Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-27

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium

2026-06-26 23:20:17 UM Bielsko-Biała 404


16 za, 8 przeciw. Prezydent Bielska-Białej otrzymał absolutorium

fot. Paweł Sowa/ UM BB

Rada Miejska w Bielsku‑Białej udzieliła prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu absolutorium i votum zaufania za 2025 rok. Głosowanie poprzedziła prezentacja Raportu o stanie miasta Bielska‑Białej i Sprawozdania finansowego miasta Bielsko‑Biała za rok 2025, którym towarzyszyła żywa dyskusja.

Prezydent Jarosław Klimaszewski otrzymał absolutorium za 2025 rok. Była to najważniejsza uchwała, jaka zapadła na XXV sesji Rady Miejskiej w Bielsku‑Białej 25 czerwca. 16 radnych z Klubu Koalicji Obywatelskiej i Klubu Jarosława Klimaszewskiego głosowało za, 8 radnych Klubu Prawa i Sprawiedliwości było przeciw.

Zanim jednak radni zajęli się oceną minionego roku, przewodnicząca RM Dorota Piegzik‑Izydorczyk przedstawiła sposób procedowania w kwestii wykonania budżetu i wszystkie opinie - dodajmy pozytywne – jakie uzyskało Sprawozdanie finansowe miasta Bielsko‑Biała za rok 2025. Jednoznacznie pozytywną opinię wystawiła sprawozdaniu Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach. Pozytywnie zaopiniowały je także Komisja Edukacji i Kultury, Komisja Budżetu Strategii i Rozwoju Gospodarczego, Komisja Zdrowia, Polityki Społecznej i Sportu, Komisja Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska, Komisja Bezpieczeństwa i Samorządności oraz Komisja Gospodarki Miejskiej i Mieszkalnictwa Rady Miejskiej w Bielsku‑Białej.

- Potwierdzam, że do Rady Miejskiej terminowo przekazane zostały wszystkie wymagane przepisami prawa dokumenty. Procedurę oceny wykonania budżetu miasta przeprowadziła komisja rewizyjna - mówiła przewodnicząca.

Komisja rewizyjna RM wystąpiła z wnioskiem do Rady Miejskiej o udzielenie absolutorium prezydentowi z tytułu wykonania budżetu Bielska‑Białej za 2025 rok. Jej wniosek na sesji przedstawiał przewodniczący komisji Krzysztof Jazowy.

Podstawą do dyskusji nad absolutorium było przedstawione przez prezydenta Jarosława Klimaszewskiego Sprawozdanie finansowe miasta Bielsko‑Biała za rok 2025. Z uwagi na jego wartość merytoryczną przedstawiamy je obszernie, aby każdy czytelnik mógł się z nim zapoznać:

- Rok 2025 był czasem konsekwentnej realizacji przyjętych planów rozwojowych, kontynuacji przedsięwzięć rozpoczętych w latach poprzednich oraz skutecznego pozyskiwania środków europejskich. (…)
Dobra realizacja dochodów wraz z monitorowanym wykonaniem wydatków w 2025 roku przyczyniła się do poprawy wyniku finansowego naszego miasta. Po raz pierwszy od wielu lat, budżet miasta zamknął się nadwyżką budżetową w kwocie prawie 4 mln zł. Nadwyżka operacyjna budżetu została wypracowana w wysokości 108 mln zł, co świadczy o dobrej kondycji finansowej naszego miasta. Warto przypomnieć, że poziom nadwyżki operacyjnej obrazuje, jaką kwotę miasto może przeznaczyć na spłatę zaciągniętego długu lub realizację nowych inwestycji.

Dochody ogółem wyniosły 2.029 mln zł, stanowiąc ponad 100 proc. planu. Wykonane dochody były wyższe o około 181 mln zł (tj. prawie 10 proc.) w porównaniu do dochodów wykonanych za rok 2024. Dochody własne stanowiły 75 proc. ogólnych wpływów do budżetu, co oznacza wzrost o ponad 20 proc. w porównaniu do roku 2024. Wysoki poziom uzyskanych w ubiegłym roku dochodów własnych przyczynił się do znacznego zwiększenia stabilności finansowej naszego miasta. Zdecydowana większość dochodów własnych została wykonana zgodnie z planem, a w wielu przypadkach uzyskano ponadplanowe wpływy. Największe znaczenie w ogólnej kwocie dochodów odgrywają dochody z PIT i CIT, które zostały przekazane naszemu miastu w łącznej kwocie 958 mln zł, co stanowi wzrost w stosunku do 2024 r. o kwotę 459 mln zł, tj. o 92 proc.. Jednocześnie spadło znaczenie subwencji, której wysokość wyniosła 197 mln zł, co stanowi spadek w porównaniu do 2024 r. o kwotę 359 mln zł, tj. o 65 proc. Natomiast łączne wpływy z tytułu udziału w podatkach oraz subwencji za 2025 rok są wyższe o 100 mln zł w stosunku do roku 2024. Ważnym filarem stanowiącym fundament dochodów własnych samorządu są podatki i opłaty lokalne. Aby utrzymać dochody własne na odpowiednim poziomie w 2025 roku, zostały m.in. podniesione stawki podatku od nieruchomości. Wpływy z podatku od nieruchomości wzrosły o prawie 9 mln zł w porównaniu do 2024 roku. Bezpieczeństwo realizacji podatków lokalnych jest gwarantem stabilnego funkcjonowania miasta, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu inwestycji.

Wydatki ogółem zostały wykonane w wysokości 2.025 mln zł, tj. 96 proc. planu. Najwyższy udział w wydatkach ogółem mają wydatki bezpośrednio wpływające na jakość życia mieszkańców tj. edukacja (45 proc.), pomoc społeczna i rodzina (11 proc.), transport i komunikacja (12 proc.) oraz gospodarka komunalna i ochrona środowiska (9 proc.).

Wydatki bieżące wyniosły 1.814 mln zł, co stanowi 97 proc. planu. Taki poziom wydatków jest wynikiem racjonalnego wydatkowania środków w różnych dziedzinach, ponadto niższych niż planowano kosztów obsługi kredytów, pożyczek i poręczeń. Związany jest także z realizacją projektów unijnych oraz ze specyfiką realizacji umów wieloletnich. Nominalnie wydatki bieżące wzrosły o prawie 146 mln zł w odniesieniu do zrealizowanych w roku 2024.

Najwyższy wzrost (o kwotę 72 mln zł) odnotowaliśmy w oświacie, co spowodowane było głównie wzrostem kosztów dotacji udzielanych publicznym i niepublicznym szkołom i placówkom, a także wzrostem liczby uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Kolejny wzrost wydatków w stosunku do 2024 roku odnotowaliśmy w zakresie szeroko rozumianej pomocy społecznej. Wydatkowano o ponad 24,5 mln zł więcej, co wynika m.in. ze wzrostu kosztów utrzymania mieszkańców miasta Bielska‑Białej przebywających w domach pomocy społecznej na terenie innych powiatów, wypłaty świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz opłacania składek ZUS i składek zdrowotnych za podopiecznych z uwagi na zmianę przepisów. Ponadto w ramach programu rządowego kontynuowano realizację wypłat dodatków motywacyjnych dla pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, rodzin zastępczych zawodowych i prowadzących rodzinne domy dziecka oraz pracowników jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej.

Wzrost wydatków bieżących w stosunku do 2024 roku odnotowaliśmy również:

w dziale 600 Transport i łączność, co wynika ze wzrostu kosztów zapewnienia transportu publicznego i utrzymania infrastruktury drogowej,
w dziale 900 Gospodarka komunalna i ochrona środowiska, co było związane ze wzrostem wydatków na gospodarowanie odpadami komunalnymi,
w dziale 921 Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, co wynikało z działań związanych z przygotowywaniem programu (…) Polskiej Stolicy Kultury 2026.

Wydatki majątkowe zostały wykonane w wysokości 211 mln zł, tj. 83 proc. planu. Niepełne wykonanie zadań inwestycyjnych wynika przede wszystkim z przyczyn obiektywnych. Niewydatkowana kwota w wysokości 43,5 mln zł wynika głównie z uwarunkowań formalno‑prawnych oraz harmonogramów prac, dlatego część robót została przesunięta w realizacji na kolejne lata. W ubiegłym roku prowadziliśmy działania inwestycyjne ukierunkowane m.in. na rozwój infrastruktury technicznej i transportowej, poprawę jakości przestrzeni publicznych, rozwój mieszkalnictwa komunalnego oraz realizację inicjatyw z zakresu ochrony środowiska i transformacji energetycznej, podejmując kroki w kierunku neutralności klimatycznej i rozwijając programy wsparcia dla ekologicznych rozwiązań, które podnoszą komfort naszego życia.

Jak mowa o inwestycjach, to trzeba też wspomnieć o możliwościach naszego miasta. (…) indywidualny wskaźnik zadłużenia określony w art. 243 ustawy o finansach publicznych został wykonany na poziomie 2,95 proc. przy dopuszczalnym 12,14 proc. co oznacza, że jest na poziomie 24,3 proc. dopuszczalnego wskaźnika.

Zadłużenie miasta na koniec 2025 roku wyniosło 520 mln zł i jest niższe o 32 mln zł niż rok wcześniej. Należy zaznaczyć, że miasto nieustannie podejmuje działania mające na celu zmniejszenie zadłużenia, gdyż koszty jego obsługi i spłaty obciążają budżet miasta w następnych latach. (…) Warto w tym miejscu podkreślić, że od 2020 roku udało się miastu dokonać wcześniejszych spłat części kredytów na kwotę blisko 152 mln zł, z czego aż 65 mln zł w roku ubiegłym.

Utrzymywanie się na bardzo dobrym poziomie nadwyżki operacyjnej oraz indywidualnego wskaźnika zadłużenia jest niewątpliwie efektem długoletniej, racjonalnej i odpowiedzialnej polityki finansowej miasta. ma pozytywny wpływ na jego wiarygodność kredytową, stanowi solidną podstawę w zakresie absorpcji środków unijnych, a przede wszystkim jest potwierdzeniem stabilnych finansów w minionym roku budżetowym. Ważne jest bowiem, aby miasto postrzegane było, jak dotychczas, jako prężnie rozwijające się, atrakcyjne dla biznesu i jego mieszkańców, a także jak w poprzednich latach, wysoko oceniane.

Z tego względu rok 2025 był również czasem intensywnych działań w obszarze kultury, które zaowocowały przyznaniem miastu tytułu pierwszej Polskiej Stolicy Kultury. Działania te wpłynęły na wzmocnienie wizerunku Bielska‑Białej jako ważnego ośrodka kultury i aktywności społecznej, ale przede wszystkim zwiększyły potencjał twórczy miasta i ugruntowały jego silną tożsamość kulturową - mówił prezydent Bielska‑Białej Jarosław Klimaszewski.

W imieniu Komisji Budżetu Strategii Rozwoju Gospodarczego głos zabrał jej przewodniczący Romana Matyja.
- Realizacja budżetu za 2025 rok pokazuje, że Bielsko‑Biała jest miastem dobrze zarządzanym, który łączy odpowiedzialność finansową z konsekwentnym inwestowaniem w przyszłość. Dzięki stabilnym dochodom możliwe jest dalsze rozwijanie infrastruktury, wspieranie edukacji, komunikacji miejskiej oraz działań służących mieszkańcom. Budżet ten jest najlepiej wykonany od 2008 roku i zasługuje na bardzo dobrą opinię, szczególnie poprzez zrealizowaną nadwyżkę budżetową. Wykonanie budżetu za 2025 rok potwierdza, że miasto Bielsko‑Biała posiada solidne fundamenty finansowe i jest przygotowane do kolejnych wyzwań. Budżet ten pokazuje skuteczność w pozyskiwaniu środków, odpowiedzialne gospodarowanie finansami oraz konsekwentne budowanie miasta przyjaznego mieszkańcom - mówił Roman Matyja.

- Klub Radny Koalicji Obywatelskiej stwierdza, że budżet został wykonany prawidłowo i, co ważne, zgodnie z założeniami. W doskonały sposób prezentują to liczby i wskaźniki. Bardzo dobre gospodarowanie środkami publicznymi zapewnia dynamiczny rozwój, niskie bezrobocie i duży potencjał gospodarczy. A to wszystko przekłada się na satysfakcję z życia w Bielsku- Białej, do której każdy z nas dąży. W związku z powyższym klub radnych Koalicji Obywatelskiej z pełnym przekonaniem oraz uznaniem będzie głosował za udzielenie obserwatorium za 2025 rok dla pana prezydenta Jarosława Kraszewskiego - mówił przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Jazowy.

W imieniu Klubu Prawa i Sprawiedliwości przemawiał radny Konrad Łoś, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Odnosząc się do najważniejszych wskaźników finansowych budżetu stwierdził, że są one niesatysfakcjonujące i dlatego klub radnych Prawa i Sprawiedliwości nie poprze uchwały w sprawie udzielenia prezydentowi miasta absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Wcześniej, podczas debaty nad raportem i sprawozdaniem finansowym, Konrad Łoś zgłaszał uwagi m.in. do zbyt małej liczby wymienianych nieekologicznych źródeł ogrzewania czy remontowanych pustostanów oraz stanu dróg lokalnych.

Ocenę wykonania budżetu w imieniu Klubu Jarosława Klimaszewskiego przedstawiła radna Katarzyna Balicka.
- Zarządzanie miastem w 2025 roku przebiegało sprawnie i skutecznie, co znajduje potwierdzenie zarówno w przytaczanych już dzisiaj wskaźnikach liczbowych, jak i w zrealizowanych w ubiegłym roku inwestycjach. Sprawozdanie z realizacji budżetu dowodzi, że Bielsko‑Biała jest zarządzane w sposób proinwestycyjny, a jednocześnie odpowiedzialny i bardzo stabilny. Pozytywnie oceniamy poziom wykonania budżetu zarówno po stronie dochodów, jak i po stronie wydatków. Zdecydowana większość dochodów została wykonana zgodnie z planem, a nawet uzyskano ponadplanowe wpływy. Miasto realizuje kluczowe zadania infrastrukturalne, a także projekty społeczne, edukacyjne czy kulturalne, pozyskując imponujące kwoty z funduszy Unii Europejskiej oraz programów krajowych. Zarządzanie długiem oraz racjonalizacja wydatków bieżących pozwoliły zachować bezpieczny poziom nadwyżki operacyjnej. Budżet jest realizowany sprawnie, a kluczowe wskaźniki gospodarcze potwierdzają dobrą sytuację finansową Bielska‑Białej. Miasto rozwija się w sposób ciągły oraz zrównoważony. To jest zauważalne również w wielu konkursach i rankingach na forum ogólnopolskim. Odpowiedzialne gospodarowanie środkami publicznymi uwzględnia nie tylko nasze aspiracje rozwojowe, ale także realizację zadań bieżących na możliwie wysokim poziomie. Radni Klubu Radnych Jarosława Klimaszewskiego zagłosują za udzieleniem absolutorium prezydentowi miasta Bielska‑Białej za 2025 rok - mówiła Katarzyna Balicka.

Wszystkich zainteresowanych debatą i szczegółowymi danymi przedstawionymi w Raporcie o stanie Bielska‑Białej czy Sprawozdaniu finansowym miasta Bielsko‑Biała za rok 2025, które można znaleźć na stronach Rady Miejskiej w zakładce Archiwum retransmisji obrad Rady Miejskiej w Bielsku‑Białej https://rm.bielsko-biala.pl/transmisja-obrad.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a
    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy

    Policja na quadach patroluje lasy – koniec nielegalnych rajdów!

    Czytaj
    Rozmowa, która uratowała życie

    Rozmowa, która uratowała życie

    Ratownicy udzielili mężczyźnie niezbędnej pomocy, a następnie przewieźli go do szpitala, gdzie trafił pod specjalistyczną opiekę.

    Czytaj
    Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd

    Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd

    Węgierska Górka: zawrócił na S1 i jechał pod prąd. Surowa kara dla 71-latka

    Czytaj
    Bielsko-Biała: Policjanci zlikwidowali profesjonalną plantację marihuany

    Bielsko-Biała: Policjanci zlikwidowali profesjonalną plantację marihuany

    Niepokojące zachowanie kierowcy doprowadziło do odkrycia plantacji narkotyków

    Czytaj
    Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne

    Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne

    Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne

    Czytaj
    Lilianna jubileuszowym noworodkiem na porodówce BCO-SM w Bielsku-Białej

    Lilianna jubileuszowym noworodkiem na porodówce BCO-SM w Bielsku-Białej

    Lilianna, która przyszła na świat 19 czerwca, została 500. dzieckiem urodzonym w tej placówce od początku 2026 roku.

    Czytaj
    Rekrutacja 2026/2027 trwa! Rozwiń swój potencjał z Wyższą Szkołą Administracji w Bielsku-Białej

    Rekrutacja 2026/2027 trwa! Rozwiń swój potencjał z Wyższą Szkołą Administracji w Bielsku-Białej

    Szukasz studiów, które pozwolą Ci zdobyć praktyczną wiedzę, rozwinąć kompetencje zawodowe i pogodzić naukę z pracą?

    Czytaj
    Brutalne pobicie w jednym z bielskich klubów. Kryminalni zatrzymali trzy osoby

    Brutalne pobicie w jednym z bielskich klubów. Kryminalni zatrzymali trzy osoby

    Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej zatrzymali trzy osoby podejrzane o udział w brutalnym pobiciu, do którego doszło w jednym z klubów na terenie miasta

    Czytaj
    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko

    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko

    Nowe nabory w Bielsku-Białej. Magistrat szuka pracowników i zapowiada ważny konkurs

    Czytaj

    Wyszukaj w SN

    Popularne Artykuły


    Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
    2026-06-21

    Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

    Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

    Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta
    2026-06-20

    Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta

    Marsz Równości i kontrmanifestacja na placu Chrobrego

    Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
    2026-06-21

    Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

    Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

    Super-Nowa

    ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

    :

    :

    : redakcja@super-nowa.pl


      SN - INFORMACJE BIELSKO