Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-05-13

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Restrykcje. Obostrzenia dotyczące epidemii nie zostaną teraz poluzowane

2020-04-08 22:00:00 PAP 7433


Rzecznik MZ: obostrzenia związane z epidemią nie zostaną teraz poluzowane

Koronawirus dane

Obostrzenia dotyczące epidemii nie zostaną teraz poluzowane – powiedział w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił, że rozwój sytuacji i liczba zachorowań zależy obecnie w największym stopniu od tego, jak Polacy zachowają się w święta.

Andrusiewicz był pytany na antenie Polsat News, o decyzje dotyczące utrzymania bądź rozszerzenia obecnych obostrzeń związanych z epidemią, np. o obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

"Nie chciałbym wyprzedzać faktów i mówić o tym, co powie premier Mateusz Morawiecki z ministrem Łukaszem Szumowskim. Na pewno nie możemy mówić, że obostrzenia zostaną w jakiś sposób poluzowane" – powiedział rzecznik.

Zaznaczył, że każde zrezygnowanie z obostrzeń i każde umożliwienie większej liczby kontaktów spowoduje wzrost zakażeń. "Nie ubiegając jutrzejszej konferencji, raczej nie przewiduję, żebyśmy mieli poluzować warunki, które mamy, na święta czy na okres poświąteczny" – dodał.

Andrusiewicz wskazał, że w Polsce szczyt zachorowań mamy jeszcze przed sobą. Liczba zakażeń, jak mówił, rośnie stopniowo i wciąż w skali dnia jest trzycyfrowa.

Odnosząc się do kwestii ewentualnego obowiązku noszenia maseczek, rzecznik resortu zdrowia, powiedział, że wchodzimy w inny etap epidemii, co może wiązać się z innymi rekomendacjami.

"Nie wykluczamy, że miękka rekomendacja, co do noszenia masek w miejscach publicznych, jak sklepy, będzie. Nie wykluczamy, że to się pojawi, bo mamy nowy etap – osoby, które są zakażone, a często nie mają objawów" – wskazał.

"Dla bezpieczeństwa pewnie takie zalecenie się pojawi. Bo każdy powinien czuć się bezpiecznie. Nie jest to zaprzeczenie tego, co do tej pory komunikowaliśmy. Przy małej liczbie zakażonych nie było takiego zalecenia" – dodał.

Pytany o prognozy rozwoju sytuacji, rzecznik MZ podkreślił, że wiele zależy od tego, jak Polacy zachowają się w święta.

"Jeżeli podejdziemy odpowiedzialnie i nie będzie gremialnych spotkań, to będziemy mogli mówić o wyhamowaniu krzywej zachorowań. Jeżeli będą spotkania i kontakty to krzywa wystrzeli do góry. Wszystko zależy od nas" – zaznaczył. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Smród zniszczył restauracje w Bielsku-Białej. Jest akt oskarżenia przeciwko F.S.
    2026-05-13

    Smród zniszczył restauracje w Bielsku-Białej. Jest akt oskarżenia przeciwko F.S.

    Kwas masłowy sparaliżował lokale gastronomiczne w Bielsku-Białej. Sprawcy grozi 8 lat więz...

    Ulica Warszawska do remontu. Prace ruszą na dniach
    2026-05-12

    Ulica Warszawska do remontu. Prace ruszą na dniach

    Całość inwestycji ma potrwać około 65 dni, choć przy sprzyjających warunkach pogodowych te...

    Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Kaniowie. Jedna osoba poszkodowana
    2026-05-12

    Zderzenie dwóch samochodów osobowych w Kaniowie. Jedna osoba poszkodowana

    Wypadek na ul. Batalionów Chłopskich w Kaniowie. Jedna osoba pod opieką medyków

      Popularne Artykuły


      Odszedł Kacper Bujarek. Bibliotekarski świat pogrążony w smutku
      2026-05-08

      Odszedł Kacper Bujarek. Bibliotekarski świat pogrążony w smutku

      Nie żyje Kacper Bujarek. Poruszające pożegnanie młodego bibliotekarza

      Wielki dzień młodych lekkoatletów Just Team Bielsko-Biała
      2026-05-09

      Wielki dzień młodych lekkoatletów Just Team Bielsko-Biała

      Młodzi zawodnicy klubu Just Team Bielsko-Biała znakomicie zaprezentowali się podczas rundy...

      Trwa ceremonia w Kamesznicy. Prezydent RP oddaje hołd bohaterom
      2026-05-07

      Trwa ceremonia w Kamesznicy. Prezydent RP oddaje hołd bohaterom

      Trwa ceremonia w Kamesznicy. Prezydent RP oddaje hołd bohaterom

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO