Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2020-02-28

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Nie chcą ekstremalnych tras rowerowych

2015-11-05 17:35:00 Arkadiusz Trząski, Rada Osiedla Mikuszowice Ślą 1250


Mieszkańcy Cygańskiego Lasu nie chcą dalszych ekstremalnych tras rowerowych! Pełna treść apelu

foto: arch. SN

Wczoraj podczas zebrania Rady Osiedla Mikuszowice Śląskie, radni podjęli uchwałę o wystosowaniu apelu o nie głosowanie w ramach kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego na nowe trasy rowerowe między Kozią Górą a Szyndzielnią. Do apelu przyłączyło się środowisko saneczkarskie, które ma żal o poprowadzenie już istniejącej trasy rowerowej przez fragment toru saneczkowego.

Pełny tekst apelu:

Apel Rady Osiedla Mikuszowice Śląskie
Ogłoszenie konkursów na budżety obywatelskie jest bardzo ważnym elementem stymulowania aktywności mieszkańców naszego miasta. Z tej formy działalności korzysta coraz więcej osób zgłaszając projekty, które wypełniają lukę potrzebnych inwestycji mających poprawić jakość życia mieszkańców. Są też ważnym sygnałem wyrażającym oczekiwania społeczne.

Jako mieszańcy Cygańskiego Lasu cieszyliśmy się, że powstaną na naszym terenie górskie ścieżki rowerowe. Ale to co ukazało się naszym oczom spowodowało, że zaczęliśmy się bacznie przypatrywać nowej inwestycji. W swojej naiwności wyobrażaliśmy sobie, że będą to trasy z których skorzystać może każdy rowerzysta górski. Jednak po wybudowaniu tras okazało się, że są one przeznaczone tylko i wyłącznie dla jednej grupy - rowerzystów uprawiających sporty ekstremalne, niedostępne dla innych. Siłą rzeczy ta grupa rowerzystów to tylko ułamek procenta wszystkich jeżdżących po górach. Mało tego, żeby korzystać w pełni z tras ekstremalnych trzeba posiadać drogi specjalistyczny sprzęt i osprzęt. To jest kolejny czynnik ograniczający dostępność nowo wybudowanych tras.

Trasy, zgodnie z deklaracjami, miały nie przecinać się ze ścieżkami, po których poruszają się piesi. Jednak tak się nie stało i w wielu miejscach trasy te się krzyżują z duktami uczęszczanymi przez pieszych. To będzie siłą rzeczy powodować wiele konfliktów i problemów, łącznie z wypadkami.

Kolejny problem to względy ochrony przyrody. Takie nagromadzenie tras rowerowych będzie czynnikiem zwiększającym antropopresję i siłą rzeczy niszczenie przyrody.

Podczas budowy trasy rowerowej zniszczono fragment toru saneczkowego, o co mają pretensje przedstawiciele środowiska zajmującego się kiedyś tym sportem. Jak mówią, nikt ich nie pytał o zdanie. Tor ten powstał ogromnym wysiłkiem społecznym i służył przez lata wielu pokoleniom saneczkarzy. Tak się niefortunnie złożyło, że fragment toru zaanektowany przez rowerzystów ekstremalnych, to miejsce szczególne dla saneczkarzy. Tu bowiem zginął tragicznie w roku 1968 Czesław Ryłko. Dawni saneczkarze odbierają takie poprowadzenie trasy rowerowej jako profanację i urąganie pamięci ich kolegi. A wystarczyło zapytać ich o zdanie. Młodzi rowerzyście nie musieli o tym wiedzieć, ale Urząd Miasta w Bielsku-Białej powinien zapytać o zdanie przedstawicieli tego środowiska. Tak się jednak nie stało.

Środowisko rowerzystów ekstremalnych ma w planie budowę kolejnych fragmentów tras rowerowych, które swoim zasięgiem obejmą teren od Błoni aż po Szyndzielnie. W każdym niemal miejscu , ci którzy nie uprawiają tego ekstremalnego sportu będą tak czy inaczej narażeni na jego oddziaływanie na bardzo dużej przestrzeni. Można powiedzieć, że rowerzyści ekstremalni zdominują ten obszar.

Dlatego też apelujemy o to, aby dalszy rozwój tego typu tras rowerowych na razie zawiesić do czasu przeprowadzenia szerokich konsultacji z różnymi środowiskami, które korzystały lub nadal korzystają z uroków gór. W przeciwnym razie inicjatywa młodych ludzi może spowodować wiele nowych i pogłębić już występujące problemy społeczne.

Dlatego też apelujemy o oddanie głosu w tej edycji Budżetu Obywatelskiego na inne inicjatywy zgłoszone przez mieszkańców w ramach projektów ogólnomiejskich.Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Puchar Dyrektora MDK dla grupy teatralnej "Oj tam, Oj tam..." z DK Wapienicy
    2019-04-14

    Puchar Dyrektora MDK dla grupy teatralnej "Oj tam, Oj tam..." z DK Wapienicy

    grupa teatralna seniorów "Oj tam, Oj tam.." z Domu Kultury w Wapienicy za spekta...

    Syria, jakiej już nie ma...
    2019-04-04

    Syria, jakiej już nie ma...

    Na tę zachwycającą opowieść o świecie, którego już nie ma… zaprasza podróżnik, miłośnik gó...

    Czas na Kiermasze Wielkanocne
    2019-04-01

    Czas na Kiermasze Wielkanocne

    Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej zaprasza wszystkich miłośników niebanalnych, ręcznie ...

      Popularne Artykuły


      Podejrzenie zakażenia Koronawirusem w Bielsku-Białej
      2020-02-24

      Podejrzenie zakażenia Koronawirusem w Bielsku-Białej

      Podejrzenie zakażenia Koronawirusem w Bielsku-Białej

      Bielsko-Biała: Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny
      2020-02-21

      Bielsko-Biała: Trwają poszukiwania zaginionego mężczyzny

      Mężczyzna ostatni raz był widziany w środę 19 lutego w rejonie bielskiej ulicy Olszówka, o...

      22. Bielska Zadymka Jazzowa Lotos Jazz Festival
      2020-02-25

      22. Bielska Zadymka Jazzowa Lotos Jazz Festival

      Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Bielsku-Białej Marty Wajdzik zainaugurował 22. Biel...

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      : 784 669 877

      : 602 794 199

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO