2021-07-09 09:48:15 Artykuł Partnera 1051
Nieodpowiednia higiena jamy ustnej wpływa nie tylko na estetykę uśmiechu, ale i zdrowie. Wbrew pozorom szczotkowanie i płukanie to jedynie część z grupy podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonywane w niewłaściwy sposób nie przynoszą korzyści. Podczas mycia zębów popełnia się wiele błędów.
Regularne kontrole stomatologiczne są wskazane bez względu na stan zdrowia zębów. Jednak z powodów zarówno medycznych, jak i estetycznych podstawową rolę w utrzymaniu dobrej formy uśmiechu odgrywają zabiegi higieniczne wykonywane w domu. Wbrew pozorom pielęgnacja zębów nie ogranicza się do samego szczotkowania i płukania, choć w tym zakresie można popełniać wiele błędów, które codziennie powtarzane nie przynoszą zębom większych korzyści. Jednym z bardziej powszechnych jest zbyt twarda szczoteczka. Modele ze sztywnym włosiem sprzyjają podrażnieniom szkliwa i dziąseł, powodując z czasem nadwrażliwość, krwawienie i obrzęki. Jeśli lekarz nie zaleca twardej szczoteczki w przebiegu leczenia danego schorzenia zębów, lepiej wybrać miękką. Podczas mycia bezwzględnie należy zwrócić uwagę na ustawienie szczoteczki względem zębów. Optymalny kąt jej nachylenia wynosi 45°. Włosie powinno znajdować się na linii zębów i dziąseł. Zaleca się nie tylko unikanie prostopadłego trzymania szczoteczki, ale też wykonywania okrężnych i posuwistych ruchów. Zęby najlepiej jest czyścić ruchem wymiatającym. Dobry dentysta w trakcie każdej wizyty przypomina o prawidłowej technice szczotkowania. Właściwie wykonywana domowa higienizacja zapobiega wielu nieprzyjemnym stanom chorobowym oraz przyspiesza ich leczenie. Do często popełnianych błędów zalicza się także zbyt krótkie szczotkowanie. Mycie zębów krócej niż 2 minuty nie pozwala składnikom pasty odpowiednio zadziałać. Dlatego szczoteczki elektryczne posiadają wbudowane timery i czujniki monitorujące technikę mycia. Błędem jest również zbyt mocny docisk szczoteczki oraz stosowanie jednej szczoteczki przez zbyt długi czas. Optymalna częstotliwość, z jaką warto wymieniać model, to 3 miesiące.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o zęby, a także jak zadbać o całe ciało i umysł, odwiedź portal Welbi.
W trosce o higienę jamy ustnej należy też zadbać o higienę szczoteczki. Po każdym użyciu trzeba ją dokładnie wypłukać, osuszyć i odłożyć w pozycji pionowej. Dobrze jest poza tym unikać trzymania jej luzem w łazience. Szczoteczkę najlepiej schować do szafki lub szuflady, czyli w miejsce, w którym będzie odizolowana od mikroflory środowiska zewnętrznego. Błędem podczas mycia zębów jest także pomijanie czyszczenia języka, dziąseł i wewnętrznej powierzchni policzków. Również nitkowanie, czyli zabieg wspomagający usuwanie płytki nazębnej i resztek jedzenia z miejsc, do których nie dociera szczoteczka, bywa bagatelizowany lub wykonywany w niewłaściwy sposób. Ponadto mycia zębów nie wolno wykonywać tuż po jedzeniu. Najlepiej odczekać 30–40 minut lub przepłukać buzię wodą bądź płynem do ust. Po szczotkowaniu z kolei płukanie wodą nie jest wskazane. Poleca się wypluć pastę, ale pozwolić jej składnikom znajdującym się w pozostawionej cienkiej warstwie piany przeniknąć do szkliwa. Alternatywnym rozwiązaniem jest płukanie płynem do ust. Dość częstym błędem jest też zbyt duża ilość pasty na szczoteczce. Do codziennych zabiegów wystarczy 1–2 cm produktu.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl