Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2019-02-20

Bądź na bieżąco


reklama

Na polskich stacjach spokój

2017-10-21 05:00:00 www.e-petrol.pl 1956


E-petrol.pl: W październiku ceny paliw na stacjach w Polsce wahają się tylko nieznacznie, głównie za sprawą relatywnie niewielkich ruchów cenowych w hurcie

foto: SN

W październiku ceny paliw na stacjach w Polsce wahają się tylko nieznacznie, głównie za sprawą relatywnie niewielkich ruchów cenowych w hurcie. W sprzedaży rafineryjnej benzyna i diesel są oferowane w dość podobnych cenach, ale na stacjach tendencja ta nie jest widoczna, głównie za sprawą niskich marż detalicznych na oleju napędowym.

Trzeci tydzień października przyniósł na polskim hurtowym rynku paliw korektę cen wszystkich gatunków paliw, oferowanych przez rafinerie. Benzyny, w porównaniu z piątkiem 13.10.2017 r., podrożały o maksymalnie 10 zł na 1000 litrów, a olej napędowy średnio o 17 zł na 1000 litrów. Spadki, jakie obserwowaliśmy w dobiegającym końca tygodniu może nie są duże, ale wpisują się w tegoroczny jesienny trend spadkowy. W ciągu miesiąca ceny paliw w hurcie spadły o 30-40 zł. Dziś średnia cena 1000 litrów popularnej benzyny bezołowiowej 95 wynosi 3525 zł, a olej napędowy kosztuje 3535 zł, tym samym widać wciąż zmniejszającą się różnicę pomiędzy cenami tych podstawowych paliw napędowych – dziś wynosi ona 10 zł. Proporcja ta, nieco inaczej wygląda na stacjach paliw w naszym kraju.

Z raportu cen paliw, zrealizowanego przez e-petrol.pl 18 października wynika, że tylko ceny benzyny bezołowiowej 95 zanotowały spadek o 3 grosze na litrze. W dobiegającym końca tygodniu trzeba było za to paliwo zapłacić 4,54 zł/l. Na niezmienionym poziomie pozostały ceny benzyny bezołowiowej 98, która kosztuje średnio w kraju 4,89 zł/l oraz diesla, za który płaci się 4,42 zł/l. Jedynym paliwem, które w ostatnich dniach podrożało, był autogaz, którego średnia cena po podwyżce o 3 gr wynosi 2,12 zł/l.

Zazwyczaj w poprzednich latach o tej porze roku ceny paliw zbliżały się mocno do siebie albo wręcz proporcje były odwrócone na korzyść benzyny, która jesienią zazwyczaj wyraźnie taniała. W tym roku tendencja ta także jest widoczna, ale nie przenosi się na stacje benzynowe. Obecny poziom marż detalicznych na dieslu jest bowiem bardzo niski, a tym samym wciąż tankowanie oleju napędowego wiąże się z mniejszym wydatkiem, niż w przypadku kupna benzyny.

Prognoza cen paliw w rafineriach i na stacjach

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w najbliższych dniach rafinerie mogą wprowadzić jedynie niewielkie korekty do swoich cenników hurtowych. O 8 zł na 1000 l podrożeją benzyny, w przypadku diesla można się liczyć z równie kosmetyczną zmianą, ale o charakterze obniżkowym. Na równie niewielkie zmiany rafinerie mogą się zdecydować w przypadku ogłaszania cenników hurtowych dla oleju grzewczego lekkiego.

Na stacjach paliw w drugim tygodniu listopada - zgodnie z analizą portalu e-petrol.pl - średnia cena benzyny 95 będzie mieścić się w przedziale 4,46-4,57 zł, diesel powinien kosztować 4,38-4,48 zł za litr. W najbliższych dniach w przypadku autogazu, na stacjach paliw będzie można spotkać ceny z przedziału 2,11-2,18zł/l.

Tak jak sygnalizowaliśmy wcześniej, rafinerie nie planują wprowadzania większych zmian w swoich cennikach, dlatego na polskich stacjach nie powinno dojść do gwałtownych zmian, zatem kierowców czeka dość spokojny tydzień.

Ceny ropy coraz bliżej tegorocznych maksimów

Mijający tydzień przyniósł wzrost cen ropy, które zbliżyły się do tegorocznych maksimów. W środę na zamknięciu sesji na giełdzie naftowej w Londynie baryłka ropy Brent, zaledwie trzeci raz w tym roku, kosztowała ponad 58 dolarów. W piątek przed południem notowania surowca spadają poniżej poziomu 57 dolarów.

Postępujący spadek globalnych zapasów ropy świadczy o tym, że sytuacja na rynku naftowym, po długim okresie wyraźnej nadpodaży, zaczyna się stabilizować. Do tego obecny w ostatnim czasie czynnik zagrożenia stabilności dostaw surowca z irackiego Kurdystanu, związany ze wzrostem napięcia na pograniczu turecko-iracko-syryjskim, przekonał inwestorów do bardziej zdecydowanych zakupów na rynku naftowym. W efekcie notowania ropy zbliżyły się do poziomu 60 dolarów. Jego przekroczenie może być jednak poważnym wyzwaniem.

Przez część inwestorów, jak i przez niektórych producentów surowca, ten poziom jest uznawany za kluczowy opór. Funkcjonuje wśród nich teoria shale band, czyli takiego zakresu optymalnych cen ropy, w którym górnym ograniczeniem jest właśnie 60 dolarów. W myśl tej teorii powyżej tej bariery aktywność amerykańskich producentów łupkowych będzie wyraźnie rosnąć, co może doprowadzić do powrotu problemu nadpodaży.

Oprac. Gabriela Kozan, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


reklama

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  17-latkowie potrąceni na przejściu dla pieszych
  2019-02-18

  17-latkowie potrąceni na przejściu dla pieszych

  19-letni kierowca audi poruszał się od Pisarzowic w stronę Bielska-Białej. Nie ustąpił pie...

  Zmiana organizacji ruchu w Bielsku-Białej
  2019-02-16

  Zmiana organizacji ruchu w Bielsku-Białej

  Zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic: Lwowska – Żywiecka – ks. Stanisława Stojało...

  Akcja prędkość na weekend!
  2019-02-15

  Akcja prędkość na weekend!

  W trakcie akcji, która potrwa od godz. 6.00 w sobotę do 22:00 w niedzielę, policjanci wyko...

   Popularne Artykuły


   Galeria BWA zaprasza
   2019-02-14

   Galeria BWA zaprasza

   W tym tygodniu Galeria Bielska BWA zaprasza na następujące wydarzenia

   Przedwiosenny bieg na orientację 2.03.2019r.
   2019-02-14

   Przedwiosenny bieg na orientację 2.03.2019r.

   Zorientowane Kozy to bieg na orientację dla wszystkich lubiących dobrą zabawę oraz aktywny...

   Zmiany w systemie parkingowym w Bielsku-Białej
   2019-02-14

   Zmiany w systemie parkingowym w Bielsku-Białej

   Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej informuje

   Super-Nowa

   ul. Batorego 4, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   : 602 794 199

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO