Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2022-09-28

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Czym jest basen rozporowy, jak go napełnić i kiedy warto go wybrać?

Basen rozporowy to doskonały sposób na zapewnienie ochłody w letnie dni dla całej rodziny. Jest on rozwiązaniem pośrednim między niewielkim basenem dmuchanym, przeznaczonym przede wszystkim dla dzieci, a drogim i zajmującym sporo miejsca basenem stelażowym. Dlatego też, jeśli rozważasz zakup basenu rozporowego, w tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na jego temat.

basen-rozporowy-ogrodowy-intex

Co to jest basen rozporowy i jakie są jego zalety?

Basen rozporowy to model, który nie wymaga żadnego stelażu. Jego odpowiedni kształt wynika z rozpierającej ścianki od wewnątrz wody znajdującej się w niecce. Dlatego też baseny rozporowe dostępne są wyłącznie w wariantach o okrągłym kształcie, który zapewnia równomierne rozłożenie nacisku wody

Rozporowy basen zbudowany jest wobec tego z dwóch części — dolnej, czyli dna i bocznych ścianek, wykonanych najczęściej ze wzmocnionego tworzywa PVC oraz górnej pod postacią dmuchanego kołnierza zapewniającego utrzymanie odpowiedniego kształtu basenu i zapobiegającego wylewaniu się z niego wody. 

Jakimi zaletami cechują się baseny rozporowe?

Baseny rozporowe przede wszystkim są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, ze względu na ich optymalne wymiary oraz brak elementów konstrukcyjnych, które mogłyby się przyczyniać do wypadków z udziałem najmłodszych. Dodatkowo ich dużym plusem jest trwałość, która jest nawet kilka razy większa niż w przypadku modeli dmuchanych. Rozporowy basen przed jego rozłożeniem jest także lekki i zajmuje niewiele miejsca. Dzięki temu nie ma problemu z jego przechowywaniem poza sezonem. Z kolei samo jego napełnianie jest również stosunkowo proste. 

Jak napełnić basen rozporowy?

Aby napełnić basen rozporowy, należy najpierw znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w ogrodzie, które powinno być równe, najlepiej dobrze nasłonecznione oraz oddalone od drzew i krzewów. Najważniejsze jest jednak odpowiednie podłoże, gdyż basen rozporowy na nierównym terenie nie będzie równomiernie wypełniony wodą, a co za tym idzie, jego ścianki będą się zapadały. Po wybraniu odpowiedniego miejsca należy rozłożyć najpierw specjalną matę pod basen, która zapewni izolację od podłoża. Sam basen powinien z kolei zostać na niej równomiernie rozłożony, a jego napełnianie trzeba rozpocząć od napompowania kołnierza, warto w tym celu wykorzystać pompkę ręczną oraz pamiętać o tym, aby nie pompować kołnierza „do pełna”, wolna przestrzeń zostanie bowiem i tak wypełniona przez rozprężające się pod wpływem temperatury powietrze. 

Po napompowaniu kołnierza basenu rozporowego należy sprawdzić, czy otwory przeznaczone na pompy filtrujące są zatkane lub w przypadku kiedy jest do niego podłączona pompa, czy zawór odpływowy został zakręcony, po czym można przejść do napełniania ogrodowego basenu. Najpierw napełniamy basen wyłącznie do poziomu około 3-4 cm i sprawdzamy, czy znajdująca się w niecce woda rozkłada się równomiernie. Jeśli tak można przejść do dalszego napełniania, jeśli nie trzeba najpierw skorygować jego położenie. To ile wody powinno znajdować się w basenie, zazwyczaj jest oznaczone specjalną linią na wewnętrznej stronie jego ścianek. 

Czy basen rozporowy można napełnić do połowy?

Kiedy z basenu rozporowego mają korzystać małe dzieci, zwłaszcza w przypadku sporych rozmiarów modeli wiele osób ze względu na ich bezpieczeństwo nie chce go maksymalnie napełniać. Należy jednak pamiętać, że rozporowy basen swój odpowiedni kształt i stabilność zapewnia rozpierającej sile wody. Dlatego zawsze powinien być on napełniony do wskazanej wysokości. Basen rozporowy napełniony wyłącznie do połowy nie będzie stabilny, a jego ścianki mogą się zapadać. 

Ile kosztuje basen rozporowy?

To ile kosztują baseny rozporowe, zależy od wielu czynników. Z pewnością jest to jednak tańsze rozwiązanie niż basen stelażowy, gdyż można je kupić nawet za mniej niż 1000 zł. Na cenę basenu rozporowego ogrodowego składają się natomiast:

 • jego wymiary, im większy basen, tym wyższa jego cena, 
 • jakość wykonania, na której nie warto oszczędzać, 
 • dołączone do zestawu akcesoria takie jak na przykład pompy.

Gdzie kupić dobrej jakości basen ogrodowy rozporowy?

Aby basen rozporowy w ogrodzie był w pełni bezpieczny i służył przez wiele sezonów, warto wybierać wyłącznie modele wykonane z trójwarstwowego PVC renomowanych producentów, które znaleźć można między innymi w ofercie sklepu Intexmarket.pl. Sklep ten od niemal 20 lat oferuje baseny rozporowe wyłącznie marki Intex, które cechują się wysoką jakością wykonania. Wiele z nich wyposażonych jest dodatkowo w pompy filtrujące w zestawie, dzięki temu są gotowe do rozłożenia i korzystania z nich. Ponadto zakup basenu rozporowego w tym miejscu pozwala także zaoszczędzić, dostępne w nim modele cechują się bowiem atrakcyjnymi cenami w porównaniu zarówno do innych sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. 

Podsumowując wszelkie informacje na temat basenów rozporowych, jest to przede wszystkim doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą, aby z basenu w ogrodzie mogli korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do zalet jakie oferują oraz są bezproblemowe, jeśli chodzi o ich rozkładanie, a także przechowywanie.

basen

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Wielu urazów można uniknąć
  2022-09-27

  Wielu urazów można uniknąć

  W ostatnich latach przybywa młodych pacjentów, którzy w wyniku urazów odniesionych podczas...

  Imprezy świąteczne dla pracowników - jakie zorganizować w 2022 roku?
  2022-09-26

  Imprezy świąteczne dla pracowników - jakie zorganizować w 2022 roku?

  Święta są już zapasem. Choć w takim miesiącu jak wrzesień czy październik to stwierdzenie ...

  60. Międzynarodowe Targi Budownictwa Jesień 2022 za nami
  2022-09-26

  60. Międzynarodowe Targi Budownictwa Jesień 2022 za nami

  60. Międzynarodowe Targi Budownictwa Jesień 2022, w których uczestniczyło około 200 wystaw...

   Popularne Artykuły


   100-lecie BKS. Imponująca wygrana bialskiej Stali w meczu z VFL Wolfsburg!
   2022-09-24

   100-lecie BKS. Imponująca wygrana bialskiej Stali w meczu z VFL Wolfsburg!

   Imponująca wygrana bialskiej Stali w meczu z VFL Wolfsburg!

   Bielsko-Biała: Są pieniądze na dodatek węglowy
   2022-09-23

   Bielsko-Biała: Są pieniądze na dodatek węglowy

   Na konto Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej wpłynęły pieniądze potrzebne do jego wypłacani...

   Żywiec. Tragiczny wypadek na S1
   2022-09-21

   Żywiec. Tragiczny wypadek na S1

   W wyniku zdarzenia 37-letnia kobieta doznała obrażeń ciała i pomimo wysiłków ratowników me...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO