Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2024-02-21

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Inwestowanie w sneakersy - dlaczego warto postawić na limitowane serie?

2023-11-24 09:14:55 art 620


Sneakersy to już nie tylko odzież uliczna. Inwestowanie w sneakersy stało się wiele miliardowym biznesem, i sposobem na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Jest jednak kilka ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć o branży, jeśli chcesz zacząć inwestować w sneakersy, ponieważ cena nie wszystkich par wzrasta, dlatego warto postawić na limitowane serie, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

fot

Co oznacza inwestowanie w limitowane serie sneakersów?

Możesz myśleć, że buty to dziwna rzecz do inwestowania, ale rynek odsprzedaży sneakersów wciąż rośnie skokowo. Według firmy badawczje Cowen, globalny rynek odsprzedaży sneakersów osiągnie 30 miliardów dolarów do 2030 roku. 

Sprawdź modele w Sneakersjoint.com. Limitowane edycje!

Sneakersy od dawna są częścią mody i kultury. Ale dopiero w latach 80-tych, kiedy Michael Jordan i Nike nawiązali współpracę w celu sprzedaży kultowych sneakersów Air Jordan, ludzie zaczęli postrzegać sneakersy jako coś, w co należy inwestować pieniądze, pożądać, kolekcjonować i sprzedawać.

I chociaż Michael Jordan nie gra zawodowo w koszykówkę od sezonu 2003, jego imperium obuwnicze wciąż rośnie. Buty Retro Air Jordan nadal należą do najbardziej polecanych limitowanych serii sneakersów, w które warto zainwestować, ponieważ Nike co roku wypuszcza nowe limitowane wersje i kolorystyki klasycznych Jordanów. Jordany nie są jedynymi popularnymi limitowanymi seriami sneakersów. Inne z nich to na przykład: Nike Dunk Low i High, czy adidas Yeezy i wiele innych modeli.

Bardzo znani muzycy - w szczególności artyści hip-hopowi, tacy jak Travis Scott i Kanye West - są zaangażowani w podobne umowy jak Jordan, wraz z celebrytami, takimi jak Kylie Jenner i The Rock. 

Dlaczego warto postawić na limitowane serie? Przemawia za nimi wysoki zwrot z inwestycji

Rynek limitowanych sneakersów rozwinął się tak, że przypomina finansowy świat akcji i obligacji, w którym inwestycje z czasem zyskują na wartości.  Niektóre sneakersy są obecnie warte tysiące dolarów więcej niż ich pierwotna cena detaliczna.

 • Na przykład sneakersy Air Yeezy 2 Red October, wydane w 2014 roku, miały pierwotną cenę 250 dolarów. Obecnie wartość tej pary Yeezys na światowych rynkach oscyluje w granicach 16 000 dolarów! Stanowi to 6400% zwrotu z początkowej inwestycji.
 • Inne limitowane buty - Jordan 5 Retro Tokyo T23 początkowo sprzedawano za 206 dolarów w 2011 roku. Obecnie, ta para Jordanów jest warta około 300 dolarów - co stanowi wzrost o 1456%.
 • Kolejny przykład to kultowe sneakersy Nike "MAG Back to the Future", które zostały początkowo sprzedawane na cele charytatywne w 2016 roku za cenę 2300 dolarów, a obecnie kosztują 17 500 dolarów. Jedna para osiągnęła nawet oszałamiającą wartość odsprzedaży w wysokości 200 000 dolarów.

Ale jako że istnieje wysokie zapotrzebowanie na te limitowane serie, nie ma gwarancji, że zdobędziesz buty, które chcesz kupić i odsprzedać. Zarówno w przypadku internetowych premier, jak i premier w sklepach fizycznych, będziesz konkurować z wieloma ludźmi o te same buty.

Co wpływa na cenę odsprzedaży limitowanych sneakersów?

Potencjalny zysk zależy od kilku czynników:

 • Popyt konsumentów: Podaż i popyt odgrywają główną rolę w wartości sneakersów. Jeśli więcej osób jest zainteresowanych danym modelem butów, niż firma obuwnicza wypuszcza na rynek, tworzy to większy popyt, podnosząc ceny odsprzedaży.
 • Rzadkość danej edycji: Najpopularniejsze serie sneakersów są ograniczone do małych serii. Inne są dostępne tylko na określonych rynkach, ponieważ firmy takie jak Nike, adidas wypuszczają na rynek ograniczone ilości butów sygnowane imieniem gwiazd sportu, muzyki i show-biznesu. Gdy tylko zostaną wypuszczone na rynek detaliczny, ich wartość odsprzedaży zaczyna gwałtownie rosnąć. Z drugiej strony, ludzie nie będą domagać się zakupu butów, które mogą znaleźć w jakimkolwiek sklepie. Dobrym tego przykładem są Yeezy Boost 350 z 2018 roku, które z powodu nadprodukcji straciły na wartości od czasu premiery.
 • Unikalny design - jest to prawdopodobnie najtrudniejszy czynnik do oszacowania, ale interesująca grafika i design zdecydowanie wpływają a zwrot z inwestycji. Podobnie jak w przypadku dzieł sztuki, jest to klasa aktywów, która faworyzuje "odważnych" artystów. Sneakersy, które na pierwszy rzut oka wyglądają brzydko, często odsprzedają się wyjątkowo dobrze, jeśli mają niezwykły, odważny i wyrazisty projekt.
 • Hype - nie jest to coś, co można śledzić tak łatwo, jak akcje notowane na giełdzie, ale z pewnością są na to sposoby. Śledź YouTube i fora internetowe, w także trendy w wyszukiwarkach na podstawie słów kluczowych.

Inne powody, dla których warto inwestować w limitowane serie sneakersów

 • Stosunkowo niski koszt wejścia: Podczas gdy wspomniane w artykule rzadkie serie sneakersów są sprzedawane za dziesiątki tysięcy dolarów, istnieje również wiele bardziej przystępnych cenowo opcji dostępnych dla inwestorów, którzy dopiero zaczynają.
 • Jest to zabawne i wciągające hobby: W przeciwieństwie do tradycyjnych inwestycji, takich jak akcje i obligacje, inwestowanie limitowane w sneakersy dla kolekcjonerów i entuzjastów jest porywającym i wciągającym hobby.
 • Z powodu wielkości rynku: Globalny rynek odsprzedaży sneakersów co roku rośnie o około 3% - 7% i w 2022 roku był wart 10,6 miliardów dolarów, i jak wspomnieliśmy, do 2030 może osiągnąć 30 miliardów dolarów. Ale pamiętaj: tylko dlatego, że ogólny rynek produktu rośnie, nie oznacza, że masz gwarancję zysku. Nasycenie podaży i inne czynniki często powodują, że cena aktywów spada. 

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Zbliża się Pasja Beskidzka. Trwa sprzedaż biletów
  2024-02-20

  Zbliża się Pasja Beskidzka. Trwa sprzedaż biletów

  Pasja Beskidzka - trwa sprzedaż biletów

  Analiza porównawcza w cenach transferowych – jak ją prawidłowo przeprowadzić?
  2024-02-20

  Analiza porównawcza w cenach transferowych – jak ją prawidłowo przeprowadzić?

  W świecie biznesu, gdzie transakcje wewnątrzgrupowe są normą, ważne staje się zrozumienie ...

  Bielsko-Biała. Trwają przygotowania do budowy centrum przesiadkowego
  2024-02-19

  Bielsko-Biała. Trwają przygotowania do budowy centrum przesiadkowego

  Ruszył jeden z przetargów w związku z budową w Bielsku-Białej zintegrowanego węzła przesia...

   Popularne Artykuły


   Trzech młodych mężczyzn nękało nieletniego! Katalog haniebnych czynów jest szeroki
   2024-02-16

   Trzech młodych mężczyzn nękało nieletniego! Katalog haniebnych czynów jest szeroki

   Trzech młodych mężczyzn w rękach policji za uporczywe nękanie

   Hojny dar dla Książnicy Beskidzkiej
   2024-02-20

   Hojny dar dla Książnicy Beskidzkiej

   Książnica Beskidzka w Bielsku-Białej wzbogaciła się o nowy profesjonalny skaner, który jes...

   Juniorki młodsze BKS Stal Mistrzem Śląska!
   2024-02-19

   Juniorki młodsze BKS Stal Mistrzem Śląska!

   W dniach od 15 do 18 lutego hala BKS Stal stała się areną niezwykłej rywalizacji, gdyż goś...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO