Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2025-07-02

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Bezpłatne leki

2016-01-30 05:00:00 www.kurier.pap.pl 2324


Ministerstwo zdrowia: od września będą dostępne bezpłatne leki dla osób powyżej 75 roku życia

foto: SN

Projekt zakładający, że każdy, kto ukończył 75. rok życia, będzie miał prawo do bezpłatnych leków znajdujących się na wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia, ruszy we wrześniu – poinformował wiceminister Jarosław Pinkas.

- Trwają prace legislacyjne nad aktem prawnym, który doprowadzi do sytuacji, że będziemy mieli bezpłatne leki dla naszych seniorów. Mamy na to w tej chwili pieniądze budżetowe i to dość istotne. Projekt ruszy 1 września – powiedział wiceminister na posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej.

W 2016 r., jak dodał, na jego realizację zabezpieczono 125 mln zł, a w każdym następnym roku - 500 mln zł.

Bezpłatne leki będzie mógł pacjentowi przepisywać tylko lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) wskazany w deklaracji wyboru. Wiceminister wyjaśnił, że projekt nie może być rozszerzony np. na lekarzy Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) z powodu braku systemu informatycznego.

- Jest ogromny problem z systemem P1, nie ma elektronicznej recepty i niestety nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nie będziemy mieli przekonania, że leki trafiają we właściwe ręce - powiedział Pinkas.

Wiceminister Krzysztof Łanda w rozmowie z PAP wyjaśniał kilka dni temu, że rozwiązanie, zgodnie z którym leki pacjentowi będzie mógł przepisać jedynie jego lekarz POZ, pozwoli uniknąć sytuacji, w której chory prosiłby różnych lekarzy o wypisanie recept na ten sam darmowy lek, a następnie medykamenty te byłyby np. wywożone.

- Musi być jeden lekarz, który ma kontrolę nad lekami wypisywanymi danemu pacjentowi - podkreślił.

Jego zdaniem takie rozwiązanie pozwoli także lekarzom lepiej kontrolować farmakoterapię pacjenta.

- Dzisiaj czasami dochodzi do polipragmazji, pacjenci biorą po kilka, kilkanaście, bądź kilkadziesiąt leków dziennie, które często wchodzą ze sobą w interakcję bądź mogą wręcz powodować zatrucia. Natomiast jeśli pacjent weźmie recepty od różnych specjalistów i przyjdzie do jednego lekarza rodzinnego, to on zweryfikuje, czy to leczenie jest zasadne - wyjaśniał Łanda.

Projekt zakłada, że osoby po 75. roku życia będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.

Resort informował, że na liście leków znajdą się głównie te stosowane u osób starszych, przede wszystkim środki, które obecnie są na liście 30 proc. i 50 proc. współpłacenia.

Źródło: www.kurier.pap.pl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Synoptycy wydali ostrzeżenie 2 stopnia! Nawet do 36 stopni!
    2025-07-01

    Synoptycy wydali ostrzeżenie 2 stopnia! Nawet do 36 stopni!

    Synoptycy wydali ostrzeżenie 2 stopnia! Nawet do 36 stopni!

    Wspólny patrol Policji i Straży Leśnej. Nielegalne wjazdy na quadach i crossach
    2025-07-01

    Wspólny patrol Policji i Straży Leśnej. Nielegalne wjazdy na quadach i crossach

    Funkcjonariusze kontrolowali tereny, na których w ostatnim czasie nasiliły się zjawiska ni...

    Tłumy bielszczan na stok pod Dębowcem. 4 edycja pikniku Dębowiec Letnią Porą za nami
    2025-07-01

    Tłumy bielszczan na stok pod Dębowcem. 4 edycja pikniku Dębowiec Letnią Porą za nami

    Całe mnóstwo atrakcji przyciągnęło tłumy bielszczan na stok pod Dębowcem na 4. edycję pikn...

      Popularne Artykuły


      Ulica Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej już otwarta
      2025-06-28

      Ulica Kwiatkowskiego w Bielsku-Białej już otwarta

      Przywrócenie przejezdności ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego znacznie usprawni poruszanie si...

      Bielskie starostwo dostępniejsze dla mieszkańców
      2025-06-30

      Bielskie starostwo dostępniejsze dla mieszkańców

      Nowe udogodnienia dla mieszkańców z niepełnosprawnościami, w tym osób, które mają problem ...

      Diecezja Bielsko-Żywiecka: zmiany personalne
      2025-06-25

      Diecezja Bielsko-Żywiecka: zmiany personalne

      Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2025

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO