2022-03-07 14:49:45 Art Partnera 12911
Scrabble to jedna z najpopularniejszych gier towarzyskich dla starszych i młodszych. Na rynku dostępnych jest wiele wersji tej kultowej gry, m.in. na licencji, dla juniorów i kieszonkowe. Na czym polega gra w Scrabble?
Historia logiczno-słownej gry Scrabble sięga 1931 roku. Jej pomysłodawcą był amerykański architekt Alfred Mosher Butts. Gra, znana obecnie pod nazwą Scrabble, początkowo nazywała się Criss-Cross. Podobnie jak dzisiaj punkty przyznawano za litery wykorzystane do ułożenia słowa. Butts określił punktową wartość każdej litery na podstawie tego, jak często występowała na pierwszej stronie dziennika „The New York Times”.
Autor nie mógł długo zainteresować swoją grą uznanych producentów planszówek, dlatego znalazł wspólnika. W 1946 roku, razem z emerytowanym urzędnikiem Jamesem Brunotem, zaczął ręczną produkcję gry pod zmienioną nazwą Lexiko. Jej sukces był tak duży, że w 1948 roku prawa do niej kupiło Selchow & Righter i zaczęło tworzyć grę pod znaną dzisiaj nazwą Scrabble.
Miłość do gry w Scrabble zaczyna się w różnym wieku i różnych okolicznościach. W układanie wyrazów grają całe rodziny i paczki przyjaciół, rozgrywane są również turnieje. Grę można znaleźć nie tylko w wielu domach, lecz także popularnych miejscach spotkań, np. kawiarniach i pubach.
Grę Scrabble warto kupić do własnego domu albo jako prezent. Możesz wybrać m.in. wersję junior dla dzieci od 6. roku życia i grę na licencji, którą zachwycą się np. fani Harry’ego Pottera. Najmłodsi chętnie grają w wersję Practice & Play dla 5-, 6- i 7-latków, bo to świetny gadżet do nauki języka angielskiego. Ciekawe są też dwie nowe wersje popularnej gry. Mowa o Scrabble ŁamiSłówkach bez planszy, za to z literkami na żetonach, a także o Scrabble Towers, w której kostki układa się nie obok siebie, ale jedną na drugiej. Ta ostatnia przeznaczona jest dla graczy, którzy mają więcej niż 10 lat.
Najstarsza i najbardziej powszechna jest wersja Scrabble Original. W rozgrywkach mogą wziąć udział co najmniej 8-latkowie. Nie ma górnej granicy wieku gracza. W pudełku znajduje się 98 płytek z literami i punktacją zapisaną cyframi w prawym dolnym rogu każdej z nich. Są także 2 puste płytki, nazywane popularnie masłem lub mydłem. Komplet uzupełniają: woreczek na płytki, 4 stojaki na płytki i plansza.
W dużym uproszczeniu gra w Scrabble przypomina układanie krzyżówki. Kwadratowa plansza składa się z 15 kwadratowych pól ułożonych w poziomych wierszach i z 15 w pionowych kolumnach. Na planszy układa się słowa w dowolnej odmianie. Ważne, aby były one zapisane zgodnie z zasadami poprawnej polszczyzny. Co do zasady, nie powinno się używać słów zaczynających się od wielkiej litery lub wymagających zapisu z łącznikiem czy apostrofem. Zakazane są także skróty, przedrostki i przyrostki. W rozwiązaniu sporów dotyczących użytych słów przydatny jest „Oficjalny słownik polskiego scrabblisty”, wydany przez Wydawnictwo Naukowe PWN i Polską Federację Scrabble.
Na początku każdy gracz losuje jedną kostkę, a ten z literą najbliższą początkowi alfabetu układa pierwsze słowo. Kostki z tego losowania wracają do woreczka. Potem każdy bierze po 7 kostek i układa je na stojaku.
Pierwszy gracz zobowiązany jest do ułożenia słowa, które przechodzi przez środkowe pole planszy. Punkty za dany ruch gracza liczy się na podstawie punktacji liter, które wykorzystał do ułożenia wyrazu. Jeżeli wyraz zostanie ułożony na polu bonusowym, liczba punktów zwiększa się zgodnie z zapisami na polu. Jeżeli litery na stojaku nie pozwalają na ułożenie wyrazu, można je wymienić na te z woreczka. Grę wygrywa zdobywca największej liczby punktów.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl