2024-10-01 15:06:53 Art Partnera 1559
Chcesz otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą? Aby zacząć działać jako przedsiębiorca w ten sposób, musisz dopełnić kilku formalności. Jakich i jak to zrobić? Czytaj dalej, aby poznać podstawowe obowiązki, jakie przed Tobą stoją.
Przedsiębiorczość wymaga podjęcia określonych kroków prawnych. Prowadzenie działalności nierejestrowej jest zarezerwowane wyłącznie dla osób, których przychody z tego tytułu nie przekraczają 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli zatem chcesz prowadzić firmę „pełną parą”, musisz się zarejestrować. Dobra wiadomość jest taka: formalności można załatwić online.
Jako przedsiębiorca prowadzący JDG zarejestrujesz się w CEIDG
Osoby, które chcą rozpocząć działalność jednoosobową, pierwsze „kroki” kierują do CEIDG, na rządowy portal dla przedsiębiorców. Tam – po zalogowaniu się, np. za pośrednictwem Profilu Zaufanego czy podpisu elektronicznego – możesz wypełnić wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. To sposób na formalne rozpoczęcie działania firmy.
Czego potrzebuje przyszły przedsiębiorca, aby dokonać wpisu do CEIDG?
Zanim przystąpisz do wypełniania wniosku, przygotuj wszystkie niezbędne informacje. Czyli jakie?
Po pierwsze, potrzebny Ci konkretny pomysł na to, w jakim kierunku będziesz rozwijać swoją przedsiębiorczość, a zatem plan na biznes. Musisz wiedzieć, co i komu chcesz sprzedawać oraz czym wyróżnisz się na tle konkurencji.
Z formalnego punktu widzenia będą natomiast potrzebne:
dane osobowe, w tym nr dowodu osobistego, PESEL czy NIP (jeśli został Ci nadany);
adres zamieszkania i planowany adres prowadzenia działalności;
nazwa firmy – w przypadku jednoosobowej działalności przedsiębiorca musi w niej umieścić również swoje imię i nazwisko; potrzebna jest też nazwa skrócona;
kody PKD działalności – o tym, jak je dopasować, informacji szukaj na portalach dla przedsiębiorców, np. w serwisie Studium Przedsiębiorczości; pamiętaj, że te dane możesz zaktualizować na późniejszym etapie;
data rozpoczęcia działalności (nie musi być tożsama z datą złożenia wniosku);
informacje o tym, czy i ilu pracowników chcesz zatrudnić.
Na tym etapie warto również wiedzieć, z jakiej formy opodatkowania będzie się korzystać. Do wyboru są zasady ogólne, ryczałt oraz podatek liniowy. Wskazówek dotyczących tych metod można szukać na sprawdzonych portalach dla przedsiębiorców, np. Studium Przedsiębiorczości.
Wniosek do CEIDG – firma na jedno kliknięcie?
Przedsiębiorca, składając wniosek do CEIDG, może jednocześnie dopełnić wielu innych formalności. To znacznie przyspiesza proces zakładania firmy. Przy wypełnianiu tego dokumentu, możesz również zadbać o:
rejestrację jako płatnika ZUS;
zgłoszenie do Urzędu Skarbowego, w tym jako płatnika VAT (jeśli ten obowiązek dotyczy Cię już na start);
zarejestrowanie się w GUS w celu uzyskania numeru REGON.
Wszystkie te obowiązki możesz również zrealizować oddzielnie. Trzeba jednak pamiętać o dotrzymaniu wymaganych terminów. Przykładowo – na zgłoszenie do ZUS masz 7 dni od daty rozpoczęcia działalności.
Co po złożeniu wniosku w CEIDG?
Gdy wniosek w CEIDG zostanie złożony i otrzymasz potwierdzenie wpisania Cię na listę przedsiębiorców, możesz podjąć kolejne kroki. To być m.in. założenie konta firmowego czy wyrobienie pieczątki. Jeżeli będziesz prowadzić sprzedaż detaliczną, może być Ci również potrzebna kasa fiskalna. Po wykonaniu wszystkich tych czynności możesz przystąpić do prawdziwego działania i rozwijać swoją przedsiębiorczość w praktyce.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl