Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-28

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Zielona energia w szpitalu

2017-09-09 05:00:00 www.szpitalpediatryczny.pl 3835


Fotowoltaika oraz solary to nie jedyne proekologiczne inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w dziecięcym szpitalu, które chroniąc środowisko pozytywnie wpłynęły jednocześnie na stan szpitalnych finansów

foto: www.szpitalpediatryczny.pl

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej korzysta z dwóch źródeł ekologicznej - lub inaczej zielonej - energii. Jedno to baterie solarne na dachu pawilonu nr 2, drugie to ogniwa fotowoltaiczne na dachu pawilonu nr 5.

98 ogniw fotowoltaicznych pojawiło się na dachu „piątki” pod koniec ubiegłego roku. Zajmują one 144 metry kwadratowe powierzchni i mają moc 24 kilowatów. Od stycznia do końca lipca wyprodukowały tyle energii elektrycznej, że szpital zaoszczędził z tego tytułu blisko 7 tysięcy zł. Z kolei baterie solarne na dachu pawilonu nr 2 zamontowano jesienią 2014 roku. One podgrzewają używaną w szpitalu wodę. Od chwili uruchomienia przyniosły już około 23 tysiące zł oszczędności. Zarówno montaż ogniw fotowoltaicznych jak i solarów finansowo wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Obie te inwestycje przynoszą bardzo wymierne efekty ekonomiczne i ekologiczne. Te pierwsze to mniejsze rachunki za energię, jakie płaci nasz szpital. Z kolei efekty ekologiczne to zastąpienie energii produkowanej z węgla przez przyjazną dla środowiska, zieloną energię powstającą w urządzeniach wykorzystujących promienie słoneczne – mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej do spraw administracyjno-technicznych.

Fotowoltaika oraz solary to nie jedyne proekologiczne inwestycje zrealizowane w ostatnich latach w dziecięcym szpitalu, które chroniąc środowisko pozytywnie wpłynęły jednocześnie na stan szpitalnych finansów. Identyczny efekt przyniosła termomodernizacja pawilonu nr 2 (w którym mieści się większość szpitalnych oddziałów) oraz tak zwanej przewiązki, w której funkcjonuje Izba Przyjęć. Tę inwestycję rozpoczęto w 2013 roku, zakończono w roku 2014 i również zrealizowano przy finansowej pomocy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jak dotąd przyniosła ona oszczędności wynoszące 427 tysięcy zł. Łącznie termomodernizacja, baterie solarne oraz ogniwa fotowoltaiczne pozwoliły już szpitalowi zaoszczędzić blisko 457 tysięcy zł.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    35 nowych strażaków ratowników OSP ukończyło szkolenie w Bielsku-Białej
    2026-06-28

    35 nowych strażaków ratowników OSP ukończyło szkolenie w Bielsku-Białej

    Gotowi nieść pomoc! Nowi strażacy ratownicy po egzaminie w Bielsku-Białej

    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium
    2026-06-26

    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium

    16 za, 8 przeciw. Prezydent Bielska-Białej otrzymał absolutorium

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy
    2026-06-26

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy

    Policja na quadach patroluje lasy – koniec nielegalnych rajdów!

      Popularne Artykuły


      Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd
      2026-06-25

      Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd

      Węgierska Górka: zawrócił na S1 i jechał pod prąd. Surowa kara dla 71-latka

      Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne
      2026-06-24

      Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne

      Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne

      Bielsko-Biała ma nowe miejsce do odpoczynku
      2026-06-26

      Bielsko-Biała ma nowe miejsce do odpoczynku

      Takich miejsc w Bielsku-Białej potrzeba więcej!

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO