2024-09-06 09:02:00 Art Partnera 7351
Straż Miejska w Bielsku-Białej obchodziła swoje święto. W uroczystym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych i organizacji na co dzień współpracujących z SM. Były podziękowania, awanse i nagrody dla najlepszych oraz wprowadzenie do służby elektrycznego pojazdu, wyposażonego w mobilny czujnik smogowy
Z okazji święta Straży Miejskiej w Bielsku-Białej (przypomnijmy, że działa w naszym mieście od 33 lat) 4 września, podczas uroczystego spotkania w sali sesyjnej Ratusza, 10 strażników awansowano na wyższe stopnie, 5 osób otrzymało nagrodę prezydenta i tyle samo - nagrody od komendanta Straży Miejskiej za długoletnią służbę.
- Trudno sobie dzisiaj wyobrazić, jak wyglądałby ład w mieście bez strażniczek i strażników miejskich. Dzisiejszy dzień to najlepszy moment, aby podziękować wam za waszą służbę. Nasze miasto regularnie organizuje duże imprezy, również dzięki wam odbywają się one bezpiecznie. Trzeba podkreślić, że pouczania i mandaty to tylko niewielka część waszej pracy. Bardzo dużo waszych działań nakierowanych jest na bezpieczeństwo, edukację, profilaktykę i ekologię. Życzę wam szczególnie tego, byście cali i zdrowi wracali po służbie do swoich domów – mówił do członków i członkiń bielskiej SM prezydent Jarosław Klimaszewski.
Komendant Straży Miejskiej w Bielsku-Białej Grzegorz Gładysz podsumował rok, który minął od poprzedniego święta, stwierdzając, że był to dobry czas. Dzięki otrzymanym od miasta środkom udało się znacznie poprawić warunki pracy strażników, wykonując kompleksowy remont pomieszczeń Komendy Straży Miejskiej. Wzrosły uposażenia dla strażników i pracowników straży. Zakupiono nowe wyposażenie – m.in. tasery, nowy dron dla RŠP oraz mobilne laboratorium kontroli powietrza na bazie pojazdu elektrycznego (piszemy o nim niżej).
Rozbudowany został systemu monitoringu wizyjnego miasta – zmodernizowano stanowiska operatorów monitoringu, umieszczono 3 nowe kamery, a kolejne 2 zostaną oddane do końca roku – podobnie jak nowy pojazd dla Referatu Interwencyjnego. Przypomnijmy, że w miejskim systemie monitoringu znajduje się 129 kamer; SM dysponuje również dostępem do 185 kamer wchodzących w skład miejskiego systemu nadzoru na ruchem.
- To był również dobry rok w zakresie naboru na stanowiska strażnicze i pomocnicze. Obsadziliśmy pięć wakujących stanowisk strażniczych i zatrudniliśmy jedną osobę na stanowisku administracyjnym - mówił komendant G. Gładysz, po czym przedstawił liczby dotyczące podjętych przez bielską SM interwencji.
W bieżącym roku strażnicy podjęli ich na terenie miasta 7800, z tego ponad 3300 na wniosek operatorów monitoringu wizyjnego. Było ponad 520 interwencji związanych ze spalaniem odpadów i kontrolą gospodarki ściekowej. Ujawnione zostały 123 wraki pojazdów. W bazie SM rowerów oznakowanych znajduje się już 1268 pojazdów.
Komendant dziękował prezydentowi miasta za możliwość stałego rozwoju straży i za środki finansowe na wydatki bieżące.
- Oczywistym jest, że Straż Miejska jako samodzielna jednostka nie odgrywałaby dużego znaczenia bez współpracy z innymi podmiotami odpowiedzialnym za bezpieczeństwo i porządek w naszym mieście – zwracał się do szefów współpracujących służb Grzegorz Gładysz. - Liczę, że dalsza współpraca będzie co najmniej tak efektywna jak chwili obecnej.
Na koniec komendant bielskiej SM podziękował rodzinom strażników za wytrwałość i wsparcie udzielane im w wykonywaniu tego niełatwego zawodu, który wymaga pracy także w dni wolne i świąteczne.
Drugim elementem święta było oficjalne przekazanie ekopatrolowi Straży Miejskiej w Bielsku-Białej samochodu elektrycznego wyposażonego w urządzenia do kontroli palenisk. Na placu przed Ratuszem kierownik Referatu ds. ochrony środowiska i profilaktyki Straży Miejskiej Sebastian Kufel zaprezentował nowo zakupiony wóz. To zeroemisyjny, w 100 procentach elektryczny pojazd, wyposażony w mobilny czujnik smogowy. Na jego pokładzie znajdą się również bezzałogowe statki powietrzne, zadymiarka kanałowa z agregatem prądotwórczym, wilgotnościomierze oraz czujniki tlenku węgla.
Pojazd, który będzie wykorzystywany przez funkcjonariuszy Referatu ds. Ochrony Środowiska i Profilaktyki, został sfinansowany wraz z wyposażeniem ze środków województwa śląskiego w ramach Marszałkowskiego Programu Poprawy Jakości Powietrza Inicjatywa Antysmogowa w 2024 roku (zadanie pn. Zakup mobilnego laboratorium z analizatorem zanieczyszczeń powietrza wraz z pojazdem elektrycznym). W pozyskaniu pieniędzy na zakup pojazdu i jego wyposażenia uczestniczyło również miasto, a konkretnie Wydziały Ochrony Środowiska i Energii oraz Zamówień publicznych Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.
Jacek Kachel
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl