Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-22

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Wyznawcy prawosławia w gościnie u katolików

2018-03-18 05:00:00 Diecezja Bielsko-Żywiecka 3771


„Podejście naszej diecezji jest takie, że chcemy umożliwić uchodźcom z Ukrainy realizację potrzeb duchowych” – wyjaśnił bp Pindel.

fot. ks. Józef Oleszko

W kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej odbywać się będą cykliczne modlitwy wyznawców prawosławia, którzy przebywają na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. To efekt wspólnych ustaleń bp. Romana Pindla, ks. Mikołaja Dziewiatowskiego z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz gospodarza bielskiej świątyni. Jest to kolejny gest pomocy duchowej ze strony beskidzkiej diecezji wobec Ukraińców, pragnących praktykować wiarę w miejscu, gdzie przebywają.

W Niedzielę Palmową ubiegłego roku diecezja bielsko-żywiecka zorganizowała Mszę św. w języku ukraińskim w kościele pw. Świętego Krzyża w Żywcu. Liturgia w obrządku rzymskokatolickim zgromadziła około 200 osób – Ukraińców, mieszkających i pracujących na Żywiecczyźnie. Tym razem pomoc duchowa dotyczyć ma wyznawców prawosławia, którzy przebywają na terenie całego Podbeskidzia. Aby uczestniczyć w liturgii prawosławnej, wielu z nich jeździło do najbliższej cerkwi, znajdującej się w Sosnowcu. W styczniu br., w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, na modlitwę w bielskim kościele św. Pawła zaprosiła Ukraińców Szkoła Nowej Ewangelizacji Cyryl i Metody.

Ks. Mikołaj Dziewiatowski, proboszcz sosnowieckiej parafii prawosławnej, na terenie której leży diecezja bielsko-żywiecka, spotkał się niedawno z bp. Romanem Pindlem. Ordynariusz przyznał, że sosnowiczanin sam wybrał bielską świątynię pw. Trójcy Przenajświętszej, gdyż, jego zdaniem, jest najbardziej odpowiednia do nabożeństw prawosławnych.

„Podejście naszej diecezji jest takie, że chcemy umożliwić uchodźcom z Ukrainy realizację potrzeb duchowych” – wyjaśnił bp Pindel.

Ks. prałat Józef Oleszko, proboszcz bielskiej parafii, która gościć będzie na comiesięcznych nabożeństwach wspólnotę prawosławną, poinformował, że na pierwszym spotkaniu, 10 marca, modliło się w świątyni kilkadziesiąt osób. „Kolejne nabożeństwo będzie w sobotę, 14 kwietnia, o godz. 10.00” – dodał kapłan, zachęcając wiernych, by zaprosili na nie wyznawców prawosławia z Ukrainy, którzy aktualnie mieszkają i pracują w Bielsku-Białej i okolicach.

Według nieoficjalnych szacunków na Podbeskidziu może mieszkać obecnie kilka tysięcy Ukraińców – grekokatolików, prawosławnych oraz rzymskokatolików.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Dwa sądowe zakazy nie powstrzymały go przed jazdą.
    2026-06-22

    Dwa sądowe zakazy nie powstrzymały go przed jazdą.

    29-latek został zatrzymany i noc spędził w policyjnym areszcie. W ramach polityki zero tol...

    Papieskie medale dla zasłużonych parafianek z Wilamowic i Hałcnowa
    2026-06-22

    Papieskie medale dla zasłużonych parafianek z Wilamowic i Hałcnowa

    Dwie kobiety, które przez lata z oddaniem służyły swoim parafiom, otrzymały jedno z najwyż...

    Bielsko-Biała. Burze mogą przynieść grad i wichury
    2026-06-22

    Bielsko-Biała. Burze mogą przynieść grad i wichury

    Powiat Bielski pod alertem. Nadciągają gwałtowne burze i intensywne opady

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO