2015-10-29 08:40:00 Alicja Lewandowska-Wolińska/ Grayling 2168
Niespełna rok od wmurowania kamienia węgielnego pod inteligentną fabrykę GE, uroczyście przecięto wstęgę
Pracownicy zakładów GE w Bielsku-Białej świętowali wraz z rodzinami zakończenie kluczowego etapu budowy pierwszej inteligentnej fabryki GE Energy Management
Niespełna rok od wmurowania kamienia węgielnego pod inteligentną fabrykę GE, pracownicy nowych zakładów mogli świętować wraz z rodzinami uroczyste przecięcie wstęgi poprzedzające przeniesienie maszyn i produkcji do nowego obiektu. Nowoczesna fabryka GE Energy Management o powierzchni 45 000 mkw. została zaprojektowana i wybudowana we współpracy z Panattoni Europe oraz CBRE. Jest to pierwsza inteligentna fabryka GE Energy Management w Europie.
Podczas uroczystości, która odbyła się w sobotę 24 października, wspólnego przecięcia wstęgi dokonali Grzegorz Konior, dyrektor fabryki GE w Bielsku-Białej, Stuart Thompson, dyrektor generalny GE Power Equipment, oraz przedstawiciele Panattoni Europe i CBRE. W uroczystości uczestniczyli także pracownicy bielskiej fabryki wraz z rodzinami, którzy następnie zostali zaproszeni do zapoznania się z nowym obiektem. Fabryka, która w swoich wnętrzach pomieści do 1200 pracowników, znacząco podniesie poprzeczkę w zakresie innowacyjności i wydajności, skupiając pod jednym dachem cztery ośrodki (16 budynków) GE znajdujące się dotychczas w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Jest to jeden z największych zakładów produkcyjnych w regionie i stanowi ważny punkt na jego inwestycyjnej mapie.
- Jako prezydent Bielska-Białej odczuwam ogromną satysfakcję z faktu, iż jeden z największych koncernów na świecie wybrał nasze miasto na siedzibę swojej nowej fabryki, która poziomem technologicznego zaawansowania dorównuje najnowocześniejszym zakładom produkcyjnym na świecie. Obecność GE w regionie stanowi najlepszy dowód na to, że udało nam się stworzyć warunki sprzyjające innowacyjności i rozwojowi międzynarodowego biznesu. Bielsko-Biała i cały nasz region cieszy się coraz większą popularnością wśród firm, które ściągają do nas głównie ze względu na tutejszych pracowników, cieszących się znakomitą opinią oraz bezproblemową współpracę z władzami samorządowymi i środowiskiem akademickim - powiedział Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej.
GE Energy Management zainwestuje w projekt ponad 200 mln zł (54 miliony dolarów), potwierdzając tym samym plany zwiększenia swojej obecności w regionie. Przeprowadzka z dotychczasowych obiektów do nowej fabryki rozłożona zostanie na kilka następnych miesięcy i odbędzie się ze szczególną dbałością o potrzeby klientów i ciągłość realizacji obecnych zobowiązań. Przenosiny zakończą się w 2016 roku i zwieńczone zostaną uroczystym otwarciem fabryki dla klientów. Środowisko pracy w nowej fabryce obfituje w zaawansowane technologie, dzięki czemu specjalistyczna wiedza pracowników zyska wsparcie inteligentnych maszyn. W nowej fabryce znajdują się: hala produkcyjna, dwa nowoczesne laboratoria i centrum współpracy z klientami - wszystkie zaprojektowane zostały w sposób sprzyjający innowacyjności oraz zacieśnieniu współpracy z klientami.
- Bardzo się cieszę, że dostrzeżono fachowość oraz ogromne zaangażowanie naszych pracowników. To dowód na to, że GE wysoko ceni bielskich pracowników, ich kompetencje oraz pasję, z jaką podchodzą do swoich obowiązków. Kładziemy szczególny nacisk na pracę w zespole i ciągłe doskonalenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonywać nasze zdania w najlepszy możliwy sposób. Pozwala nam to stale poszerzać zakres działalności i wychodzić naprzeciw wymaganiom naszych klientów - powiedział Grzegorz Konior, dyrektor fabryki w Bielsku-Białej.
Marek Foryński, dyrektor zarządzający BTS Group Poland, spółki należącej do Panattoni, powiedział - Budowa inteligentnej fabryki GE była dla nas jednocześnie sporym wyzwaniem i inspirującym doświadczeniem. To projekt jedyny w swoim rodzaju i bardzo się cieszymy, że możemy w nim uczestniczyć. Inwestycja zrealizowana została w przeciągu roku od wmurowania kamienia węgielnego, co jest niezwykle krótkim terminem jak na tak duży projekt. Jestem przekonany, że zarówno pracownicy, jak i klienci docenią poziom innowacyjności i skalę tego projektu.
Jonathan Steer, starszy dyrektor w CBRE, dodał - Reprezentowanie tak dużej firmy jak GE zawsze wiąże się dla nas z niezwykłą przyjemnością, choć niewątpliwie jest także dużym wyzwaniem. Wysoki poziom naszych usług, profesjonalizm oraz bogate doświadczenie spotkały się z uznaniem ze strony naszych partnerów, co zaowocowało jedną z największych umów najmu dla zakładów przemysłowych w regionie oraz powierzeniem nam zarządzania projektem.
Początki działalności GE Energy Management w Bielsku-Białej sięgają 2001 roku i przejęcia przez GE zakładów Nowa Apena Sp. z o.o. oraz wszystkich aktywów firmy. Otwarcie inteligentnej fabryki to kolejny krok na drodze do wzmocnienia obecności GE na obszarze Polski południowej. Fabryka produkuje urządzenia do dystrybucji energii elektrycznej i podstawowe wyposażenie instalacji elektrycznych, w tym rozdzielnice niskiego i średniego napięcia, szafy sterownicze, panele i obudowy metalowe, wyłączniki prądu stałego i zmiennego, a także systemy zasilania awaryjnego dla odbiorców komercyjnych, przemysłowych i odnawialnych źródeł energii, jak również zapewniające bezpieczne funkcjonowanie miast, instalacji sektora naftowo-gazowego, turbin wiatrowych, centrów danych oraz szpitali.
Zaangażowanie GE w Bielsku-Białej docenione zostało w ostatnim czasie przez władze samorządowe. W tym roku fabrykę GE w Bielsku-Białej uhonorowano statuetką Złoty Dedal, nagrodą specjalną przyznawaną w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju gospodarki regionu. Wyróżnienie wręczane jest w ramach konkursu „Firma Roku 2015” organizowanego przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej oraz Regionalną Izbę Handlu i Przemysłu w Bielsku-Białej. Dyrektor bielskiej fabryki Grzegorz Konior przyjął statuetkę z rąk Jacka Krywulta, prezydenta Bielska-Białej, podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 października. Nagrody, statuetki Dedal, przyznawane są lokalnym przedsiębiorstwom w trzech kategoriach: “Dynamiczna Firma”, “Innowacyjna Firma” i “Firma Rodzinna”.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl