Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2024-02-29

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Ceny paliw znów w górę. Jakie są prognozy ekspertów?

2022-02-25 12:00:00 sn 10514


Wczorajszy widok długich kolejek na stacjach na długo zapisze się w pamięci kierowców. Część z tych, którzy masowo ruszyli do tankowania, chciała jeszcze załapać się na niższe ceny, inni ulegli panice i przestraszyli się, że zabraknie paliw na stacjach

foto: SN

Wydawało się, że dzięki obniżce VAT na paliwa przynajmniej do połowy roku możemy zapomnieć o sześciozłotowych poziomach na stacjach paliw. Sytuację diametralnie zmieniła jednak rosyjska inwazja na Ukrainę, która szybko podbiła cenę ropy naftowej do trzycyfrowych poziomów i spowodowała, że kierowcy w Polsce zaczęli szturmować stacje benzynowe.


R E K L A M A 


W czwartkowe popołudnie w wielu miejscach w Polsce można było zobaczyć długie kolejki przy dystrybutorach, po tym jak kierowcy masowo ruszyli do tankowania. Tych, którzy obawiali się, że paliwa zabraknie, uspokajamy – dostawy surowców z Rosji cały czas są realizowane, a bazy paliw w Polsce dobrze zaopatrzone. Mniej podstaw do optymizmu dają za to przewidywania w zakresie cen – podwyżki w detalu już są widoczne.

Skokowy wzrost cen w rafineriach

Paliwa w hurcie są wyraźnie droższe niż przed tygodniem, głównie za sprawą szokowej podwyżki z piątku, kiedy to zmiany w cennikach rafinerii sięgały 350 zł za metr sześcienny paliwa. Dzisiaj zarówno benzyna, jak i olej napędowy w rafineriach kosztują wyraźnie średnio ponad 5000 zł za 1000 litrów. Metr sześcienny benzyny 95-oktanowej jest wyceniany na 5250,00 zł, a diesel kosztuje 5446,80 zł.

Na stacjach będzie dużo drożej

Wczorajszy widok długich kolejek na stacjach na długo zapisze się w pamięci kierowców. Część z tych, którzy masowo ruszyli do tankowania, chciała jeszcze załapać się na niższe ceny, inni ulegli panice i przestraszyli się, że zabraknie paliw na stacjach. Jak podał PKN Orlen w swoim komunikacie, na niektórych obiektach sprzedaż wzrosła nawet 4-krotnie i w tej sytuacji na części obiektów mogło zabraknąć paliwa. Ten problem zostanie jednak szybko rozwiązany i braki będą uzupełnione. Koszty tankowania jednak wzrosną i według prognoz e-petrol.pl w pierwszym tygodniu marca na stacjach będziemy notować ceny z przedziału: 5,65-5,80 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 5,75-5,93 zł/l dla diesla i 2,73-2,85 zł/l dla LPG.

Inwazja na Ukrainę podbija cenę ropy

Realizują się czarne scenariusze i cena ropy Brent, pierwszy raz od 2014 r., przekroczyła w tym tygodniu poziom 100 dolarów za baryłkę. Mocnym impulsem do wzrostów na rynku naftowym była rozpoczęta w czwartkowy poranek rosyjska inwazja na Ukrainę. Ropa Brent ustanowiła wczoraj nowe tegoroczne maksimum cenowe na poziomie 105,79 USD, a w piątkowe przedpołudnie notowania surowca na giełdzie w Londynie wahają się w rejonie 100 dolarów za baryłkę.

Pakiet sankcji, który jest odpowiedzią Zachodu na rosyjską agresję, nie uderza bezpośrednio w sektor naftowy. Nie ma też doniesień o wstrzymaniu bądź wyraźnym ograniczeniu dostaw surowców energetycznych z Rosji, dlatego rynek ropy szybko otrząsnął się z pierwszego szoku i wzrost cen wyhamował. Jednak poważne ryzyko związane ze stabilnością dostaw cały czas jest obecne i będzie w najbliższym czasie solidnym wsparciem dla drogiej ropy, spychając na daleki plan nadzieje związane np. z porozumieniem z Iranem.

Oprac. Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Myślałeś o MINI?
  2021-02-08

  Myślałeś o MINI?

  Kultowe MINI od lat zachwyca ludzi nietuzinkowych i kreatywnych

  Małopolskie garaże blaszane – idealne rozwiązanie dla Twojego domu
  2024-02-20

  Małopolskie garaże blaszane – idealne rozwiązanie dla Twojego domu

  Jesteś mieszkańcem województwa małopolskiego i szukasz pomysłu na postawienie garażu z bla...

  Zalety sprzedaży samochodu do skupu aut w porównaniu z prywatnymi kupcami
  2024-01-12

  Zalety sprzedaży samochodu do skupu aut w porównaniu z prywatnymi kupcami

  Skup samochodów zdobywa na popularności z uwagi na wygodę i brak konieczności angażowania ...

   Popularne Artykuły


   Bielsko-Biała. Maria Koterbska będzie mieć swój pomnik
   2024-02-24

   Bielsko-Biała. Maria Koterbska będzie mieć swój pomnik

   Pomnik Marii Koterbskiej - Królowej Swingu – stanie przed budynkiem Teatru Polskiego w Bie...

   Powiat Bielski. Synoptycy ostrzegają. Uwaga na silny wiatr
   2024-02-22

   Powiat Bielski. Synoptycy ostrzegają. Uwaga na silny wiatr

   Ostrzeżenie obowiązuje praktycznie dla całego regionu

   Jak skutecznie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?
   2024-02-25

   Jak skutecznie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

   Każdemu z nas przytrafia się sytuacja, że ma do wyrzucenia nietypowe śmieci, nie nadające ...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO