Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-28

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Wyznawcy prawosławia w gościnie u katolików

2018-03-18 05:00:00 Diecezja Bielsko-Żywiecka 3782


„Podejście naszej diecezji jest takie, że chcemy umożliwić uchodźcom z Ukrainy realizację potrzeb duchowych” – wyjaśnił bp Pindel.

fot. ks. Józef Oleszko

W kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Bielsku-Białej odbywać się będą cykliczne modlitwy wyznawców prawosławia, którzy przebywają na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. To efekt wspólnych ustaleń bp. Romana Pindla, ks. Mikołaja Dziewiatowskiego z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz gospodarza bielskiej świątyni. Jest to kolejny gest pomocy duchowej ze strony beskidzkiej diecezji wobec Ukraińców, pragnących praktykować wiarę w miejscu, gdzie przebywają.

W Niedzielę Palmową ubiegłego roku diecezja bielsko-żywiecka zorganizowała Mszę św. w języku ukraińskim w kościele pw. Świętego Krzyża w Żywcu. Liturgia w obrządku rzymskokatolickim zgromadziła około 200 osób – Ukraińców, mieszkających i pracujących na Żywiecczyźnie. Tym razem pomoc duchowa dotyczyć ma wyznawców prawosławia, którzy przebywają na terenie całego Podbeskidzia. Aby uczestniczyć w liturgii prawosławnej, wielu z nich jeździło do najbliższej cerkwi, znajdującej się w Sosnowcu. W styczniu br., w Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy, na modlitwę w bielskim kościele św. Pawła zaprosiła Ukraińców Szkoła Nowej Ewangelizacji Cyryl i Metody.

Ks. Mikołaj Dziewiatowski, proboszcz sosnowieckiej parafii prawosławnej, na terenie której leży diecezja bielsko-żywiecka, spotkał się niedawno z bp. Romanem Pindlem. Ordynariusz przyznał, że sosnowiczanin sam wybrał bielską świątynię pw. Trójcy Przenajświętszej, gdyż, jego zdaniem, jest najbardziej odpowiednia do nabożeństw prawosławnych.

„Podejście naszej diecezji jest takie, że chcemy umożliwić uchodźcom z Ukrainy realizację potrzeb duchowych” – wyjaśnił bp Pindel.

Ks. prałat Józef Oleszko, proboszcz bielskiej parafii, która gościć będzie na comiesięcznych nabożeństwach wspólnotę prawosławną, poinformował, że na pierwszym spotkaniu, 10 marca, modliło się w świątyni kilkadziesiąt osób. „Kolejne nabożeństwo będzie w sobotę, 14 kwietnia, o godz. 10.00” – dodał kapłan, zachęcając wiernych, by zaprosili na nie wyznawców prawosławia z Ukrainy, którzy aktualnie mieszkają i pracują w Bielsku-Białej i okolicach.

Według nieoficjalnych szacunków na Podbeskidziu może mieszkać obecnie kilka tysięcy Ukraińców – grekokatolików, prawosławnych oraz rzymskokatolików.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    35 nowych strażaków ratowników OSP ukończyło szkolenie w Bielsku-Białej
    2026-06-28

    35 nowych strażaków ratowników OSP ukończyło szkolenie w Bielsku-Białej

    Gotowi nieść pomoc! Nowi strażacy ratownicy po egzaminie w Bielsku-Białej

    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium
    2026-06-26

    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium

    16 za, 8 przeciw. Prezydent Bielska-Białej otrzymał absolutorium

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy
    2026-06-26

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy

    Policja na quadach patroluje lasy – koniec nielegalnych rajdów!

      Popularne Artykuły


      Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd
      2026-06-25

      Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd

      Węgierska Górka: zawrócił na S1 i jechał pod prąd. Surowa kara dla 71-latka

      Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne
      2026-06-24

      Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne

      Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne

      Bielsko-Biała ma nowe miejsce do odpoczynku
      2026-06-26

      Bielsko-Biała ma nowe miejsce do odpoczynku

      Takich miejsc w Bielsku-Białej potrzeba więcej!

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO