2023-08-24 18:02:46 UM Bielsko-Biała 1145
Fundacja Ekologiczna Arka rozpoczyna 25 sierpnia w Bielsku-Białej akcję Czysta Wisła i z tej okazji posprząta brzegi rzeki Białej. Wszystkich, którzy chcieliby pomóc zaprasza w godzinach 12.00- 14.00 na Zieloną Plażę Miejską w parku im. Strzygowskiego.
- Będziemy sprzątać brzegi rzeki i przylegający do rzeki park. Łączymy akcję Czysta Wisła z naszą cykliczną akcją Kwiaty zamiast śmieci i dlatego na uczestników czeka aż 100 sadzonek lawendy. Namawiamy do sprzątania rzek i strumieni w Bielsku-Białej i okolicach, a za worek śmieci można otrzymać właśnie sadzonkę lawendy. Każdy uczestnik może otrzymać maksymalnie 3 sadzonki, aby wystarczyło dla wszystkich – mówi prezes Arki Wojciech Owczarz.
Przy okazji sprzątania odbędą się także ekologiczne warsztaty, gry i zabawy z wykorzystaniem nowo powstałej ścieżki edukacyjnej.
Akcja organizowana jest we współpracy z Urzędem Miejskim w Bielsku-Białej i pod patronatem prezydenta miasta Jarosława Klimaszewskiego.
Sprzątanie zaplanowane jest także w Wilkowicach, Bystrej, Buczkowicach, Jaworzu, Czernichowie, Kętach oraz kilka w Bielsku-Białej. Do akcji już przystąpiły: Bielsko-Biała, gmina Czernichów, Fundacja Ulica Kreatywna, Stowarzyszenie Hajstra, Towarzystwo Miłośników Jaworza, pracownicy Grupy Kęty, domy dziecka, świetlice środowiskowe oraz kluby młodzieżowe.
- Czekamy na kolejnych chętnych. Fundacja Ekologiczna Arka koordynuje akcję w górnym biegu Wisły aż do Krakowa i w jej dorzeczu – mówi Wojciech Owczarz.
Akcja Czysta Wisła 2023
W ramach akcji przez 10 dni - od 25 sierpnia do 3 września - na całej 1000 km długości Wisły oraz na jej dopływach odbędzie się wielkie sprzątanie. Każdy może zaadoptować swój kawałek rzeki i go posprzątać, a później o ten kawałek dbać już na stałe. Do akcji Czysta Wisła zgłosiło się ponad 10.000 wolontariuszek i wolontariuszy, sołectwa, strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, straż rybacka, wędkarze, samorządowcy, organizacje społeczne, przyrodnicy - wszyscy, którzy kochają Wisłę i inne rzeki.
Grupy sprzątające Wisłę oraz jej dopływy, także w Warszawie, mogą otrzymać wsparcie finansowe w postaci mikrograntów na swoje akcje. Granty ufundował Bank Credit Agricole.
Oprócz walki z zaśmieceniem organizatorzy chcą w tym roku edukować na temat zatruwających środowisko mikroplastików, które powstają z rozpadających się w wodzie odpadów z tworzyw. Helcom alarmuje, że na każdych 100 metrach plaży można znaleźć średnio od 50 do 300 sztuk odpadów morskich, a 70 procent z nich to tworzywa sztuczne. Większość śmieci znajdowanych na plażach to w większości przedmioty jednorazowego użytku związane z jedzeniem, piciem i paleniem lub opakowania przemysłowe. 80 procent zanieczyszczeń w Bałtyku to śmieci pochodzące z lądu, spływające rzekami. Dlatego tak ważne jest ograniczanie powstawania odpadów oraz selektywna zbiórka i recykling tych, które powstają.
Dodatkowe informacje o akcji i uzyskaniu mikrograntów:
Anna Sobańska, Fundacja Arka, 609 333 504, a.sobanska@fundacjaarka.pl
Dominik Dobrowolski - ekolog, podróżnik pomysłodawca i główny organizator akcji w Polsce tel. 697 092 978, dominik@cycling-recycling.eu, https://www.facebook.com/CleanUpVistula/
kontakt: Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ekologicznej Arka, w.owczarz@fundacjaarka.pl, 609 267 020
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl