Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2024-04-25

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Ostre zapalenie gardła - czym jest i jak je leczyć?

2019-08-07 10:46:33 Artykuł partnera 1865


fot

Silny ból i pieczenie w gardle, trudności w przełykaniu, podwyższona temperatura, afty w jamie ustnej - są to tylko niektóre z objawów, mogących świadczyć o ostrym zapaleniu gardła. Za jego pojawienie się mogą odpowiadać zarówno wirusy, bakterie, jak i grzyby. Nie oznacza to jednak, że od razu konieczna jest wizyta u lekarza. Co warto wiedzieć o stanach zapalnych gardła i jak można sobie z nimi radzić?

Źródła ostrego zapalenia gardła

Ostre zapalenie gardła dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W większości przypadków (u dorosłych jest to nawet 90-95 proc. zachorowań) za ten stan odpowiedzialne są wirusy. Ich łatwe rozprzestrzenianie się - drogą kropelkową lub też poprzez bezpośredni kontakt z patogenem, np. przeniesienie wirusa z rąk do ust czy nosa - sprzyja wysokiej częstotliwości zakażeń. Stan zapalny gardła często towarzyszy przeziębieniu, w którego przebiegu dochodzą także objawy ze strony nosa, układu mięśniowego i gorączka, z czym przeciętna dorosła osoba może mierzyć się nawet 2-4 razy w ciągu roku!

Co zatem warto wiedzieć o infekcjach o podobnym do opisanego tu przebiegu? Ważne jest rozróżnienie, czy dany stan chorobowy powstał na skutek zakażenia wirusem, czy bakterią. Pierwsze z wymienionych tu infekcji zazwyczaj wolniej się rozpoczynają i są łagodniejsze w przebiegu. Największe nasilenie objawów występuje w 3-4 dniu, a po około tygodniu stan zaczyna się samoistnie normalizować (symptomem, który może pozostać na dłużej, jest kaszel). Jeśli zaś chodzi o zakażenie bakteryjne, jego przebieg jest intensywniejszy, rozpoczyna się nagle, gorączka jest wysoka i co najważniejsze, konieczna jest antybiotykoterapia. Przykładem zakażenia bakteryjnego jest angina ropna (inaczej nazywana właśnie bakteryjną), która rozpoczyna się gorączką połączoną z dreszczami, a silny ból gardła połączony jest z ropnym wysiękiem i nalotem na migdałkach. 

Jeśli zatem masz wątpliwość, czy rzeczywiście doszło do zakażenia bakterią lub też objawy nie ustępują po kilku dniach, a wręcz dochodzi do ich nasilenia, koniecznie skonsultuj to ze specjalistą.

Infekcja wirusowa pod lupą

Jeśli za ostrym zapaleniem gardła stoją wirusy, wystarczające jest leczenie polegające na łagodzeniu objawów. Najczęściej to choroba samoograniczająca się, a organizm jest sobie sam w stanie z nią poradzić, bez konieczności stosowania antybiotyków. Co jednak ważne, badania epidemiologiczne wskazują, że za zapalenia wirusowe może odpowiadać nawet około 200 różnych wirusów, takich jak:

  • rhinowirusy - to właśnie one najczęściej odpowiadają za pojawiające się u nas infekcje. Warto wiedzieć, że nie uszkadzają jednak nabłonka dróg oddechowych, a zakażenie nimi bardzo rzadko wiąże się z symptomami ze strony dolnych dróg oddechowych.
  • adenowirusy - w trakcie ich obecności może dojść także do zapalenia spojówek.
  • wirusy opryszczki pospolitej, Herpes Simplex - gdy pojawia się afta u dziecka mającego problemy z nieżytem gardła (u dorosłego także, chociaż dzieje się to rzadziej), bardzo prawdopodobne jest zakażenie właśnie Herpes Simplex. Charakterystyczne dla tego wirusa są jednak nie tylko pleśniawki, lecz także inne zmiany zapalno-nadżerkowe.

Ostre zapalenie gardła może towarzyszyć także takim chorobom, jak: grypa, odra, ospa wietrzna czy różyczka. Jeżeli więc zaobserwujesz u siebie lub dziecka dodatkowe symptomy związane np. z wysypką skórną (może świadczyć o wymienionej tu różyczce), warto udać się do specjalisty.

Co pomaga złagodzić objawy ostrego zapalenia gardła?

  • płukanka z sody oczyszczonej - działa antyseptycznie, przeciwzapalnie oraz zmniejsza obrzęk tkanek. Wystarczy w połowie szklanki ciepłej wody rozpuścić łyżeczkę sody oczyszczonej. Gardło i jamę ustną należy płukać 3-4 razy dziennie.
  • miód - cechują go m.in. właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, bakteriobójcze, przeciwwirusowe, ale też łagodzące, nawilżające i regenerujące, co pomaga na podrażnione tkanki gardła. Jak go stosować? Nabierz na łyżeczkę miód (skrystalizowany) i ssij aż do całkowitego rozpuszczenia - zadziała niczym pastylki do ssania. Powtarzaj nawet do 10 razy dziennie.
  • preparaty z apteki - środki bez recepty, które pomogą w gardłowych problemach, znajdziesz pod postacią pastylek do ssania, aerozoli czy też roztworów do płukania gardła. Jednym z pomocnych składników, znajdujących się w tego typu preparatach, jest benzydamina, którą zalicza się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Zadziała jednak nie tylko przeciwzapalnie, lecz także przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, antyseptycznie.

W przypadku problemów związanych z ostrym zapaleniem gardła warto postawić zarówno na profesjonalne środki, jak i domowe sposoby wsparcia leczenia. Pamiętaj jednak, jeśli trudności nie ustępują lub też z innych przyczyn budzą Twój niepokój, należy skonsultować się z lekarzem. Troski o zdrowie nigdy za wiele!


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Jak wybrać odpowiednią agencję opiekunek osób starszych w Niemczech?
    2024-04-24

    Jak wybrać odpowiednią agencję opiekunek osób starszych w Niemczech?

    Decydując się na pracę opiekunki osoby starszej w Niemczech, kluczowe jest dokonanie przem...

    Jak wybrać idealną patelnię do różnych typów potraw?
    2024-04-24

    Jak wybrać idealną patelnię do różnych typów potraw?

    Trudno wyobrazić sobie kuchnię, w której nie byłoby choćby jednej patelni. To naczynie nie...

    Bielsko-Biała. Synoptycy wydali trzy ostrzeżenia
    2024-04-24

    Bielsko-Biała. Synoptycy wydali trzy ostrzeżenia

    Bielsko-Biała. Synoptycy wydali trzy ostrzeżenia

      Popularne Artykuły


      Giełda Staroci na Placu Wojska Polskiego. Kolejna edycja już w sobotę
      2024-04-19

      Giełda Staroci na Placu Wojska Polskiego. Kolejna edycja już w sobotę

      W najbliższą sobotę 20 kwietnia na Placu Wojska Polskiego odbędzie się kolejna Giełda Sta...

      Puchar Świata w Enduro i Downhillu
      2024-04-19

      Puchar Świata w Enduro i Downhillu

      Przed nami największe wydarzenie rowerowe sezonu. Po raz pierwszy w Polsce i to w Bielsku-...

      Bielsko-Biała. Synoptycy wydali ostrzeżenie meteo
      2024-04-18

      Bielsko-Biała. Synoptycy wydali ostrzeżenie meteo

      Synoptycy wydali ostrzeżenie meteo

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO