Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-24

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Bielsko-Biała. Jeszcze więcej zieleni

2024-08-01 09:54:36 UM Bielsko-Biała 2820


To już pewne. Miasto otrzyma pieniądze na zazielenienie placu Bolesława Chrobrego. Długo zapowiadana inwestycja, która całkowicie zmieni ten fragment centrum Bielska-Białej

UM BB

To już pewne. Miasto otrzyma pieniądze na zazielenienie placu Bolesława Chrobrego. Długo zapowiadana inwestycja, która całkowicie zmieni ten fragment centrum Bielska-Białej, znalazła finansowanie w ramach zintegrowanego programu Life pn. Śląskie Przywracamy błękit. Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego.

18 lipca Zarząd Województwa Śląskiego podjął uchwałę w sprawie listy terenów wybranych do demonstracyjnych wdrożeń programu oraz opracowania ich koncepcji. Na tej liście znalazł się właśnie podnoszony od kilku lat w przestrzeni publicznej pomysł zazielenienia placu Chrobrego.

Miasto otrzyma na tę inwestycję ponad 467.000 euro, bez konieczności zapewnienia wkładu własnego. Prace projektowe zazielenienia placu Chrobrego - które merytorycznie wesprą specjaliści Śląskiego Ogrodu Botanicznego i w których będą brali udział mieszkańcy - już się rozpoczęły, a wkrótce projekt zostanie przedstawiony mieszkańcom w ramach konsultacji społecznych. Realizacja zaplanowana jest na 2025 rok.

Program Śląskie Przywracamy błękit przewiduje takie działania, jak: wprowadzone zieleni - drzew i krzewów - tam, gdzie jej brakuje; wzbogacenie terenu w elementy infrastruktury i wyposażenia, np. ławki, stoliki, zadaszenia, ścieżki; poprawę jakości miejsca, z którego mieszkańcy powszechnie korzystają - np. zazielenienie placu miejskiego albo przekształcenie zwykłego ciągu pieszego, rowerowego w zieloną promenadę lub zielony szlak rowerowy; wykreowanie miejsca pobytu i wypoczynku, jak np. park, większy zieleniec; zadrzewienie o charakterze leśnym.

Celem tych działań jest poprawa jakości powietrza poprzez zwiększenie powierzchni obszarów zielonych.
Każda z gmin będących współbeneficjentami projektu mogła zgłosić jeden lub kilka terenów, które zamierza wzbogacić w zieleń z zamiarem przekształcenia ich w zielone przestrzenie publiczne łagodzące problemy związane z jakością powietrza.

Merytoryczną opiekę nad realizacjami także będzie sprawował Śląski Ogród Botaniczny.

Emilia Klejmont


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko
    2026-06-23

    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko

    Nowe nabory w Bielsku-Białej. Magistrat szuka pracowników i zapowiada ważny konkurs

    Bielskie Drogi. Wzmożone działania Policji
    2026-06-23

    Bielskie Drogi. Wzmożone działania Policji

    Więcej kontroli na Bielskich Drogach. Trwają wzmożone działania Policji

    Nocna przejażdżka hulajnogą zakończona upadkiem
    2026-06-23

    Nocna przejażdżka hulajnogą zakończona upadkiem

    Nocna jazda hulajnogą zakończona groźnym upadkiem. 14-latka trafiła pod opiekę medyków

      Popularne Artykuły


      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta
      2026-06-20

      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta

      Marsz Równości i kontrmanifestacja na placu Chrobrego

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
      2026-06-21

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

      Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
      2026-06-21

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

      Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO