2026-02-23 13:11:41 MZK Bielsko-Biała 213
MZK Bielsko-Biała: powstają stacje ładowania autobusów elektrycznych
W lutym 2026 roku rozpoczęły się prace budowlane na terenie zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku‑Białej Sp. z o.o., w ramach których powstają stacje ładowania autobusów elektrycznych.
Wykonawcą jest firma ZPUE S.A. Realizacja projektu przyspieszy rozwój elektromobilności w spółce, pozwalając na wydajne i bezpieczne ładowanie zakontraktowanych już autobusów elektrycznych – 12 klasy MAXI i czterech klasy MEGA.
W pierwszej połowie 2026 roku do użytku zostanie oddana kompletna infrastruktura ładowania obejmująca pięć dwustanowiskowych ładowarek plug‑in oraz trzy dwustanowiskowe stacje pantografowe. Ładowarki mają moc od 120 do 180 kW, co łącznie daje osiem urządzeń o całkowitej mocy 1 080 kW. Systemy plug‑in i pantografowe umożliwią równoczesne ładowanie 16 autobusów.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl