczniki. Gdzie szukać kompletów książek?

  Czytaj
  Karol Stanisław to 1000. noworodek w tym roku

  Karol Stanisław to 1000. noworodek w tym roku

  Tysięczny noworodek urodził się w tym roku w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej

  Czytaj
  Bielskie Drogi: Dzisiaj wzmożone działania policji

  Bielskie Drogi: Dzisiaj wzmożone działania policji

  Należy spodziewać się większej niż zazwyczaj liczby patroli i kontroli, podczas których policjanci będą dokonywać pomiarów prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie

  Czytaj
  Kierowca BDF - jak wygląda praca i jakie uprawnienia są wymagane?

  Kierowca BDF - jak wygląda praca i jakie uprawnienia są wymagane?

  Wielu kierowców zastanawia się nad pracą poza granicami kraju. Ponieważ zapotrzebowanie na kierowców jest duże, więc mają spore możliwości wyboru. Warto się zastanowić nad pracą kierowcy BDF. Co to jest za system i jak wygląda praca. Jakie uprawnienia musi mieć kierowca do takiej pracy. Gdzie należy szukać ofert zatrudnienia, aby praca dawała nie tylko godziwe zarobki, ale była też satysfakcjonująca?

  Czytaj
  Pływalnia Panorama: Modernizacja zgodnie z planem

  Pływalnia Panorama: Modernizacja zgodnie z planem

  Najpopularniejsze w Bielsku-Białej kąpielisko ma być gotowe wiosną przyszłego roku.

  Czytaj

  Wyszukaj w SN

  Popularne Artykuły


  Kino Letnie pod Dębowcem. Czas na kolejny seans
  2022-08-10

  Kino Letnie pod Dębowcem. Czas na kolejny seans

  Zbliża się kolejna odsłona Kina Letniego na stoku Dębowca

  Podręczniki szkolne - gdzie warto je nabyć?
  2022-08-12

  Podręczniki szkolne - gdzie warto je nabyć?

  Zorganizowanie szkolnej wyprawki to obowiązek, który rodzice często zostawiają na ostatnią...

  Robert Foltarz nowym trenerem BKB Beskidy
  2022-08-10

  Robert Foltarz nowym trenerem BKB Beskidy

  Trenerowi Robertowi życzymy wielu sukcesów sportowych oraz satysfakcji z pracy trenerskiej

  Super-Nowa

  ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

  :

  :

  : redakcja@super-nowa.pl


   SN - INFORMACJE BIELSKO