2026-03-26 10:22:02 Szpital Bielsko-Biała 376
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono pierwsze dwie operacje leczenia raka prostaty z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci Xi. To przełomowy moment dla placówki i całego regionu
W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej przeprowadzono pierwsze dwie operacje leczenia raka prostaty z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci Xi. To przełomowy moment dla placówki i całego regionu – nowoczesny system działa już w specjalnie przygotowanej sali robotycznej Centralnego Bloku Operacyjnego. Po takim zabiegu pacjenci są wypisywani do domu po 3 do 4 dniach.
Zanim doszło do zabiegów, zespół Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Wojewódzkiego przeszedł intensywne szkolenia, które miały zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa i skuteczności procedur. Operacje przeprowadziły dwa zespoły wyszkolone przez firmę Synektik zgodnie z wymogami producenta systemu – Intuitive Surgical.
Przygotowania obejmowały również pracę pod okiem mentorów oraz szczegółową weryfikację kompetencji, zakończoną uzyskaniem certyfikatów uprawniających do samodzielnego operowania.
Zabiegi wykonali: dr Krzysztof Pliszek, ordynator Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, dr Ryszard Jarzmus, jego zastępca, przy asyście dr Grzegorza Kiesa i dr Bartosza Oczkowicza. Nad ich przebiegiem czuwał prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski – uznany specjalista w dziedzinie urologii robotycznej.
Jak podkreśla dr Krzysztof Pliszek, operacje raka prostaty są w bielskim szpitalu wykonywane od ponad 20 lat, jednak rozwój robotyki otwiera zupełnie nowe możliwości. - Od ponad 25 lat na świecie rozwija się robotyka operacyjna, a zastosowanie jej w operacjach prostaty pozwala na bardziej precyzyjne operowanie i preparowanie tkanek - pęczków naczyniowo-nerwowych- odpowiedzialnych za trzymanie moczu, czy też za funkcje seksualne – wyjaśnił specjalista.
Ordynator zwrócił uwagę, że jeszcze do niedawna pacjenci z regionu, chcąc skorzystać z takich zaawansowanych metod operacyjnych, musieli wyjeżdżać do innych miast. - Teraz, dzięki współpracy wielu zespołów Szpitala Wojewódzkiego oraz wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy, nowoczesne leczenie, dla mieszkańców Podbeskidzia i okolic, jest dostępne na miejscu – podkreślił.
Wprowadzenie systemu da Vinci to ważny krok w rozwoju Szpitala Wojewódzkiego i całej regionalnej medycyny. Małoinwazyjna chirurgia robotyczna uchodzi dziś za jeden z najważniejszych kierunków rozwoju współczesnej medycyny, szczególnie w zabiegach wymagających najwyższej precyzji.
Zakup robota o wartości 13,3 mln zł jest częścią szerszej modernizacji oddziału, na którą placówka pozyskała ponad 27 mln zł z funduszy KPO. W jej ramach oddział doposażono m.in. w laser tulowy z morcelatorem i zaawansowany system optyczny, a także nowoczesny sprzęt diagnostyczny – w tym aparat RTG, zestawy endoskopowe i cystoskopy.
Modernizacja obejmuje również kompleksową przebudowę przestrzeni oddziału, ukierunkowaną na poprawę funkcjonalności oraz komfortu zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. W salach chorych oraz gabinetach lekarskich zamontowano klimatyzację, co znacząco poprawi warunki pobytu chorych. Przy wszystkich salach chorych powstały węzły sanitarne.
Istotnym elementem inwestycji jest również utworzenie sali nadzoru pooperacyjnego z czterema stanowiskami, przeznaczonej dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych.
W ramach modernizacji powstaną dwa nowoczesne gabinety zabiegowe, w tym jeden wyposażony w zaplecze obejmujące pomieszczenie przygotowania pacjenta, przebieralnię oraz pomieszczenie do mycia lekarzy. Dodatkowo oddział zostanie wzbogacony o gabinet USG i pracownię biopsji infuzyjnej.
Zakres prac obejmuje także dostosowanie pomieszczeń socjalnych i ogólnych, a także wymianę stolarki drzwiowej oraz elementów wyposażenia, w tym zabudowy meblowej.
Dzięki poprawie organizacji przestrzeni oraz wdrożeniu nowoczesnych rozwiązań znacząco zwiększy się przepustowość oddziału, co przełoży się na wyższą efektywność leczenia i komfort pacjentów.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl