2019-08-07 10:46:33 Artykuł partnera 1997
Ostre zapalenie gardła dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W większości przypadków (u dorosłych jest to nawet 90-95 proc. zachorowań) za ten stan odpowiedzialne są wirusy. Ich łatwe rozprzestrzenianie się - drogą kropelkową lub też poprzez bezpośredni kontakt z patogenem, np. przeniesienie wirusa z rąk do ust czy nosa - sprzyja wysokiej częstotliwości zakażeń. Stan zapalny gardła często towarzyszy przeziębieniu, w którego przebiegu dochodzą także objawy ze strony nosa, układu mięśniowego i gorączka, z czym przeciętna dorosła osoba może mierzyć się nawet 2-4 razy w ciągu roku!
Co zatem warto wiedzieć o infekcjach o podobnym do opisanego tu przebiegu? Ważne jest rozróżnienie, czy dany stan chorobowy powstał na skutek zakażenia wirusem, czy bakterią. Pierwsze z wymienionych tu infekcji zazwyczaj wolniej się rozpoczynają i są łagodniejsze w przebiegu. Największe nasilenie objawów występuje w 3-4 dniu, a po około tygodniu stan zaczyna się samoistnie normalizować (symptomem, który może pozostać na dłużej, jest kaszel). Jeśli zaś chodzi o zakażenie bakteryjne, jego przebieg jest intensywniejszy, rozpoczyna się nagle, gorączka jest wysoka i co najważniejsze, konieczna jest antybiotykoterapia. Przykładem zakażenia bakteryjnego jest angina ropna (inaczej nazywana właśnie bakteryjną), która rozpoczyna się gorączką połączoną z dreszczami, a silny ból gardła połączony jest z ropnym wysiękiem i nalotem na migdałkach.
Jeśli zatem masz wątpliwość, czy rzeczywiście doszło do zakażenia bakterią lub też objawy nie ustępują po kilku dniach, a wręcz dochodzi do ich nasilenia, koniecznie skonsultuj to ze specjalistą.
Jeśli za ostrym zapaleniem gardła stoją wirusy, wystarczające jest leczenie polegające na łagodzeniu objawów. Najczęściej to choroba samoograniczająca się, a organizm jest sobie sam w stanie z nią poradzić, bez konieczności stosowania antybiotyków. Co jednak ważne, badania epidemiologiczne wskazują, że za zapalenia wirusowe może odpowiadać nawet około 200 różnych wirusów, takich jak:
Ostre zapalenie gardła może towarzyszyć także takim chorobom, jak: grypa, odra, ospa wietrzna czy różyczka. Jeżeli więc zaobserwujesz u siebie lub dziecka dodatkowe symptomy związane np. z wysypką skórną (może świadczyć o wymienionej tu różyczce), warto udać się do specjalisty.
W przypadku problemów związanych z ostrym zapaleniem gardła warto postawić zarówno na profesjonalne środki, jak i domowe sposoby wsparcia leczenia. Pamiętaj jednak, jeśli trudności nie ustępują lub też z innych przyczyn budzą Twój niepokój, należy skonsultować się z lekarzem. Troski o zdrowie nigdy za wiele!
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl