W transporcie ładunków należy zadbać o to, aby odbywał się on w jak najbardziej bezpiecznych warunkach. Jakiekolwiek trudności z przewożonymi towarami czy produktami, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji i nieść za sobą straty – zarówno te materialne, jak i finansowe. Kluczowe w tym przypadku jest przede wszystkim stosowanie wysokiej jakości nośników. To właśnie z tego względu tak ogromną popularnością w transporcie cieszą się palety EPAL, znane również jako europalety.
Są to drewniane nośniki o wymiarach 800 mm szerokości x 1200 mm długości i 144 mm wysokości. Ich rozmiar, jak i cała konstrukcja, są określone europejskimi normami. To oznacza, że każda paleta, określana jako EPAL, musi je spełniać. Jak to sprawdzić? Na takiej palecie musi widnieć symbol EPAL. Ten oznacza, że nośnik został wyprodukowany na licencji Europejskiego Związku Pracodawców Producentów Europalet. Skrót EPAL pochodzi od angielskiej nazwy związku, czyli European Pallet Association. Gdzie znaleźć taki symbol? Musi widnieć on na nośniku w dwóch miejscach - na prawym, jak i lewym wsporniku.
Każda firma, która uzyskała wspomnianą licencję, podlega rygorystycznym kontrolom. To sprawia, że każda paleta z takim znacznikiem ma taki dokładnie taki sam rozmiar oraz wskazaną konstrukcję. Wszystko to przekłada się natomiast na ich wysoką jakość i doskonałe parametry techniczne. Poza tym, dzięki unifikacji, palety te są wymienne.
Palety EPAL to jeden z najczęściej wykorzystywanych rodzajów palet drewnianych. Wynika to z ich wysokiej jakości. Są one produkowane z lekkiego, ale zarazem wytrzymałego drewna. To przekłada się na ich względnie niską wagę, przy zachowaniu maksymalnej wytrzymałości. Najczęściej wykorzystywanym do tego surowcem jest lite drewno - świerkowe albo sosnowe.
Ile dokładniej ważą takie palety? Około 25 kilogramów. Kiedy są puste bez problemu można więc przenosić je i układać nawet ręcznie. Z ładunkiem najwygodniej robi się to wózkiem widłowym. Zwłaszcza, że konstrukcja palet EPAL jest do tego idealnie stworzona. Rozstaw poszczególnych wsporników i belek sprawia, że widły wózka doskonale między nie wchodzą. To nie tylko ułatwia pracę operatorowi, ale też sprawia, że podczas transportu palety z ładunkiem trzymają się bardzo stabilnie.
Jaka jest ich wytrzymałość? Stabilna konstrukcja wynikająca z odpowiednio dobranego drewna i solidnych łączeń poszczególnych elementów zapewniają dużą ładowność zarówno kiedy znajdują się one w miejscu, jak i są w ruchu. Nośność dynamiczna każdej takiej palety to 1500 kg. Nośność statyczna jest natomiast ponad dwa razy większa. To oznacza, że przy magazynowaniu EPAL wytrzymują obciążenie nawet do 4 ton.
Przy tym wszystkim należy wspomnieć o tym, że nośniki te pozwalają na swobodny transport i ich wymianę na terenie całej Unii Europejskiej, a także w wielu krajach poza nią.
Sprawdź pełną ofertę PolskieOpakowania.com - dystrybutor palet drewnianych
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl