Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2023-12-06

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Wakacyjni pacjenci izby przyjęć

2016-09-04 05:00:00 www.szpitalpediatryczny.pl 2215


W lipcu i sierpniu w Izbie Przyjęć Szpitala Pediatrycznego udzielono łącznie około trzech tysięcy porad

foto: www.szpitalpediatryczny.pl

Ponieważ tego lata nie brakowało deszczowych dni, podczas których dzieci i młodzież z reguły siedzą przed ekranami komputerów lub przed telewizorami, więc w ambulatoriach Izby Przyjęć Szpitala Pediatrycznego nie padł wakacyjny rekord frekwencji. Ale pracy nie brakowało.

W lipcu i sierpniu w Izbie Przyjęć naszego szpitala udzielono łącznie około trzech tysięcy porad. Najwięcej pracy było w ambulatorium chirurgicznym. - Tak naprawdę wielu urazów, z którymi w minione wakacje trafili do nas mali pacjenci, można było uniknąć. Bo na przykład część rodziców i opiekunów ciągle niedostateczną uwagę poświęcają kwestii używania przez dzieci kasków podczas jazdy na rowerze. Na rowerze o upadek nie trudno, a kask amortyzuje siłę uderzenia o chodnik, ulicę czy drzewo. Gdy dziecko go nie ma, ryzyko doznania poważnego urazu jest dużo większe. Podobnie rzecz się ma z jazdą na rolkach i deskorolkach. Nadal też problemem są przydomowe trampoliny. Już wiele razy mieliśmy okazję przekonać się, że są one szczególnie niebezpieczne wówczas, gdy skacze na nich większa grupa dzieci, w dodatku będących bez nadzoru osób starszych. Złamania kości, skręcenia stawów czy urazy głowy nie są niestety podczas takich zabaw rzadkością – mówi Łucja Kleszcz, pielęgniarka koordynująca Izby Przyjęć Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Personel Izby Przyjęć w czasie minionych wakacji ratował z opresji nie tylko pechowych rowerzystów, amatorów skakania na trampolinie, ofiary wypadków na rolkach i deskorolkach, ale także dzieci, które nieszczęśliwie bawiły się na placach zabaw czy uczestników młodzieżowych bójek. Nie brakowało również młodych ludzi, którzy ulegli poparzeniom. Szczególnie na początku wakacji problemem były poparzenia słoneczne. - Ich ofiarą najczęściej były te dzieci, które same wybrały się na basen i przebywały wiele godzin na słońcu bez nakrycia głowy lub nie używając ochronnych kremów – informuje Łucja Kleszcz. Na Izbę Przyjęć trafiły i takie maluchy, które poparzyły się ciepłym napojem, jaki ktoś z domowników zostawił bez nadzoru w dostępnym dla dziecka miejscu. Sporadycznie zdarzali się również pacjenci z podejrzeniem zatrucia grzybami czy na przykład pogryzieni przez psa.

Jednocześnie przypominamy wszystkim pacjentom, ich rodzicom i opiekunom, że na Izbie Przyjęć nie obowiązuje zasada, zgodnie z którą kto wcześniej przychodzi, ten jest prędzej przyjmowany. - O kolejności przyjmowania pacjentów na Izbie Przyjęć decyduje lekarz lub personel Izby Przyjęć, który w swoich wyborach nie kieruje się tym, kiedy dana osoba przyszła do szpitala, a stanem zdrowia oczekujących pacjentów. Regułą jest, że pierwszeństwo mają pacjenci przywiezieni przez pogotowie ratunkowe, a pacjenci w stanie zagrożenia życia lub zdrowia są przyjmowani przed pacjentami, którzy przyszli na planowy zabieg czy na badania diagnostyczne. Więc rodzic czy opiekun, który przyszedł z dzieckiem do naszego szpitala ze skierowaniem od lekarza specjalisty, musi mieć świadomość, że na przykład dziecko ze złamaną ręką czy z dusznościami będzie przyjęte wcześniej, choć do szpitala przyszło później. Oczywiście, jeśli stan zdrowia oczekujących pacjentów jest podobny, to wówczas decyduje kolejność przyjścia do szpitala – podkreśla Łucja Kleszcz,


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Ratownicy GOPR uratowali 11 osób
  2023-12-05

  Ratownicy GOPR uratowali 11 osób

  W ostatnich dniach ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR udzielali pomocy 11 osobom poszkodowan...

  Pomysły na spędzenie zimowych wieczorów
  2023-12-05

  Pomysły na spędzenie zimowych wieczorów

  Zimowe wieczory są długie – w szczytowym momencie zaczynają się już przed 16:00, gdy na dw...

  Jakie są odmiany wózków podnośnikowych?
  2023-12-05

  Jakie są odmiany wózków podnośnikowych?

  Wózki widłowe, potocznie nazywane widlakami, mają wiele różnych rodzajów i modeli, które r...

   Popularne Artykuły


   Trzy Złote Maski dla Teatru Polskiego
   2023-11-29

   Trzy Złote Maski dla Teatru Polskiego

   . Trzy statuetki odebrali twórcy związani z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej – aktorzy Mar...

   Intensywne opady śniegu
   2023-12-01

   Intensywne opady śniegu

   IMGW zapowiada intensywne opady śniegu

   Ekspresy do kawy - ranking popularności 2023
   2023-11-30

   Ekspresy do kawy - ranking popularności 2023

   W dzisiejszym szybkim tempie życia niezwykle ważne jest znalezienie momentów relaksu i prz...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO