Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-03-18

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Policyjne patrole na quadach

2025-01-24 08:28:37 Policja 888


Nielegalne rajdy stwarzają zagrożenie dla osób przebywających w lesie – spacerowiczów, rowerzystów czy grzybiarzy. Nagłe spotkanie z rozpędzonym quadem czy motocyklem może skończyć się tragicznie.

Policja

Nieuprawnione wjazdy pojazdów silnikowych, m.in. quadów, motocykli crossowych czy samochodów terenowych na tereny leśne i chronione, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz bezpieczeństwa. Nielegalne wjazdy do lasów to problem, który wymaga wspólnego działania – od egzekwowania przepisów po budowanie świadomości ekologicznej. Każde takie zdarzenie pozostawia ślad, który zagraża nie tylko naturze, ale również naszemu bezpieczeństwu.

Wjazdy pojazdów silnikowych do lasów, to nie tylko łamanie przepisów, ale również poważne zagrożenie dla fauny i flory. Niszczone są ścieżki leśne, siedliska zwierząt oraz roślinność. Hałas generowany przez quady i motocykle crossowe powoduje stres u zwierząt, zmuszając je do ucieczki z naturalnych siedlisk. Dodatkowo nielegalne rajdy stwarzają zagrożenie dla osób przebywających w lesie – spacerowiczów, rowerzystów czy grzybiarzy. Nagłe spotkanie z rozpędzonym quadem czy motocyklem może skończyć się tragicznie.

Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

W przypadku ujawnienia osób kierujących pojazdami, które nie powinny znaleźć się na leśnych ścieżkach, należy liczyć się z konsekwencjami w postaci mandatu karnego czy skierowania sprawy do sądu, który może nałożyć wyższe kary, a także odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w środowisku naturalnym.

Każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia tego zjawiska. Jeśli zauważymy pojazdy poruszające się nielegalnie w lesie, poinformujmy o tym odpowiednie służby – Policję, czy straż leśną. Warto również edukować innych na temat negatywnych konsekwencji takich działań.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Historyczna decyzja: szpital w Bielsku-Białej trafia do ŚUM
    2026-03-17

    Historyczna decyzja: szpital w Bielsku-Białej trafia do ŚUM

    Szpital Wojewódzki w Bielsku‑Białej został szpitalem klinicznym

    Tulipanowa magia w sercu Bielska-Białej
    2026-03-17

    Tulipanowa magia w sercu Bielska-Białej

    Ponad 10.000 tulipanów rozkwitnie tej wiosny w Bielsku‑Białej. Jak co roku, kwiaty ozdobią...

    Antyrasistowska mobilizacja w Bielsku-Białej. „Musimy działać”
    2026-03-17

    Antyrasistowska mobilizacja w Bielsku-Białej. „Musimy działać”

    "Faszyści precz! Wszyscy migranci mile widziani!". Organizatorzy podkreślają, że...

      Popularne Artykuły


      Fortepian na placu znowu działa
      2026-03-11

      Fortepian na placu znowu działa

      Muzyka wraca na plac! Fortepian znów dostępny dla mieszkańców

      Trwają prace leśne na Enduro Trails w Bielsku-Białej
      2026-03-13

      Trwają prace leśne na Enduro Trails w Bielsku-Białej

      Nie wjeżdżaj na Twistera! Trwają prace leśne na Enduro Trails w Bielsku-Białej

      Grażyna Nalepa otrzymuje Papieskie wyróżnienie
      2026-03-16

      Grażyna Nalepa otrzymuje Papieskie wyróżnienie

      Grażyna Nalepa odznaczona papieskim medalem za całokształt pracy dla Kościoła

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO