Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2024-07-17

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Wyjazd do Stanów Zjednoczonych - co warto wiedzieć?

2023-06-01 10:06:23 Artykuł Partnera 1904


Wyjazd do Stanów Zjednoczonych to wyjątkowe doświadczenie dla praktycznie każdego, kto kocha podróże. Jednak zanim udamy się w podróż, lepiej mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii, ponieważ w ten sposób uda nam się uniknąć zaskakujących sytuacji. O czym dokładnie mowa? Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych? Podpowiadamy!

USA

 

Wyjazd do USA możliwy tylko z paszportem i zezwoleniem

Wielu z nas zdążyło przyzwyczaić się do tego, że możemy podróżować na ważnym dowodzie tożsamości. Jednak jest to dopuszczalne wyłącznie na terenie krajów należących do Unii Europejskiej, a każdy wyjazd poza jej granice oznacza konieczność posiadania paszportu. Oznacza to, że jeśli będziemy planowali wyjazd do Stanów Zjednoczonych, to powinniśmy z odpowiednim wyprzedzeniem zabrać się za sprawdzenie ważności swojego paszportu, czy po prostu za jego wyrobienie, zwłaszcza że na nowy dokument poczekamy około miesiąca.

Dodatkowo, warto pomyśleć o wyrobienie paszportu biometrycznego, który jest wyposażony w specjalny czip do odczytu elektronicznego, ponieważ pozwoli nam na odwiedzenie Stanów w ramach Programu Ruchu Bezwizowego. Udział Polski w tym programie sprawia, że możemy podróżować do USA w celach turystycznych lub biznesowych bez wizy na 90 dni lub krócej. To jednak nie oznacza, że wystarczy wykupić bilet i możemy ruszać w drogę.

Musimy jeszcze uzyskać zezwolenie wjazdu za pośrednictwem internetowego systemu ESTA. Jeśli będziemy mieli paszport biometryczny, to już połowa formalności za nami, ponieważ zostanie nam tylko rejestracja w ESTA. Aby jej dokonać, wystarczy wypełnić formularz online i później go przesłać. Akceptacja zwykle trwa do 72 godzin i nie wymaga od nas osobistego stawienia się w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie.

Wyjeżdżając do USA warto sięgnąć po polisę turystyczną

Stany Zjednoczone nie należą do państw Unii Europejskiej, czy też Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dlatego nie dość, że nie możemy podróżować do tego kraju na dowodzie tożsamości, to jeszcze nie zadziała Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W efekcie wybierając się tutaj zostajemy bez żadnej ochrony, a wiadomo, że będzie to bardzo ryzykowne, ponieważ podstawowe świadczenia medyczne w Stanach Zjednoczonych wiążą się ze sporymi kosztami.

Jeśli zajdzie potrzeba skorzystania z wizyty u lekarza, to trzeba spodziewać się wydatku rzędu od 450 do 4500 euro, zaś doba pobytu w szpitalu to wydatek rzędu do 20 tysięcy euro. Jeśli do tego dojdą koszty leczenia, to pobyt w USA nie będzie dla nas zbyt miły i narazi nas na bardzo poważne kłopoty finansowe. Tego przecież nie chcemy, więc lepiej od razu wykupićubezpieczenie na wyjazd do USA. Oczywiście jego wybór nie powinien być przypadkowy, ponieważ im lepszą ofertę dla siebie wybierzemy, tym szerszy zakres ochrony będziemy mieć.

Kluczowe znaczenie będą mieć tutaj koszty leczenia, ponieważ nie powinny wynosić mniej niż 120 tysięcy euro, a najlepiej jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe będzie pokrywać w nielimitowanym zakresie wydatki związane z opieką medyczną, czy nawet z akcją ratowniczą. Dodatkowo warto też brać pod uwagę oferty, które zostały rozszerzone o NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ponieważ jeśli coś nam się przydarzy w czasie wyjazdu do USA, to będziemy mogli liczyć na odszkodowanie, czy rekompensatę za poniesione straty i ból.

Nieocenione jest również OC w życiu prywatnym, ponieważ w ten sposób można zabezpieczyć się na wypadek poszkodowania osób trzecich, czy ubezpieczenie bagażu, ponieważ gdy dojdzie do jego uszkodzenia, czy kradzieży, to będziemy mogli liczyć na stosowne odszkodowanie.

Podróż samolotem możliwa tylko z odpowiednim bagażem

Wybierając się na wakacje własnym samochodem, możemy brać, co chcemy, zwłaszcza że większość z nas ma dość pojemny bagażnik. Niestety planowanie wyjazdu do Stanów Zjednoczonych będzie wymagać od nas bardziej przemyślanego pakowania, ponieważ wszystkie linie lotnicze wprowadzają własne ustalenia jeśli chodzi o rozmiar, czy wagę bagażu i więcej informacji nahttps://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/bagaz-podreczny-i-rejestrowany/.

Ogólnie wybierając się w podróż samolotem, możemy zabrać ze sobą bagaż podręczny i bagaż rejestrowany. Za bagaż podręczny uznaje się ten, który można wnieść ze sobą bezpośrednio na pokład samolotu i mieć go w zasięgu ręki. Taki bagaż nie wymaga najczęściej dodatkowej opłaty i większość linii lotniczych ujęła go w cenie biletu. Bagaż rejestrowany to natomiast walizki i rzeczy, które nadajemy w luku bagażowym i jest on dodatkowo płatny.

Dlatego na pierwszy rzut oka można uznać, że lepszą opcją jest bagaż podręczny, ponieważ nie będzie oznaczał dla nas dodatkowych kosztów. Faktycznie tak jest, ale zawsze musimy pamiętać o odpowiedniej wadze swojego bagażu, więc po spakowaniu najlepiej go zmierzyć. Tego problemu możemy uniknąć, gdy postawimy na bagaż rejestrowany, ponieważ choć też ma pewne limity wagowe i wielkościowe, to może być cięższy i nie ma w nim limitu dotyczącego ilości i sposobu przewożenia płynów.

 

usa

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Święto Policji w bielskim garnizonie. Wręczono awanse na wyższe stopnie
  2024-07-17

  Święto Policji w bielskim garnizonie. Wręczono awanse na wyższe stopnie

  Święto Policji w bielskim garnizonie. Wręczono awanse na wyższe stopnie

  Nietrzeźwy kierujący schował się w tujach
  2024-07-16

  Nietrzeźwy kierujący schował się w tujach

  Policyjny „nos” przewodnika psa służbowego z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej ni...

  Burze z gradem w Powiecie Bielskim. IMGW wydało ostrzeżenie
  2024-07-16

  Burze z gradem w Powiecie Bielskim. IMGW wydało ostrzeżenie

  Burze z gradem w Powiecie Bielskim. IMGW wydało ostrzeżenie

   Popularne Artykuły


   Bielsko-Biała. Kino w namiocie
   2024-07-11

   Bielsko-Biała. Kino w namiocie

   Radni zapraszają młodych do Młodzieżowego Kina Plenerowego, które tymczasowo rozgości się ...

   Pomnik Marii Koterbskiej odsłonięto w Bielsku-Białej
   2024-07-15

   Pomnik Marii Koterbskiej odsłonięto w Bielsku-Białej

   To była bardzo wzruszająca uroczystość. Mowa o odsłonięciu w Bielsku-Białej pomnika wielki...

   Pogoda Powiat Bielski. Kolejne ostrzeżenie meteo!
   2024-07-12

   Pogoda Powiat Bielski. Kolejne ostrzeżenie meteo!

   Synoptycy wydali kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Powiatu Bielskiego

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO