2014-09-25 09:00:00 Renata Chmielewska 2498
Bezpłatne badania podczas „Beskidzkiego Dnia Serca”
Już 27 września w bielskim Parku Słowackiego oraz w Centrum Kultury w Bielsku-Białej odbędzie się Beskidzki Dzień Serca. Wydarzenie to oprócz części rozrywkowej, w głównej mierze skupi się na edukacji w zakresie prewencji chorób przewlekłych. W związku z tym, na wydarzeniu nie mogło zabraknąć też przedstawicieli ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na życie” , którzy od 2012 roku promują profilaktykę chorób układu sercowo-naczyniowego.
„Beskidzki Dzień Serca” to wydarzenie organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Serca, którego celem jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o schorzeniach układu sercowo-naczyniowego oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki. Od kilku lat, w ramach obchodów tego dnia, organizowane są wydarzenia, przypominające ich uczestnikom o potrzebie kontroli stanu zdrowia.
27 września w bielskim Parku Słowackiego oraz w Centrum Kultury zorganizowane zostaną wykłady na temat chorób serca, rehabilitacji kardiologicznej i zdrowego trybu życia wygłoszone przez wybitnych lekarzy kardiologów i specjalistów rehabilitacji kardiologicznej. Uczestnicy wydarzenia będą też mogli zapoznać się z podstawami udzielania pierwszej pomocy osobom potrzebującym.
Idea tego wydarzenia wpisuje się w założenia kampanii „Ciśnienie na życie”, dlatego też na wydarzeniu obecni będą jej przedstawiciele. Wykwalifikowany personel medyczny skontroluje poziom ciśnienia tętniczego krwi, a za pomocą innowacyjnej aplikacji[1] zbada wiek serc uczestników wydarzenia.
Aplikacja „Wiek serca” pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu. Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby, będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.
Aplikacja powstała w oparciu o wyniki Impact of atrial fibrillation on the risk of death: The Framingham Heart Study i publikację R. D’Agostino i wsp. Circulation oraz prace badawcze zespołu dra hab. T. Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W badaniu wyliczono wiek serca dla osób w wieku od 30 do 74 lat, które dotąd nie przebyły ani zawału serca, ani udaru mózgu. Dlatego miarodajne wyniki uzyskamy tylko w tej grupie wiekowej.
Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.cisnienienazycie.pl
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl