2024-10-02 08:05:31 Art Partnera 1717
Na rynku finansowym coraz więcej pojawia się firm, które pożyczą Ci chętnie pieniądze, ale nie są bankami. Dlatego warto wiedzieć, jakie są różnice między bankami i parabankami. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest parabank i bank oraz czym różnią się obie instytucje. Sprawdź również, czy parabanki są bezpieczne i czy bank widzi pożyczki przy ocenianiu zdolności kredytowej.
Parabank to prywatna firma, która świadczy usługi finansowe. Udziela ona kredytów konsumenckich na krótki okres, a jej działalność regulują przepisy Kodeksu cywilnego oraz tzw. Ustawy antylichwiarskiej. Sprawia to, że otrzymanie pożyczki od parabanku jest dużo prostsze, niż ubieganie się o kredyt w banku.
Od 1 stycznia 2024 r. nadzór nad instytucjami pożyczkowymi objęła Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Oznacza to, że zwiększyła się kontrola państwa nad pożyczkami pozabankowymi. Ma to na celu ograniczenie nadmiernego zapożyczania się Polaków.
Bank jest instytucją finansową, która podlega przepisom Ustawy Prawo bankowe. Działalność banków jest kontrolowana i wymaga uzyskania licencji od KNF. Oprócz tego depozyty klientów są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki niemu nawet jak bank upadnie, to klienci otrzymają zwrot swoich pieniędzy.
Banki w Polsce mają dokładnie określone czynności, jakie mogą świadczyć na rynku finansowym. Wśród nich możemy wymienić m.in.:
Mimo działania na tym samym rynku to różnice między bankiem a parabankiem są duże. Pierwszą różnicą jest podstawa prawna, ponieważ ona narzuca, w jaki sposób pożyczają pieniądze obie instytucje. Dzięki temu klienci instytucji pozabankowych mogą zaciągnąć pożyczkę na uproszczonych warunkach. Kiedy proces udzielania kredytu w banku wymaga więcej formalności.
Po drugie banki mogą świadczyć o więcej usług. Nie zajmują się tylko kredytami. Z kolei parabanki zajmują się wyłącznie udzielaniem pożyczek. Warto podkreślić, że parabanki udzielają pożyczek z krótkim terminem spłaty. Maksymalnie jest to kilka lat. Natomiast kredyty udzielane przez banki mogą mieć różny okres, od kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat w przypadku kredytów hipotecznych.
Po trzecie pożyczki pozabankowe są droższe. Wynika to przede wszystkim z krótkiego okresu spłaty. Kiedy banki najczęściej mają oferty z oprocentowaniem do 30%, to parabanki oferują oprocentowanie, które przekracza nawet 100%. Jednak tylko poza sektorem bankowym spotkasz się z darmowymi chwilówkami, które są oferowane przez parabanki. Oznacza to, że jeżeli spłacisz dług w terminie, to nie zapłacisz żadnych odsetek za pożyczenie pieniędzy.
Aktualną listę parabanków w Polsce znajdziesz pod tym linkiem chwilowkiok.pl/parabanki
Działalność parabanków w Polsce staje się coraz bardziej regulowana. Dzięki temu ryzyko trafienia na nieuczciwego pożyczkodawcę jest coraz mniejsza. Wszystko za sprawą zmian w Ustawie antylichwiarskiej i wdrożeniu nadzoru KNF.
Dlatego, jeżeli chcesz pożyczyć pieniądze od parabanku, to pamiętaj, żeby sprawdzić, czy:
Z roku na rok coraz bezpieczniejsze jest korzystanie z usług parabanków. Choć przez zmiany w regulacjach prawnych, coraz trudniej pożyczyć pieniądze. Jednak warto pamiętać, że ma to na celu ochronę przed nadmiernym zadłużeniem.
Zgodnie z przepisami Ustawy antylichwiarskiej, która zmieniła się w 2022 r., pożyczki w parabanku muszą być zaraportowane do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Oznacza to, że każdy bank i parabank będzie widział w BIK nie tylko niespłacane długi. W raporcie pokażą się wszystkie zobowiązania. Nieważne czy są spłacane w terminie, czy nie.
Do tej pory w przypadku parabanku nie było obowiązku sprawdzania klienta, czy wpisywania go od razu do BIK. Teraz każdy podmiot, który chce sprawdzić Twoją zdolność kredytową, to zobaczy też wszystkie pożyczki pozabankowe. Niestety oznacza to również, że kiedy w historii kredytowej masz dużą ilość chwilówek, to bank może odmówić Ci udzielenia kredytu.
Podsumowując, przed podjęciem decyzji o pożyczeniu pieniędzy, warto zapoznać się z ofertami zarówno banków, jak i parabanków. Pamiętaj, że teraz każde zobowiązanie jest widoczne w BIK. Zbyt duża ilość chwilówek może sprawić, że nie dostaniesz kredytu. Nawet kiedy były spłacane terminowo.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl