Okazją do podsumowania tego, co działo się w bielskiej kulturze w 2020 roku, była zorganizowana w Teatrze Polskim 29 czerwca uroczystość wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2020. Przyznano je za wydarzenie roku oraz dotychczasową działalność artystyczną; dodatkowy Ikar powędrował w ręce menadżera kultury.
- Future is bright! Jasna przyszłość przed nami! – stwierdził naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek, nawiązując do pięknej impresji filmowej o naszym mieście wyświetlonej na początku uroczystości Ikarów. - Bo mam nadzieję, że będziemy mogli znowu spotykać się w instytucjach kultury, siedząc obok siebie – dodał, nawiązując do trudnego czasu pandemii, pozamykanych instytucji kultury.
Naczelnik powitał zaproszonych na uroczystość oficjalnych gości – senator Agnieszkę Gorgoń-Komor, posłów Mirosława Suchonia i Przemysława Drabka, wicestarostę powiatu bielskiego Andrzeja Kamińskiego, swojego resortowego przełożonego z-cę prezydenta Adama Ruśniaka, wiceprzewodniczących Rady Miejskiej Bielska-Białej Jacka Krywulta i Dorotę Piegzik-Izydorczyk, radnych RM Piotra Ryszkę i Małgorzatę Zarębską, biskupa-seniora diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego Pawła Anweilera, rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej prof. Jacka Nowakowskiego, przedstawiciela Światowego Związku Stowarzyszeń Kucharzy i mistrza cukierniczego Pawła Mieszałę (który prowadzi właśnie w Bielsku-Białej warsztaty, pracując nad stworzeniem bielskiego ciastka), a także przewodniczącego kapituły Ikarów prof. Michała Klisia. Na końcu naczelnik przywitał gospodarza uroczystości, prezydenta Jarosława Klimaszewskiego, oferując mu zajęcie fotela z dolarowym pokryciem ze spektaklu Pół żartem, pół sercem.
Mimo wszystko dobry rok
Wzorem ikarowej uroczystości sprzed roku P. Smyczek poprowadził rozmowę z prezydentem Bielska-Białej, pytając go – w nawiązaniu do udzielonego prezydentowi przed paroma dniami przez Radę Miejską absolutorium za 2020 r. – o najważniejsze wydarzenia w sferze kultury w ubiegłym roku.
- Mimo moich atrybutów (po zabiegu chirurgicznym prezydent porusza się o kulach – przyp. red) kultura w mieście nie kuleje – stwierdził J. Klimaszewski. – Ten rok dla kultury, jak i innych dziedzin, był bardzo trudny, a jednak wyszliśmy z tego obronną ręką. Przetrwaliśmy, a w kulturze bielskiej paradoksalnie wiele się działo. W obu bielskich teatrach przygotowano 10 premier, które zaowocowały 11 nominacjami w 53. edycji Złotych Masek – nagród teatralnych województwa śląskiego. 55 tys. widzów zasiadło na widowni Teatru Polskiego. W Bielskim Centrum Kultury obchodziliśmy 10. rocznicę odejścia Henryka Mikołaja Góreckiego, którego imię nosi nasz Festiwal Kompozytorów Polskich. Świętowaliśmy 75-lecie bielskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Bawiliśmy się na Rynku dwa razy w ramach koncertów graMy doBBro oraz dumni z BB po tym, kiedy otrzymaliśmy tytuł najbardziej ukwieconego miasta w Polsce. Otworzyliśmy częściowo dla Galerii Bielskiej BWA pięknie odnowioną Willę Sixta… Ten rok na pewno będzie lepszy, co prawda obawiamy się, co będzie na jesień, dlatego proszę was, szczepcie się – zaapelował prezydent.
Poproszony o zapowiedź tego, co będzie działo się w tym roku w Bielsku-Białej, prezydent Jarosław Klimaszewski wymienił rozpoczynający się już w najbliższą sobotę cykl koncertów Lato z kulturą - dumni z BB, dwa koncerty poświęcone pamięci zmarłej w styczniu tego roku wielkiej postaci polskiej sceny muzycznej, bielszczance Marii Koterbskiej – jeden 11 lipca w Bielskim Centrum Kultury, drugi 17 lipca na Rynku; koncert w ramach Festiwalu Kompozytorów Polskich oraz Jazzową Jesień w BCK, zapowiadając, że cyklicznie imprezy, które wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych miasta, będą kontynuowane.
Zapytany o inwestowaniu w kulturę J. Klimaszewski jeszcze raz przypomniał Willę Sixta - służącą zarówno Galerii Bielskiej BWA, jak i Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, posiadającą także świetną przestrzeń coworkingową. Poinformował, że przy ulicy 11 Listopada powstaje 11. dom kultury w ramach ożywiania tej ulicy i łączenia dwóch rynków. Budowę kolejnego DK miasto przygotowuje w Straconce, kończą się prace projektowego tego obiektu.
- Pamiętajmy, że do domów kultury trafiają nasze dzieci, tam łapią bakcyla kultury, później stając się dorosłą publicznością imprez w Bielsku-Białej – przypomniał prezydent, dodając, że im bardziej jesteśmy otwarci na sztukę, tym lepszymi, bardziej tolerancyjnymi się stajemy ludźmi, Europejczykami. J. Klimaszewski mówił również o przywracaniu dawnego blasku materialnemu dziedzictwu naszego miasta – odnawianiu bielskich kamienic: 17 obiektów znalazło się w programie renowacyjnym, zwiększona została pula dotacji do restauracji elewacji w prywatnych kamienicach.
- Dobrze się panu siedzi na tysiącu dolarów? – pytał żartobliwie Przemysław Smyczek.
- Wolałbym na milionie, ale tak mnie pan posadził – odparł ze śmiechem prezydent.
- Z początkiem bieżącego roku podjął pan decyzję o połączeniu Wydziału Kultury i Sztuki z Wydziałem Promocji. Czy to oznacza, że pana zdaniem najlepszym sposobem budowania marki i rozpoznawalności naszego miasta, a także jego promocji, jest kultura? – zapytał naczelnik Wydziału Kultury i Promocji.
Odpowiedź była twierdząca. Prezydent podkreślił, że chodzi o dwojaką promocję miasta – wśród bielszczan, aby chcieli tu mieszkać i korzystać z bogatej oferty miasta, oraz tę zewnętrzną, żeby ludzie z innych okolic przyjeżdżali tu i zostawali. Piękno regionu, w którym mieszkamy, sprawia, że wiele osób przeprowadza się z Bielska-Białej do pobliskich miejscowości powiatu bielskiego.
- Tęsknimy za wami i waszymi podatkami – podkreślił pół żartem, pół serio J. Klimaszewski.
Ikary 2020
Jeśli o pieniądzach mowa, to jako pierwszą nagrodę tego wieczoru wręczono Dyplom Dobrodzieja Kultury FCA Poland S.A. Firma od wielu lat wspiera finansowo organizację miejskich imprez kulturalnych. W ubiegłym roku była głównym sponsorem koncertu Marii Emili w ramach cyklu Siesta w drodze oraz występu zespołu Russian National Ballet of Siberia Krasnojarsk, zdeklarowała również sponsorowanie Festiwalu Kompozytorów Polskich, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu Sacrum in musica oraz Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej, które niestety nie odbyły się z powodu pandemii. Dyplom oraz obraz autorstwa Kariny Czernek Żółwie odebrał dyrektor personelu FCA Andrzej Piętka.
Dyplomy honorowe nagrody Ikar 2020 otrzymali organizująca od 20 lat Festiwal Kabaretowy Fermenty grupa Twórcza Ferment (wyróżnienie odebrali Agata Ruśniak i Piotr Szczutowski) oraz Bielska Orkiestra Dęta (dyplom wręczono kierującemu od 40 lat orkiestrą Zygmuntowi Czernkowi oraz dyrygentowi Jarosławowi Grzybowskiemu).
Do nagrody Ikara 2020 za szczególne osiągnięcia w ubiegłym roku nominowani zostali: aktor Teatru Lalek Banialuka Ziemowit Ptaszkowski, który w spektaklu Augustus zmierzył się z powodzeniem ze skomplikowaną postacią głównego bohatera, odciskając na nim indywidualne piętno (w zastępstwie na scenie TP pojawił się dyrektor Banialuki Jacek Popławski); organizatorzy jubileuszu 75-lecia Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Bielsku-Białej Krystyna Stec i Mirosław Mikuszewski; aktor Teatru Polskiego Tomasz Lorek, który w spektaklu Zły wg Leopolda Tyrmanda stworzył niezwykłą, niemal komiksową postać Edwina Kolanko, oraz Jan Pieniążek - uczeń Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Bielsku-Białej, finalista i zdobywca głównej nagrody ogólnopolskiego konkursu Młody Muzyk Roku 2020 organizowanego przez Telewizję Polską we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutem Muzyki i Tańca, muzyka, który zdobył ten zaszczytny tytuł, grając na instrumentach perkusyjnych. Jako laureat konkursu będzie reprezentował nasz kraj w tegorocznym konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków.
Nagrodę Prezydenta Miasta Bielska-Białej w Dziedzinie Kultury i Sztuki Ikar 2020 za wydarzenie roku otrzymał Jan Pieniążek.
- Bardzo dziękuję – mówił ze sceny TP laureat Ikara. – Chciałbym najbardziej podziękować mojej mamie, całej rodzinie i wszystkim, którzy mnie wspierali.
Nominacje do Ikara 2020 za wybitną działalność w dziedzinie kultury i sztuki otrzymali – znakomity aktor Banialuki Ryszard Sypniewski; aktor, reżyser i menadżer kultury, założyciel i prezes Stowarzyszenia Sztuka Teatr, twórca Lotos Jazz Festival – Bielskiej Zadymki Jazzowej Jerzy Batycki oraz artysta grafik Wiesław Łysakowski. Ikara 2020 w tej kategorii odebrał Jerzy Batycki
- Bardzo dziękuję, to ciężki kawałek metalu – powiedział J. Batycki odbierając z rąk prezydenta J. Klimaszewskiego statuetkę Ikara autorstwa światowej sławy rzeźbiarza, bielszczanina Bronisława Krzysztofa. – My też na Zadymce wręczamy nasze nagrody Anioła i Aniołka Jazzowego.
Tym razem przygotowano jeszcze jednego Ikara 2020, który prezydent wręczył kierującej Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej od 2001 do 2021 roku Iwonie Purzyckiej. Jest ona historykiem sztuki, wieloletnim dyrektorem bielskiego muzeum, za jej kadencji dokonana została kompleksowa rewitalizacja siedziby muzeum zamku Sułkowskich, a także remont Starej Fabryki, Domu Tkacza i Fałatówki, uporządkowane zostały zbiory muzealne, a oferta muzeum poszerzyła się o interesujące wystawy czasowe oraz wydarzenia o charakterze muzycznym i filmoznawczym.
Odbierając nagrodę, Iwona Purzycka przypomniała słowa Konfucjusza: Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu.
- Więc nie przepracowałam ani jednego dnia w ciągu tych 30 lat – powiedziała I. Purzycka.
Pożegnanie menadżera
Spotkanie w Teatrze Polskim stało się okazją do pożegnania odchodzącego na emeryturę Jerzego Pieszki, który przez 27 lat związany był z bielską kulturą – najpierw jako naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, a od dwóch lat dyrektor Bielskiego Centrum Kultury. Pożegnał go, dziękując za owocną współpracę prezydent Jarosław Klimaszewski oraz prezydent-senior Jacek Krywult, który z Jerzym Pieszka współpracował najdłużej – przez 16 lat.
W drugiej części ikarowego spotkania w teatrze z koncertem performatywnym Bez/senna wystąpiła aktorka Teatru Polskiego Anna Guzik wraz z muzykami i aktorami TP.
Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl