Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2024-02-29

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Jak Covid-19 zmienił teatry, kina, koncerty i branżę artystyczną?

2021-11-24 17:26:05 Artykuł Partnera 35693


Straty sektora artystycznego w 2020 roku to blisko miliard euro. Skąd ta kwota? Szacuje się, że właśnie o tyle zmniejszyły się wpływy z wykorzystania dóbr artystycznych. Jak sektor kreatywny może radzić sobie z tą sytuacją? Gdzie szukać pomocy? Przeczytaj!

covidabranzaartystyczna

Skąd tak duże straty w branży artystycznej?

Chcąc wyjaśnić przyczynę całej sytuacji, warto sięgnąć po pewien interesujący przykład. Powodem odpływu takich pieniędzy były „zamknięte cmentarze, to na skutek … ” w zasadzie to nie cmentarze, ale kina, teatry, koncerty i inne imprezy masowe. Chociaż Kazik porusza w swoim utworze inny problem, to jednak przyczyna jest taka sama – pandemia koronawirusa. Odpowiada za straty wielu sektorów branży kreatywnej. Ostała się w zasadzie tylko wąska grupa gier. Jednak piosenka Kazika posłuży nam nie tylko za udowodnienie, kto zawinił – pokaże też jak sobie radzić.

Jak branża artystyczna radzi sobie w pandemii?

Piosenka „Twój ból jest lepszy niż mój” zapewniła Kazikowi liczbę ponad 18 milionów wyświetleń na YouTube. To więcej niż którykolwiek z innych utworów wykonywanych przez niego lub Kult. O czym to świadczy? Chociaż jak każdy artysta w trakcie pandemii ucierpiał na odwołanych koncertach, zdigitalizował swoją działalność. Równie ciekawym przykładem jest Opera Wiedeńska, która ze wsparciem polskiej firmy IT stworzyła aplikację umożliwiającą przeżywanie opery w zaciszu własnego domu. To właśnie przyspieszona digitalizacja zapewniła możliwość przynajmniej częściowego realizowania dalszych planów i czerpania z nich zysków. 

Serwisy streamingowe jako odpowiedź na pandemię

Zamknięcie ludzi w domach spowodowało jeszcze jedną zmianę – większe niż do tej pory przywiązanie do internetu. Chociaż do tej pory ogromna ilość osób korzystała z niego codziennie, dzisiaj w sieci dzieje się w zasadzie wszystko. Streamowanie do tej pory było domeną graczy – pokazywali swoje zmagania w różnych rozgrywkach. Chociaż nie było to łatwe dla artystów, oni również przerzucili się na większą digitalizację. Świetnym przykładem może być wykonanie piosenki Beaty Kozidrak „Co mi Panie dasz” przez 16 wokalistów i 732 muzyków. Za aranżację i stworzenie tego numeru odpowiadał Adam Sztaba.

Teatry w internecie – czy to zadziała?

 

Teatr

Wiele firm informatycznych wzięło czynny udział w technologicznej rewolucji branży artystycznej. Źródło zdjęcia

Występy teatralne na szklanych ekranach zwykle mogły się kojarzyć z Teatrem Telewizji. Jednak za sprawą Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury na YouTube pojawiły się spektakle teatralne w formie cyfrowej. Jednym z nich była komedia Aleksandra Fredry „Pan Jowialski”. Zapisy cyfrowe można było oglądać przez 6 miesięcy od momentu premiery we wrześniu 2020 roku. Chociaż spektakle „Na czworakach” i „Pan Jowialski” zostały udostępnione bezpłatnie, to pokazały, że siła teatru mimo pandemii jest ogromna. Zainteresowanie ich obejrzeniem było spore, co z pewnością wpłynęło na większą digitalizację dóbr artystycznych.

Skutki pandemii a kolejne lata

Branża artystyczna zatrudnia mnóstwo młodych osób. To oni są odpowiedzialni za jej rozwój, dlatego odcięcie ich od środków na życie może zupełnie zniszczyć obecnie widoczny obraz kultury i rozrywki. Poza tym branża artystyczna to nie tylko spektakle i koncerty. Rozrywka i kultura wysoka wpływają na mnóstwo innych gałęzi gospodarki – gastronomię, transport, a także działy techniczne. Dlatego tak mocno wpływ pandemii odbił się nie tylko na samej branży kreatywnej, ale każdej innej od niej zależnej.

Czy stać nas na kolejne zamknięcie w domach?

Czego artyści boją się teraz? W momencie, gdy restrykcje nie są już tak silne, a pandemia powoli (miejmy nadzieję) chowa się za horyzontem, niepokój może się zmniejszać. Nie oznacza to jednak, że wszystko wraca do normy. Nadal istnieje ryzyko lokalnych lockdownów, a w sytuacjach skrajnych również większych restrykcji. Dlatego warto korzystać ze sprawdzonych już rozwiązań i przejść na stronę digitalizowania swoich dóbr. W ten sposób możliwe jest zniwelowanie efektów wywoływanych przez wprowadzenie drastycznych ograniczeń. Dzięki temu przynajmniej część z nich znowu nie będzie musiała pracować jako dostawcy posiłków.

zdjęcie główne pochodzi z unsplash.com

covid

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Komedia „Nikt nie jest doskonały”
  2018-01-29

  Komedia „Nikt nie jest doskonały”

  Komedia „Nikt nie jest doskonały” S. Williamsa będzie grana 10 marca 2018 o godz. 19:30 w ...

  Bielsko-Biała. Maria Koterbska będzie mieć swój pomnik
  2024-02-24

  Bielsko-Biała. Maria Koterbska będzie mieć swój pomnik

  Pomnik Marii Koterbskiej - Królowej Swingu – stanie przed budynkiem Teatru Polskiego w Bie...

  Do piachu po raz czwarty
  2024-02-21

  Do piachu po raz czwarty

  Teatr Polski przygotowuje na marzec premierę dramatu Tadeusza Różewicza Do piachu. Ten wyj...

   Popularne Artykuły


   Powiat Bielski. Synoptycy ostrzegają. Uwaga na silny wiatr
   2024-02-22

   Powiat Bielski. Synoptycy ostrzegają. Uwaga na silny wiatr

   Ostrzeżenie obowiązuje praktycznie dla całego regionu

   Jak skutecznie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?
   2024-02-25

   Jak skutecznie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

   Każdemu z nas przytrafia się sytuacja, że ma do wyrzucenia nietypowe śmieci, nie nadające ...

   Bielskie Drogi. Działania "Bezpieczny pieszy" za nami
   2024-02-26

   Bielskie Drogi. Działania "Bezpieczny pieszy" za nami

   Bielska drogówka prowadziła wczoraj na drogach miasta i powiatu działania pn. „Bezpieczny ...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO