Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-25

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Bielsko-Biała. Więcej kamer będzie obserwować miasto

2020-06-12 08:03:12 Jacek Kachel. Bielsko Biała 2391


Straż Miejska Bielsko-Biała. Paweł Sowa

W tym roku Straż Miejska w Bielsku-Białej przewiduje rozbudowę systemu monitoringu wizyjnego CCTV miasta o kolejne kamery. Ich montaż zaplanowano w pięciu lokalizacjach.

Kamery pojawią się przy ulicy Mikołaja Reja w rejonie Szkoły Podstawowej nr 27 i placówek handlowych w budynku o numerze 18 – 1 kamera, przy ul. Prof. dr. Mieczysława Michałowicza na wysokości skrzyżowania z ul. Aleksandrowicką – 1 kamera, na placu Adama Mickiewicza w rejonie Klubu Miasto – 1 kamera, na terenie Zielonego Zakątka przy ul Sterniczej – 2 kamery, na placu Ratuszowym – 1 kamera. Stworzony zostanie także przenośny punkt monitoringu umożliwiający czasową obserwację miejsc, łatwy w montażu i demontażu, wyposażony w samonośną podstawę, zasilany akumulatorowo oraz zapewniający bezprzewodową komunikację z centrum monitoringu.

- W lutym tego roku podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej, której odbiór nastąpi do lipca. Kolejnym etapem będzie rozpisanie przetargu na zabudowę kamer w wybranych lokalizacjach. Zakończenie inwestycji powinno nastąpić do końca roku – informuje zastępca komendanta Straży Miejskiej w Bielsku-Białej Krystian Kowalczyk.

Aktualnie Straż Miejska obsługuje 106 kamer monitoringu miasta oraz 19 systemu ITS - Systemu Zarządzania Ruchem. Na terenie Bielska-Białej monitoring wizyjny działa od października 2001 roku. Pierwsza z kamer zainstalowana została na skrzyżowaniu ulic Zamkowej i 3 Maja z ciągiem ulic Stojałowskiego i Wzgórze.

Jak przekonują pracownicy Straży Miejskiej, system monitoringu wykorzystywany jest w celu całodobowego zabezpieczenia prewencyjnego obserwowanego rejonu miasta oraz natychmiastowego kierowania w rejon zagrożony patroli straży lub innych służb - w zależności od rodzaju zagrożeń. Ponadto służy do przeszukiwania terenu - zapobiegania skutkom zdarzeń losowych czy zaśnięcia w niskich temperaturach, pomocy bezdomnym, udzielania wsparcia podejmującym zadania służbowe patrolom (konwoje, interwencje, akcje ratownicze).

Możliwość rejestrowania zdarzeń pozwala natomiast na ujęcie sprawców czynów na podstawie zapisu monitoringu. Za pośrednictwem monitoringu zbierany jest także materiał dowodowy nie tylko dla Straży Miejskiej, ale również dla policji, prokuratury czy sądu.
Monitoring pozwala przede wszystkim szybko zareagować i przemieścić patrole w rejony występujących zagrożeń, co pozwala przeciwdziałać czynom karalnym i zatrzymywać sprawców tych czynów. W przypadku interwencji, których - z uwagi na dyslokację patroli lub ich zaangażowanie w inne zadania - nie mogą podjąć strażnicy miejscy, informacja o ujawnionych zdarzeniach przekazywana jest policji. Istotnym elementem wpływającym na efektywność systemu jest możliwość bezpośredniego kontaktu telefonicznego mieszkańców ze stanowiskiem monitoringu poprzez linię telefonu alarmowego nr 986.

Przy pisaniu artykułu skorzystano z informacji Straży Miejskiej w Bielsku-Białej.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne
    2026-06-24

    Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne

    Diecezja Bielsko-Żywiecka ogłasza zmiany personalne

    Lilianna jubileuszowym noworodkiem na porodówce BCO-SM w Bielsku-Białej
    2026-06-24

    Lilianna jubileuszowym noworodkiem na porodówce BCO-SM w Bielsku-Białej

    Lilianna, która przyszła na świat 19 czerwca, została 500. dzieckiem urodzonym w tej placó...

    Rekrutacja 2026/2027 trwa! Rozwiń swój potencjał z Wyższą Szkołą Administracji w Bielsku-Białej
    2026-06-24

    Rekrutacja 2026/2027 trwa! Rozwiń swój potencjał z Wyższą Szkołą Administracji w Bielsku-Białej

    Szukasz studiów, które pozwolą Ci zdobyć praktyczną wiedzę, rozwinąć kompetencje zawodowe ...

      Popularne Artykuły


      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta
      2026-06-20

      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta

      Marsz Równości i kontrmanifestacja na placu Chrobrego

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
      2026-06-21

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

      Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
      2026-06-21

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

      Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO