Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2023-03-26

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Czy można uchronić się przed wypaleniem zawodowym? Sprawdź!

2023-03-25 14:10:27 Art Partnera 1429


Aż 66 proc. badanych odczuwało w 2021 roku oznaki wypalenia zawodowego. Czy można się uchronić przed takim zjawiskiem? Jak rozpoznać u siebie pierwsze oznaki? Zachowanie balansu między życiem prywatnym i zawodowym zdaje się dla nas coraz trudniejsze, a przecież to dzięki tej równowadze jesteśmy zdrowi, zrelaksowani i wypoczęci. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc osiągnąć ten stan.

FOT

Kwestia wypalenia zawodowego jest na tyle poważna, że w 2016 roku Unia Europejska przyjęła specjalną dyrektywę, którą nazywa się w skrócie „work-life balance”. Ma ona na celu przeciwdziałać przepracowaniu i jego wyniszczającym dla społeczeństwa skutkom. Kraje, które wprowadzą do swoich przepisów zasady dyrektywy o równowadze między życiem prywatnym a zawodowym, uregulują kwestię różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn w pracy, czy wydłużą urlopy rodzicielskie. Ma to podnieść stan psychiczny pracowników i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Zanim jednak to nastąpi, warto samodzielnie zadbać o „work-life balance”.

 

Co to jest wypalenie zawodowe?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia jest to zespół objawów, które mają wpływ na nasze zdrowie. Jego źródłem jest doświadczanie przewlekłego stresu w miejscu pracy. Wypalenie zawodowe najczęściej przejawia się poczuciem braku energii i ogólnego wyczerpania, obniżoną efektywnością pracy oraz zwiększeniem dystansu psychicznego do wykonywanych obowiązków. Słowem: mniej nam zależy i rzadziej czerpiemy jakąkolwiek satysfakcję z tego, co robimy jako pracownicy.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Obserwuj siebie bacznie i porównuj swoje obecne zachowania z przeszłymi. Jeśli na początku praca w Twojej złotej firmie Cię pasjonowała, cieszyła, a do biura szło Ci się lekko, zaś dzisiaj myśl o włączeniu służbowego komputera napawa Cię raczej wstrętem – zastanów się. W miejscu pracy możesz odczuwać również większą drażliwość. Zdarza się też, że trudniejsze jest zasypianie lub łatwo odnotować częste budzenie się w nocy – szczególnie gdy zbliża się poniedziałek.

Zwróć uwagę na wstręt do pracy, niezadowolenie ze spędzania w niej czasu, czy drażliwość na widok menadżera. Możesz też zauważyć absolutny brak emocji, spowodowany Twoim dystansem wobec firmy. Jeśli większość tych objawów utrzymuje się od dłuższego czasu – możesz mieć problem z wypaleniem zawodowym.

Co może zrobić pracodawca?

Według specjalistów to pracodawcy mają ogromny wpływ na to, czy pracownik będzie cierpiał na wypalenie zawodowe. To bowiem oni odpowiadają za atmosferę pracy, procesy w firmie i czy system realizowania obowiązków. Wiele wskazuje na to, że już ważnym kierunkiem przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu jest jasny system wynagradzania pracowników oraz ich awansowania. Nie bez znaczenia są także pochwały, słowny sposób doceniania podwładnych i konstruktywny feedback.

Co ciekawe, według prawie połowy badanych przez Nationale-Nederlanden, ważne są benefity, takie jak dofinansowanie zajęć kulturalnych, sportowych, czy wyjazdów na służbowe delegacje. Pracownicy doceniają także wartość ubezpieczeń grupowych w firmie. Dla wielu istotne są kursy i szkolenia, które mają im pomóc w odstresowaniu się po ciężkim dniu. Ale także możliwości nauki w pracy jako takiej. Wykonywanie w kółko tych samych obowiązków i brak rozwoju nikogo nie motywuje na dłuższą metę.

 

Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

Najpierw zacznij od siebie i tego, co możesz zmienić w swojej codzienności, aby zachować równowagę na linii praca – dom. Zacznij od tego, aby obowiązków zawodowych nie wykonywać w domu. Jeśli pracujesz zdalnie, staraj trzymać się wyznaczonych godzin, a później za żadne skarby świata nie zaglądaj do służbowego laptopa. Dla dodatkowego wzmocnienia, ustaw sobie alarm w telefonie, którego melodia będzie oznaczała koniec pracy. Podobnie rób z przerwami od obowiązków w ciągu dnia.

Zadbaj o swoje zdrowie i włącz do codzienności pożywne dania (bogate w różnorodne witaminy i minerały) oraz aktywność fizyczną. Słychać o tym na każdym kroku nie bez powodu – to ma znaczenie. Wolny czas staraj się wykorzystywać na spotkania ze znajomymi i rodziną. Zróbcie coś razem, zamiast siedzieć obok siebie, mentalnie zanurzeni w swoich telefonach. Kontakt z drugim człowiekiem może wiele zdziałać. Nic jednak nie działa tak dobrze, jak…

Zadbaj o swoje środowisko pracy

To rola Twojego pracodawcy, ale pamiętaj, że to Ty go wybierasz każdego dnia. Każdego dnia, w którym zgadzasz się na nadgodziny, mobbing w pracy lub wieloletni brak podwyżek i rozwijania siebie w zawodzie, który kiedyś przynosił Ci satysfakcję. Dopóki pozwalasz sobie trwać w tym stanie, dopóty nic tak naprawdę się nie zmieni. Jeśli więc jesteś gotów na ten krok – zmień swoje środowisko pracy na lepsze i przygotuj się do tego właściwie.

W poszukiwaniach nowego pracy działaj inaczej niż poprzednio. Skoro czytasz tekst o wypaleniu zawodowym, to przecież co musiało pójść nie tak! Sprawdź atmosferę w pracy jeszcze zanim do niej pójdziesz. Jak to zrobić?

Postaw na portal Work or Not, w którym możesz sprawdzić każdego pracodawcę w kraju! Wystarczy wpisać w wyszukiwarce serwisu https://www.workornot.pl/companies nazwę firmy, którą chcesz sprawdzić. Najlepiej zrobić to w trakcie sprawdzania ogłoszeń o pracę – zaoszczędzisz dużo czasu! Później przeczytaj, co na temat firmy piszą jej pracownicy. To prawdziwa skarbnica wiedzy! Dowiesz się, m.in.:

 • jak szef podchodzi do podwładnych;
 • czy wynagrodzenie wypłacane jest na czas;
 • jak firma podchodzi do kwestii urlopów pracowniczych;
 • w jaki sposób nagradza się dodatkowo wyjątkowo ambitnych pracowników.

Sprawdź już teraz, co myślą o firmie użytkownicy Work or Not!

art

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a
  Dlaczego świece zapachowe Yankee Candle wybierane są tak chętnie?

  Dlaczego świece zapachowe Yankee Candle wybierane są tak chętnie?

  Świece zapachowe są w stanie zastąpić nam nie tylko odświeżacze powietrza, które zmieniają zapach panujący w domu, ale także praktyczny element ozdobny. Musimy jednak wybrać takie świece, które odpowiadają nam pod względem aromatu, ale także wielkości, aby zakup okazał się wyjątkowo wydajny.

  Czytaj
  Zmiana czasu z zimowego na letni. To już w ten weekend

  Zmiana czasu z zimowego na letni. To już w ten weekend

  Zmiana czasu z zimowego na letni. To już w ten weekend

  Czytaj
  Najlepsze pożyczki online - poznaj ich cechy

  Najlepsze pożyczki online - poznaj ich cechy

  Szybko i bez większych formalności to dwie cechy, które wyróżniają pożyczki w Smart Pozyczka. Jednak to dopiero początek zalet tej formy finansowania. Najlepsze pożyczki udzielane przez internet to oferty, które odpowiadają na potrzeby klienta zawsze wtedy, gdy jest to konieczne.

  Czytaj
  Opryski w ogrodzie – czym są i kiedy najlepiej je wykonać?

  Opryski w ogrodzie – czym są i kiedy najlepiej je wykonać?

  Opryski w ogrodzie są ważną częścią utrzymywania roślin w zdrowiu, ale jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed ich wykonaniem. Opryski mogą być stosowane do leczenia chorób grzybowych na roślinach i kontroli owadów, które mogą je uszkodzić. Istnieją również preparaty chemiczne, które można stosować do zabijania niepożądanych roślin w ogrodzie.

  Czytaj
  Jacek Krywult przestał być radnym

  Jacek Krywult przestał być radnym

  23 marca komisarz wyborczy poinformował Radę Miejską Bielska-Białej o rezygnacji z funkcji radnego Jacka Krywulta

  Czytaj
  Wiadukt będzie zamknięty

  Wiadukt będzie zamknięty

  Modernizacja tej arterii komunikacyjnej ma potrwać do wiosny 2025 r. 

  Czytaj
  Pościg ulicami Bielska-Białej. Kierowca zatrzymany!

  Pościg ulicami Bielska-Białej. Kierowca zatrzymany!

  Obywatel Gruzji prowadził pojazd, mając 2,5 promila alkoholu w organizmie, a ponadto przewoził tym samochodem dwie pasażerki.

  Czytaj
  Odpowie za kradzież wózka dziecięcego

  Odpowie za kradzież wózka dziecięcego

  Sprawcą okazał się bezdomny, któremu został przedstawiony zarzut kradzieży. Za dokonane przestępstwo grozi mu kara 5 lat pozbawienia wolności.

  Czytaj
  Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności

  Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności

  Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: wycofanie partii ziemniaków ze względu na przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu środka ochrony roślin chloroprofamu

  Czytaj

  Wyszukaj w SN

  Popularne Artykuły


  Bielskie Drogi. Trwa akcja NURD
  2023-03-22

  Bielskie Drogi. Trwa akcja NURD

  Dzisiaj od wczesnych godzin rannych trwają policyjne działania „NURD''

  Pościg ulicami Bielska-Białej. Kierowca zatrzymany!
  2023-03-21

  Pościg ulicami Bielska-Białej. Kierowca zatrzymany!

  Obywatel Gruzji prowadził pojazd, mając 2,5 promila alkoholu w organizmie, a ponadto przew...

  Jacek Krywult przestał być radnym
  2023-03-24

  Jacek Krywult przestał być radnym

  23 marca komisarz wyborczy poinformował Radę Miejską Bielska-Białej o rezygnacji z funkcji...

  Super-Nowa

  ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

  :

  :

  : redakcja@super-nowa.pl


   SN - INFORMACJE BIELSKO