Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-27

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Zmarł ks. Leopold Zielasko

2018-09-04 08:01:52 Diecezja Bielsko-Żywiecka 2539


Zmarł ks. Leopold Zielasko – zasłużony społecznik, najstarszy kapłan diecezji

fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka

Zmarł ks. kan. Leopold Zielasko, długoletni proboszcz parafii św. Klemensa w Ustroniu, znany ze swego społecznego zaangażowania – pomagał represjonowanym, ofiarom Czarnobyla. Był najstarszym księdzem diecezji bielsko-żywieckiej. Przeżył 95 lat, w tym 67 jako kapłan.

Zmarły duchowny przez ponad 33 lata był związany z ustrońską parafią św. Klemensa (od 1969 do 1995 r.). Znany był ze swego społecznego zaangażowania. Kapłan w latach 1982-89 organizował pomoc dla represjonowanych, a także pomagał ofiarom katastrofy w Czarnobylu, wysyłając do białoruskich rodzin transporty z żywnością i darami.

Z inicjatywy księdza powstała Fundacja św. Antoniego, pomagająca ludziom ubogim i poszkodowanym przez los. Ks. Zielasko w 2007 r. otrzymał tytuł „Zasłużonego dla Solidarności Podbeskidzia”. W 2014 r. otrzymał Srebrną Cieszyniankę – prestiżowe wyróżnienie samorządowców za pracę na rzecz mieszkańców Śląska Cieszyńskiego.

Ks. Leopold Zielasko urodził się 15 listopada 1922 r. w Międzyrzeczu Górnym na Śląsku Cieszyńskim. W latach 1937-1938 uczęszczał do gimnazjum kupieckiego w Bielsku.

W 1941 r. wyjechał do Warszawy i podjął prace w Fabryce Tarcz Ściernych w Ursusie. W 1944 r. na tajnych kompletach przygotował się do małej matury. W 1946 r. zamieszkał u sióstr urszulanek w Milanówku, gdzie zdał maturę. W tym też roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym. Po przyjęciu święceń 24 czerwca 1951 r. pracował jako wikariusz w Wodzisławiu Śląskim, następnie w Knurowie, a w latach 1957-1962 pełnił posługę kapłańską w prokatedrze św. Piotra i Pawła w Katowicach.

W 1962 roku został mianowany administratorem parafii w Ustroniu, jednak kandydatura ta nie została zatwierdzona przez ówczesne władze komunistyczne. Oficjalnie został tu proboszczem w 1969 r. Kapłan doprowadził do powstania nowych parafii w Ustroniu: w Polanie, w Hermanicach i na Zawodziu, a także zadbał o powstanie kaplic w Szpitalach Reumatologicznym i Uzdrowiskowym.

W 1995 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w bielskiej Wapienicy.

Pogrzeb zasłużonego księdza odbędzie się w środę, 5 września br., o godz. 12:00 w kościele pw. św. Klemensa w Ustroniu. Tam też na miejscowym cmentarzu zostanie pochowany.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium
    2026-06-26

    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium

    16 za, 8 przeciw. Prezydent Bielska-Białej otrzymał absolutorium

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy
    2026-06-26

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy

    Policja na quadach patroluje lasy – koniec nielegalnych rajdów!

    Rozmowa, która uratowała życie
    2026-06-26

    Rozmowa, która uratowała życie

    Ratownicy udzielili mężczyźnie niezbędnej pomocy, a następnie przewieźli go do szpitala, g...

      Popularne Artykuły


      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
      2026-06-21

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

      Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta
      2026-06-20

      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta

      Marsz Równości i kontrmanifestacja na placu Chrobrego

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
      2026-06-21

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

      Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO