Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2020-02-23

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

E-petrol.pl: koniec obniżek na polskich stacjach?

2020-02-23 10:00:00 www.e-petrol.pl 291


Prognozy przewidują, że niestety od przyszłego tygodnia trzeba będzie liczyć się z powrotem podwyżek

foto: SN

Na przestrzeni ostatniego tygodnia mieliśmy do czynienia ze zmianami cen w polskich rafineriach, które można tłumaczyć pogłoskami o opanowaniu epidemii koronawirusa i drożejącym dolarem amerykańskim wobec naszej rodzimej waluty. Krajowi producenci paliw - PKN Orlen oraz Grupa Lotos pięciokrotnie zmieniali cenniki paliw w hurcie.

W efekcie korekt cenowych średnia cena benzyny bezołowiowej u polskich producentów wynosi obecnie 3842,20 zł netto za 1000 litrów – to niespełna 77 zł więcej niż przed tygodniem. Nieco mniej, bo o 64,80 zł podrożał olej napędowy, dziś jego średnia cena wynosi 3867,20 zł netto – w porównaniu z ceną sprzed tygodnia to wzrost o 1,7 proc. W ostatnim czasie kierunek podwyżek jest podobny dla obu gatunków paliw, ale różnią się one skalą, dziś różnica w cenach benzyny i diesla wynosi już tylko 24 zł. Rafinerie prawdopodobnie do połowy przyszłego tygodnia podniosą hurtowe ceny benzyn o około 20 zł, a ceny oleju napędowego mogą wzrosnąć nieco mniej.

Na stacjach będzie trzeba wydać więcej

Z ostatniego monitoringu cen na stacjach paliw, przeprowadzonego przez e-petrol.pl 19 lutego, wynika, że już w tym tygodniu spadły koszty tankowania na polskich stacjach, ale prognozy przewidują, że niestety od przyszłego tygodnia trzeba będzie liczyć się z powrotem podwyżek.

W dobiegającym końca tygodniu średnie ceny litra benzyny i diesla dzieliło równe 20 gr. Na krajowych stacjach paliw benzyna „95” kosztowała 4,89 zł za litr, a olej napędowy sprzedawano w średniej cenie 5,09 zł/l. Tradycyjnie, najmniejszy wydatek za tankowanie ponosili właściciele samochodów z instalacją gazową – litr LPG od pewnego czasu tanieje i w mijającym tygodniu kosztował już tylko 2,25 zł.

Tak jak zapowiedzieliśmy, dla kierowców ostatnie wahania cen w rafineriach sprawią, że na pylonach stacji paliw w dalszym ciągu dominować będą podwyżki. Więcej będzie trzeba zapłacić zarówno za oba gatunki benzyn, jak i olej napędowy. W zależności od regionu i typu stacji za najpopularniejszą benzynę bezołowiową 95 trzeba będzie zapłacić 4,87-4,99 zł za litr. Kierowcy tankujący diesel w drugiej połowie tygodnia mogą spotkać się z cenami 5,03-5,14 zł za litr. Przyjemną niespodziankę podczas płacenia za tankowanie mogą mieć wyłącznie tankujący LPG. Z powodu spadków cen w sprzedaży hurtowej autogaz powinien potanieć, nawet do 2,19-2,26 zł/l i tym samym stać się jeszcze bardziej konkurencyjny cenowo wobec benzyny.

Wirus nadal dotyka rynku naftowego

W tym tygodniu pojawiło się kilka impulsów, które mogłyby teoretycznie wydobyć ropę ze spadkowej tendencji, w jakiej utkwiła wskutek chińskich problemów gospodarczych, które są konsekwencją paraliżu po wybuchu epidemii koronawirusa. Wśród takich czynników wymienić można amerykańskie restrykcje nałożone na spółkę Rosnieft Trade w związku z jej współpracą z objętą sankcjami Wenezuelą czy ograniczenia wydobycia w Libii, które mogłyby wpłynąć na uszczuplenie podaży globalnej.

Dodatkowo na rynek wpływały także doniesienia o spadku liczby chorych w Chinach, a także sugestie możliwej redukcji wydobycia przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC). W tym ostatnim przypadku jednak ziarno zwątpienia zasiał Aleksander Nowak – rosyjski minister ds. energii, który ocenił, że nie ma sensu, aby jej sojusznicy spotykali się przed zaplanowanym na 5-6 marca terminem. To może być sugestia, że Rosja nie jest chętna do kolejnych samoograniczeń produkcyjnych, a tym samym wpływ działań OPEC+ po ostatniej fali obniżek mógłby być dla rynku słabszy.

Dodatkowo jeszcze kolejne informacje o ogniskach wirusa w Korei Południowej wspierają nastroje spadkowe – pojawia się bowiem obawa, że tutaj także może pojawić się nawał problemów gospodarczych w konsekwencji rozprzestrzeniania chińskiej choroby. Jak na razie ropa porusza się w rejonie 58 USD, a optymistyczne nastroje chwilowo nie przeważają.

Oprac. Gabriela Kozan, dr Jakub Bogucki, e-petrol.pl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a
  Zakończenie ferii zimowych. Wzmożone kontrole na drogach

  Zakończenie ferii zimowych. Wzmożone kontrole na drogach

  Policja: nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu

  Czytaj
  Jak sprawdzić, czy kierowca się nadaje – kilka rad

  Jak sprawdzić, czy kierowca się nadaje – kilka rad

  Praca zawodowego kierowcy wymaga wielu umiejętności, kwalifikacji i określonych kompetencji. Jak sprawdzić, czy potencjalny pracownik nadaje się na zawodowego kierowcę?

  Czytaj
  Nocny pościg po Bielsku-Białej

  Nocny pościg po Bielsku-Białej

  Pogoń za uciekinierem ciągnęła się ulicami Karpacką, Kolistą, Gen. Andersa, Gen. Kustronia i Partyzantów. W międzyczasie do pościgu włączyły się pozostałe patrole z komisariatów i drogówki

  Czytaj
  Rozbudowa ul. Cieszyńskiej. Kolejna zmiana od dzisiaj

  Rozbudowa ul. Cieszyńskiej. Kolejna zmiana od dzisiaj

  Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej informuje, że od dzisiaj na ulicy Cieszyńskiej wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu

  Czytaj
  Sprawdzenie numeru VIN

  Sprawdzenie numeru VIN

  Zakup używanego samochodu to dla wielu osób świetne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy. Niestety, czasami po zakupie takiego auta okazuje się, że sprzedający nie uwzględnił wszystkich informacji na jego temat: auto było kradzione, uległo uszkodzeniu na skutek wypadku lub jego przebieg nie jest autentyczny. To oczywiście wiąże się z kolejnymi kosztami. Jak uchronić się przed takimi niespodziankami? Wystarczy sprawdzić numer VIN. O tym, czym jest numer VIN i gdzie najlepiej go sprawdzić,aby uzyskać rzetelny raport o swoim samochodzie, dowiecie się w tym artykule.

  Czytaj
  Policjanci i strażnicy leśni wspólnie patrolują beskidy

  Policjanci i strażnicy leśni wspólnie patrolują beskidy

  Mundurowi byli obecni na popularnych szlakach turystycznych Beskidu Śląskiego i Beskidu Małego

  Czytaj
  Bielsko-Biała: Coraz bezpieczniej na pasach

  Bielsko-Biała: Coraz bezpieczniej na pasach

  Miejski Zarząd Dróg w tym roku oświetli 18 kolejnych miejsc.

  Czytaj
  Bagażnik dachowy na samochód – niezbędny dodatek dla każdego amatora sportów!

  Bagażnik dachowy na samochód – niezbędny dodatek dla każdego amatora sportów!

  Gdy w samochodzie brakuje miejsca na przewiezienie sprzętu sportowego, najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie bagażnika dachowego. Co warto wybrać?

  Czytaj
  Trwa akcja „NURD”

  Trwa akcja „NURD”

  Dzisiaj od wczesnych godzin rannych trwają policyjne działania „NURD''

  Czytaj

  Wyszukaj w SN

  Popularne Artykuły


  DK w Olszówce. Koncert Riffertone
  2020-02-21

  DK w Olszówce. Koncert Riffertone

  W ramach cyklu „w środku tygodnia” 19 lutego na scenie Domu Kultury w Olszówce koncertował...

  Bielsko-Biała: Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny
  2020-02-21

  Bielsko-Biała: Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny

  Mężczyzna ostatni raz był widziany w środę 19 lutego w rejonie bielskiej ulicy Olszówka, o...

  Dom Kultury w Wapienicy serdecznie zaprasza
  2020-02-20

  Dom Kultury w Wapienicy serdecznie zaprasza

  Dom Kultury w Wapienicy serdecznie zaprasza w dniu 21.02.2020 r. o godz. 18.00 na karnawał...

  Super-Nowa

  ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

  : 784 669 877

  : 602 794 199

  : redakcja@super-nowa.pl


   SN - INFORMACJE BIELSKO