2025-07-17 12:41:51 UM Bielsko-Biała 2251
Tegoroczne święto miasta odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia, a wydarzenia zaplanowano w wielu przestrzeniach. Prezentujemy skrót planowanych wydarzeń.
To zawsze wyjątkowy czas dla miasta i jego mieszkańców. Tak zapewne będzie i w tym roku. Mowa o Dniach Bielska-Białej. Tegoroczne święto miasta odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia, a wydarzenia zaplanowano w wielu przestrzeniach.
Szczegółowy program Dni Bielska-Białej już teraz można podejrzeć na stronie internetowej Pełnej Kultury. My zamieszczamy skrót planowanych wydarzeń.
Pierwszego dnia świętowania 29 sierpnia Bielskie Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej zaprosi na wyjątkową muzyczną podróż Epokowe balety, czyli z tańcem przez epoki. Epokowe balety to nie tylko koncert – to idea, która splecie tradycję z nowoczesnością. Wieczór otworzy Bielska Orkiestra Kameralna pod batutą Mateusza Walacha. Muzycy zabiorą publiczność w podróż ku wiedeńskiej klasyce, grając walce Johanna Straussa z okazji 200-lecia jego urodzin. Nie ma lepszego miejsca na taki gest niż Bielsko-Biała – miasto, które przez dekady nosi miano Małego Wiednia.
W drugiej części koncertu orkiestra wspólnie z kwartetem wokalnym Sound Pack zaprezentuje swingowe aranżacje popularnych utworów. Swing, lekkość i elegancja – wszystko splecione w nowoczesnym brzmieniu. W tej części publiczność zobaczy też pokaz tańca w wykonaniu Two To Jazz. Bielska społeczność taneczna zaprezentuje się w choreografii Kari i Krisa.
Potem scenę przejmie duet Alien x Majtis – pochodzący z Bielska-Białej zwycięzcy Must Be The Music, twórcy muzyki łączącej elektronikę, rap i emocje. Ich występ to będzie celebracją lokalnych talentów i nowego, niezależnego brzmienia.
Wieczór zakończy taneczna selekcja Michała J. Sandeckiego, który jeszcze raz udowodni, że DJ w sercu miasta to więcej niż muzyka.
To wieczorem, wcześniej 29 sierpnia (ale też 30 i 31 sierpnia) plenerowe wydarzenie BB Graffiti Jam na wiadukcie przy ulicy PCK, podczas którego czołowi bielscy writerzy – Turbos, Kamer i Malik – oraz młodsi artyści wspólnie stworzą największe Hall of Fame w mieście. To będzie święto miejskiej sztuki i hołd dla 30-letniej historii graffiti w Bielsku-Białej. W Punkcie 11 tego dnia będzie można oglądać wystawę ilustracji Damiana Górnego. Książnica Beskidzka 29 sierpnia zaprosi na warsztaty kulinarne dla dzieci i spotkanie z kucharzem Pascalem Brodnickiem. W centrum miasta stanie instalacja ceramiczna Remigiusza Gryta: Krople wody. Forma kropli stanie się symbolem emocji, natury i historii zapisanej w przestrzeni miejskiej. W Galerii Bielskiej BWA zaplanowano otwarcie wystawy z okazji 80 lat Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej Splecione światy. Ekspozycję zdominują malarstwo – tę dyscyplinę reprezentuje ponad połowa uczestników – oraz grafika - będzie to kilkanaście prac wykonanych głównie w technice druku cyfrowego, ale nie zabraknie także tradycyjnej akwaforty i akwatinty. Ponadto wystawę ubogacą rysunek, rzeźba, ceramika, obiekt i fotografia.
Również 29 sierpnia na placu Bolesława Chrobrego publiczność zobaczy spektakl plenerowy Sajlen Disko Artura Pałygi w reżyserii Pawła Chomczyka i w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Będzie to zaproszenie do refleksji nad - samotnością, sprawczością młodych ludzi, zasypywaniu ciemnych przepaści i opresyjnością. Tematy poruszane w przedstawieniu są owocem spotkań twórców z psychologami oraz grupami młodzieży. Zadanie jest realizowane na zlecenie miasta Bielska-Białej w ramach projektu Spleceni z miastem współfinansowanego z Unii Europejskiej.
Przez cały świąteczny weekend na Rynku działać będzie Art Square – wyjątkowa przestrzeń relaksu, kontemplacji i sztuki, która powróci po zeszłorocznym sukcesie. Z inicjatywy Bielskiego Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej Rynek znowu zamieni się w artystyczny mikrokosmos: leżaki, pufy, muzyka ambient i projekcje prac Mateusza Kołka na fasadach kamienic. To nie jest zwykła wystawa – to doświadczenie.
Twórczość Mateusza Kołka to wizualne multiwersum, w którym spotykają się Japonia, Hongkong i Polska, manga, anime i gotyk. Jego grafiki są nieliniową opowieścią pełną powtarzalnych znaków, kodów i historii – tajemniczych i hipnotyzujących.
Kolejnego dnia świętowania - 30 sierpnia Książnika Beskidzka zaprosi na piknik rodzinny Tkamy relacje wypełniony warsztatami, spotkaniami z autorkami książek – dla dzieci Ziołowe opowieści - Marceliną Dudaczyk i Magdaleną Grzebałkowską oraz na wernisaż Katarzyny Zawady: Obrazy emocji. Na Rynku odbędzie się akcje Bookcrossing i Książka na receptę. Do ogrodu Willi Teodora Sixta Galeria Bielska BWA tradycyjnie zaprosi na Święto Róży. W programie - warsztaty artystyczne, wykład o symbolice róży w malarstwie europejskim oraz kontemplacja ogrodu przy muzyce na żywo.
Na placu Wojska Polskiego 30 sierpnia wystąpi jedna z największych gwiazd polskiej sceny muzycznej – Margaret. Ta wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, znana jest z przebojów, które od lat królują na listach przebojów i w sercach słuchaczy.
Późnym wieczorem w amfiteatrze Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych twórcy zaprezentują widowisko multimedialne Historia Marynarki. To wydarzenie łączące film, teatr, modę i muzykę, artystyczna opowieść o Bielsku-Białej, ukazana z perspektywy jednego, na pozór zwykłego przedmiotu – marynarki. Punktem wyjścia do projektu jest filmowa opowieść, której narratorem jest właśnie marynarka. Przechodzi ona od jednej osoby do drugiej i poprzez ważne momenty w dziejach miasta. Film prowadzi widza od czasów przemysłowego rozkwitu miasta aż po współczesność.
31 sierpnia to dzień Rodzinnego Pikniku spLATA na placu Żwirki i Wigury i na zamkniętej dla ruchu samochodowego ulicy Zamkowej. Instruktorzy kilkunastu filii Miejskiego Domu Kultury przeprowadzą warsztaty tematyczne dla najmłodszych wzbogacone o rodzinne konkursy i wspólną zabawę. Na scenie wystąpią zespoły z placówek MDK, z finałowym koncertem formacji wokalnej 2B Voice.
Wieczorem 31 sierpnia odbędzie się tradycyjny koncert w oknie Teatru Polskiego. Piosenki-wiersze Wojciecha Młynarskiego to wyjątkowy dar komentowania rzeczywistości, błyskotliwość skojarzeń, mistrzostwo w operowaniu słowem. To około 2.000 tekstów piosenek, z których część na dobre weszła do kanonu polskiej kultury. W dorocznym koncercie artystów Teatru Polskiego - Anny Guzik-Tylki, Marty Gzowskiej-Sawickiej, Wiktorii Węgrzyn-Lichosyt, Grzegorza Margasa, Tomasza Lorka i Adama Myrczka - oraz orkiestry pod dyrekcją Jacka Obstarczyka publiczność usłyszy kilkanaście olśniewających utworów Wojciecha Młynarskiego. Na program wydarzenia złożą się m. in. takie przeboje, jak: Jesteśmy na wczasach, Nie ma jak u mamy, Moje serce to jest muzyk, Prześliczna wiolonczelistka, Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia i wiele innych. Koncert poprowadzi Jan Emil Młynarski.
oprac. ek
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl