Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2019-09-18

Bądź na bieżąco


reklama

10 sposobów jak oszczędzać paliwo

2019-08-23 22:23:14 Artykuł partnera 722


Jak pokazuje praktyka prawidłowa ekojazda polega na jeździe spokojnej, ale w miarę dynamicznej i z wykorzystaniem mocy oraz momentu obrotowego auta. A zatem o czym należy pamiętać i jak jeździć, aby zminimalizować spalanie? Oto 10 wskazówek jak oszczędzać paliwo.

fot

10 sposobów jak oszczędzać paliwo

W dzisiejszych czasach prawie każdy z nas posiada samochód. Jego eksploatacja nie jest jednak tania. Mianowicie przeglądy, ubezpieczenie, serwis, wymiana opon, oraz paliwo to nie małe wydatki. Co na niektórych ale nie wszystkich da się oszczędzać. Tak jest w przypadku paliwa.

Jak pokazuje praktyka prawidłowa ekojazda polega na jeździe spokojnej, ale w miarę dynamicznej i z wykorzystaniem mocy oraz momentu obrotowego auta. A zatem o czym należy pamiętać i jak jeździć, aby zminimalizować spalanie? Oto 10 wskazówek jak oszczędzać paliwo.

1. Staraj się przewidzieć sytuację na drodze

Oczywistym jest, że największe spalanie pojawia się podczas jazdy w mieście, a w szczególności w godzinach szczytu. Wówczas mamy do czynienia z nieustannym przyspieszaniem, hamowaniem i przemieszczaniem się od świateł do świateł. W takiej sytuacji trudno o oszczędności. Dużym problemem, który znacznie zwiększa zużycie paliwa, jest częste i gwałtowne hamowanie oraz wciskanie pedału gazu do oporu.

2. Jeźdź płynnie i spokojnie

Prawdą jest, że im mniejsze prędkości, tym mniejsze spalanie. Na drogach szybkiego ruchu najbardziej optymalną relację pomiędzy uzyskaną prędkością a spalaniem uzyskamy przy prędkości około 90-110 km/h. Powyżej 120 km/h krzywa zużycia paliwa wzrasta szybciej jak dystans. Ponadto na krótkich odcinkach drogi, pomiędzy miastami tj. 100-120 km, podróż z prędkością 140-160 km/h nie przyniesie zwykle zbyt dużego zysku czasowego, a zużycie paliwa może być nawet o 2-3 litry wyższe. Poza tym przy wyższych prędkościach dużo częściej musimy przyhamowywać a następnie konieczne jest zwiększenie prędkości i tym samym wyższe zużycie paliwa.

3. Porządek w bagażniku ma wpływ na spalanie

Wbrew pozorom bałagan w bagażniku ma znaczny wpływ na spalanie. Wożenie zbędnych przedmiotów w aucie zwiększa jego masę, a większa masa, to większe spalanie. Kwestia ta wygląda jeszcze gorzej, jeśli korzystamy z bagażnika dachowego zwłaszcza przy prędkościach autostradowych. Zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 20 procent. A zatem najlepszym rozwiązaniem jest wozić tylko niezbędne elementy.

4. Na czas postoju należy wyłączyć silnik

Nie bez powodu wiele nowoczesnych aut jest wyposażone w system Start/Stop. Podczas jazdy w mieście w godzinach szczytu, korzystając z tej opcji można zaoszczędzić nawet 0, 5 l/100 km. Jeżeli silnik jest pozbawiony systemu Start/Stop, możemy manualnie wyłączać i włączać jednostkę napędową. Należy jednak pamiętać, że postój, który trwa kilkanaście sekund, nie jest wystarczającym powodem do wyłączenia silnika.

5. Stan opon wpływa na spalanie

Opony to jeden z elementów, który decyduje zarówno o właściwościach jezdnych auta, jak również o jego spalaniu. Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na zużycie paliwa jest ciśnienie. Dlatego też należy dbać o prawidłowe wartości ciśnienia w oponach. Co ciekawe nawet 0, 5 bara może przełożyć się na kilkuprocentowy wzrost spalania. Ponadto kupując nowe ogumienie warto trzymać się wytycznych producenta oraz zapamiętać, im wyższa klasa, tym mniejsze spalanie.

6. Dbaj o dobry stan płynów silnika oraz wszelkich filtrów

Zaniedbania w tej kwestii mogą prowadzić nie tylko do szybszego zużywania się jednostki napędowej, ale również do zwiększonego spalania. Dlatego też regularne wymiany olejów, filtrów oraz świec to gwarancja optymalnego zużycia paliwa.

7. Wyłącz klimatyzację

Korzystanie z klimatyzacji, gdy temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza lub z ogrzewania, gdy nie ma mrozu nie ma sensu, bowiem znacznie wpływa na zużycie paliwa. Ponadto każdy gadżet, który zużywa energię elektryczną, ma wpływ na spalanie. Dla osób skrajnie oszczędnych niezłym pomysłem jest jazda na światłach do jazdy dziennej.

8. Tankuj tylko dobre paliwo

Dobrej jakości paliwo poza tym że jest bardziej wydajne, pozwala także zachować silnik w przyzwoitym stanie. Tankowanie najtańszego paliwa z nieznanego źródła, może zwiększyć spalanie oraz ryzyko uszkodzenia osprzętu silnika. Jest to szczególnie istotne w przypadku silników wysokoprężnych.

9. Sprawdzaj ceny

Tankowanie na oślep może generować bezsensowne koszty. Jeżeli sporo podróżujemy, warto tankować poza miastem na stacjach przy trasie z wyłączeniem autostrad. Zazwyczaj stacje w centrach miast mają znacznie wyższe ceny.

10. Korzystaj z samochodu rozsądnie

Jazda samochodem na krótkich dystansach generuje ogromne koszty. Koszty te nasilają się szczególnie zimą. Wówczas spalanie na krótkim dystansie tuż po uruchomieniu silnika może sięgać 20 a nawet 30 l/100km.

Wykorzystując wspomniane sposoby, zużycie paliwa zapewne będzie niższe i równocześnie wydatki na ten cel zmaleją.

Artykuł przygotowała wypożyczalnia samochodów Auto Kruczek. Więcej ciekawych porad motoryzacyjnych znajdziesz na ich blogu.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


reklama

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Czy monitoring pojazdów pozwoli nam zaoszczędzić? Sprawdź, jak to obliczyć
  2019-09-18

  Czy monitoring pojazdów pozwoli nam zaoszczędzić? Sprawdź, jak to obliczyć

  Jak dużą część wydatków Twojej firmy pochłania zarządzanie flotą pojazdów? Rosnące ceny pa...

  Kajto i Maciek wygrywają w klasyfikacji WRC 2 Rajdu Turcji
  2019-09-15

  Kajto i Maciek wygrywają w klasyfikacji WRC 2 Rajdu Turcji

  Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrywają w klasyfikacji WRC 2 Rajdu Turcji i os...

  Na stacjach może podrożeć autogaz i diesel
  2019-09-14

  Na stacjach może podrożeć autogaz i diesel

  Drugi tydzień września przyniósł kolejne, ale niewielkie zmiany cen na krajowych stacjach ...

   Popularne Artykuły


   „Polska pod Krzyżem” w Beskidach
   2019-09-16

   „Polska pod Krzyżem” w Beskidach

   W intencji mieszkańców Bielska-Białej modlili się 14 września 2019 r. księża i wierni pod ...

   Czas na Fermenty 2019
   2019-09-14

   Czas na Fermenty 2019

   Już za kilkanaście dni wystartuje największe i najśmieszniejsze wydarzenie kabaretowe w te...

   Nabór do Bielskiego Chóru Kameralnego
   2019-09-15

   Nabór do Bielskiego Chóru Kameralnego

   Bielski Chór Kameralny działający przy Bielskim Centrum Kultury ogłasza nabór wśród Pań i ...

   Super-Nowa

   ul. Batorego 4, 43-300 Bielsko-Biała

   : 784 669 877

   : 602 794 199

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO