2016-06-14 20:45:00 Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej RP w Bielsku 2810
Brak publikacji w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 22 grudnia 2015 r. jest nie tylko naruszeniem porządku konstytucyjnego naszego kraju, ale także rażącym naruszeniem zasady trójpodziału władzy - informuje Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP
" W związku z pogłębiającym się kryzysem dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego, który ma niewątpliwie ogromny wpływ na funkcjonowanie samorządów, Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP zgłosił projekt stanowiska w sprawie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, które następnie Rada Miejska Bielska-Białej będzie głosować podczas sesji w dniu 21.06.2016 r.
Brak publikacji w Dzienniku Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z dnia 22 grudnia 2015 r. jest nie tylko naruszeniem porządku konstytucyjnego naszego kraju, ale także rażącym naruszeniem zasady trójpodziału władzy. Już w XVIII wieku Monteskiusz – wybitny myśliciel i twórca koncepcji trójpodziału władzy – podkreślał że: „(…) Nie ma również wolności, jeśli władza sądowa nie jest oddzielona od władzy prawodawczej i wykonawczej. Gdyby była połączona z władzą prawodawczą, władza nad życiem i wolnością obywateli byłaby dowolną, sędzia bowiem byłby prawodawcą. Gdyby była połączona z władzą wykonawczą, sędzia mógłby mieć siłę ciemiężyciela”, dlatego też należy z całą mocą podkreślić, że Trybunał Konstytucyjny jest władzą odrębną i niezależną od innych władz, a jego orzeczenia mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne.
Klub Radnych Platformy Obywatelskiej RP zgłosił taki projekt, ponieważ pomimo licznych apeli i stanowisk wybitnych gremiów prawniczych, wyrok Trybunały Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. nadal nie został opublikowany, co nie pozostaje bez wpływu na wykonywanie uprawnień Rady Miejskiej, jako organu stanowiącego Miasta. W wyniku takiego działania, organom uchwałodawczym jednostek samorządu terytorialnego odebrano realną możliwość skutecznego zgłaszania wniosków o kontrolę konstytucyjności aktów prawnych podejmowanych przez władzę ustawodawczą, które mogą wywierać bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie samorządów.
Co prawda z pozoru wyroki Trybunału Konstytucyjnego nie dotyczą naszego samorządu, ale trwający spór może w przyszłości przełożyć się na życie bielszczan, gdyż istnieć będą dwa – różne - porządki prawne, co w państwie prawa jest w ogóle niedopuszczalne. Ponadto należy zwrócić uwagę, iż samorządy na co dzień stosują przepisy prawa i urzędnicy muszą wiedzieć, jakie przepisy stosować.
Mając na uwadze fakt, że kryzys dotyczący Trybunału Konstytucyjnego może doprowadzić do nieodwracalnych skutków prowadzących do zmarginalizowania roli Polski w Unii Europejskiej, a co za tym idzie powstrzymania rozwoju ekonomicznego i społecznego nie tylko naszego kraju, ale i samorządów, Rada Miejska Bielska-Białej apeluje o niezwłoczne opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r., publikowanie i przestrzeganie kolejnych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz poszanowanie niezależności sędziów sądów i Trybunałów. Stanowisko zostało skierowane do Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałków Sejmu i Senatu, a także Parlamentarzystów Okręgu Wyborczego nr 27."
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl