Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-22

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Jak wygląda program Mieszkanie Plus?

2016-06-09 05:00:00 www.kurier.pap.pl 2940


Adamczyk: Mieszkanie z plusem na gruntach państwowych. Czynsz: 10 - 20 zł za metr kw.

Wykorzystanie do finansowania programu Mieszkanie Plus gruntów należących do państwa zapowiedział w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Program finansowany będzie także ze składek osób, które zdecydują się na wykup mieszkania.

Premier Beata Szydło i kierownictwo resortu infrastruktury i budownictwa przedstawiły w piątek rządowy program Mieszkanie Plus. Jego trzy filary to: wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa oraz wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.

- Nie zabudujemy działki w centrum Wrocławia czy Warszawy. Wyobrażamy sobie, że np. mamy w centrum Warszawy działkę i po jej sprzedaży mamy dochód rzędu 50-100 mln zł, a za te pieniądze możemy uzbroić teren dla budowy budynków w kilku wybranych lokalizacjach - wskazał minister Andrzej Adamczyk.

Najważniejszym filarem programu ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Wiceminister Kazimierz Smoliński wskazał, że zostaną do niego wniesione na podstawie ustawy grunty Skarbu Państwa, które w tej chwili są w dyspozycji wojewodów, starostów, czy też w gestii różnych agencji, np. Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych.

Z założeń programu wynika, że mieszkania będą dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw. (w zależności od lokalizacji).

Resort zakłada, że większość osób zdecyduje się na opcję wynajmu z wykupem mieszkania. Jeśli najemca zdecyduje się wybrać takie rozwiązanie, będzie musiał płacić wyższy o 20 proc. czynsz niż w przypadku wynajmu bez opcji wykupu. W ocenie Smolińskiego dzięki temu fundusz będzie miał pieniądze na spłatę zobowiązań. "Fundusz dostanie pieniądze i będzie się rozliczał z tymi, którzy dali mu grunty" - powiedział.

"Narodowy Fundusz Mieszkaniowy nie będzie korzystał ze środków budżetowych" - podkreślił z kolei Adamczyk.

Szef MIB zaznaczył, że do realizacji programu powołany zostanie inwestor zastępczy. "Taki inwestor zastępczy będzie powołany w formule Narodowego Operatora Mieszkaniowego. Wyobrażamy sobie to tak, że Narodowy Operator Mieszkaniowy dla konkretnej budowy w konkretnej części Polski powoła spółkę celową i za pośrednictwem spółki celowej będzie realizował daną inwestycję. Zakładamy, że do każdej inwestycji będzie powoływana oddzielna spółka celowa" - powiedział Adamczyk.

Dodał, że inwestorem zastępczym jest np. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która działa w imieniu rządu: przetwarza m.in. środki budżetowe, środki z funduszy UE i realizuje zadania w obszarze budowy dróg.

Adamczyk powiedział dziennikarzom, że korzystać z programu będą mogły osoby, które nie mają i nie miały mieszkań. Pytany, co np. w sytuacji, kiedy osoba, która korzysta z programu, odziedziczy mieszkanie - minister zaznaczył, że resort będzie analizował jeszcze rozwiązanie tego problemu.

W programie zapisano także utworzenie systemu oszczędzania, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie.

Zgodnie z zapowiedziami MIB, oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy TBS. Oszczędności będzie można wykorzystać także na remont czy wykończenie mieszkania.

Źródło: www.kurier.pap.pl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Bielsko-Biała. Burze mogą przynieść grad i wichury
    2026-06-22

    Bielsko-Biała. Burze mogą przynieść grad i wichury

    Powiat Bielski pod alertem. Nadciągają gwałtowne burze i intensywne opady

    Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
    2026-06-21

    Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

    Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

    Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta
    2026-06-20

    Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta

    Marsz Równości i kontrmanifestacja na placu Chrobrego

      Popularne Artykuły


      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
      2026-06-21

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

      Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

      Trzy dni świętowania w Porąbce. Będzie się działo!
      2026-06-19

      Trzy dni świętowania w Porąbce. Będzie się działo!

      Dni Gminy Porąbka 2026. Trzy dni pełne atrakcji i koncert Kamila Bednarka

      Koncert na lotnisku w Aleksandrowicach. Miasto uruchamia specjalne linie i zamknie część ulic
      2026-06-18

      Koncert na lotnisku w Aleksandrowicach. Miasto uruchamia specjalne linie i zamknie część ulic

      Lato z Radiem i TVP w Bielsku-Białej. Ważne informacje dla uczestników koncertu

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO