Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2022-08-17

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Wyślij PIT przez internet nie tylko dla własnej wygody

2021-03-19 11:11:53 Artykuł Partnera 1143


Czasy, kiedy każdy podatnik musiał co najmniej raz w roku odwiedzić urząd skarbowy, aby złożyć osobiście swoje roczne zeznanie podatkowe, bezpowrotnie mijają. Z roku na rok rośnie grupa osób korzystających z aplikacji do tworzenia PIT przez internet, dzięki której w kilka minut można spełnić ustawowy obowiązek rozliczenia z fiskusem.

epit

1. Jak działa program do PIT?

2. Jak i kiedy wysłać PIT przez internet?

Dobry program do PIT nie musi być drogi, a co więcej, zwykle jest darmowy. Można go pobrać bez przeszkód na własny komputer i wykorzystywać tyle razy, ile jest to konieczne.

Jak działa program do PIT?

Chociaż polskie prawo podatkowe jest skomplikowane, to program do PIT online wcale nie musi taki być. Wystarczy spojrzeć na sposób działania aplikacji ePIT aby przekonać się, że samodzielne rozliczenie PIT jest bardzo łatwe. Sporządzenie rocznego zeznania podatkowego w takiej aplikacji wymaga jedynie podania podstawowych danych i trzymania się ściśle wskazówek kreatora. Dotyczą one wpisania danych osobowych, przepisania z PIT 11 lub innego dokumentu zawartych tam informacji oraz zaznaczenia odpowiedniej opcji w przypadku korzystania z ulg podatkowych. Kreator krok po kroku przeprowadza podatnika przez proces tworzenia deklaracji oraz sam wstawia odpowiednie dane we właściwych rubrykach wybranego formularza. W ten sposób ryzyko popełnienia błędu jest niewielkie, a podatnik już w zaledwie kilkanaście minut przygotuje swój PIT.

Aby obsługiwać program do PIT nie trzeba posiadać dużej wiedzy o podatku dochodowym. Wystarczy podstawowa znajomość fundamentalnych przepisów, dotycząca chociażby tego, kiedy można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dzieci. Jeśli podatnik nie posiada takiej wiedzy, w kreatorze znajdzie praktyczne wyjaśnienia i odnośniki do konkretnych przepisów, które pozwalają rozwiać wątpliwości. Podatnik nie zostaje więc sam z problemem, ale od razu otrzymuje gotową odpowiedź na swoje rozterki.

epit

Aplikacje do PIT online takie jak e-pity, pozwalają też na swobodny wybór organizacji pożytku publicznego, na rzecz której podatnik chce przekazać 1% swojego podatku. To ważne, ponieważ niektóre firmy, w zamian za udostępnienie aplikacji do PIT za darmo, wymagają przekazania tej darowizny na rzecz prowadzonej przez siebie organizacji, co nie pozostawia użytkownikowi wyboru.

Jak i kiedy wysłać PIT przez internet?

Istotą programu do PIT online jest nie tylko stworzenie zeznania podatkowego, ale również jego wysyłka do urzędu skarbowego przez internet. Aby było to możliwe, konieczne jest zweryfikowanie, czy zeznanie jest wysyłane przez podatnika. Można to zrobić na dwa różne sposoby. Pierwszym jest wysyłka z uwierzytelnieniem za pomocą kwoty przychodu za ostatni zamknięty już rok podatkowy. Weryfikacja podatnika następuje więc na zasadzie porównania danych, które na jego temat posiada już fiskus, z danymi, które wpisał podczas procedury uwierzytelnienia. Drugim sposobem jest podpisanie zeznania podatkowego kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Z tej opcji skorzystają jednak jedynie ci podatnicy, którzy taki podpis posiadają - za opłatą wydają go certyfikowane centra.

Termin wysyłki PIT przez aplikację e-pity nie jest ściśle określony - można to zrobić w dowolnym momencie, ponieważ aplikacja działa non stop. Ważne jednak, aby nie przekroczyć ustawowych terminów, a więc w przypadku PIT 37, PIT 36 czy PIT 36L 30 kwietnia, a w przypadku PIT 28 - 28 lutego. Maksymalny termin wysyłki jest więc uzależniony od rodzaju zeznania podatkowego.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Czym jest basen rozporowy, jak go napełnić i kiedy warto go wybrać?
  2022-08-16

  Czym jest basen rozporowy, jak go napełnić i kiedy warto go wybrać?

  Basen rozporowy to doskonały sposób na zapewnienie ochłody w letnie dni dla całej rodziny....

  W Bielsku-Białej powstał poligon strażacki
  2022-08-16

  W Bielsku-Białej powstał poligon strażacki

  W Starym Bielsku powstał poligon strażacki – miejsce, które umożliwia służbom ćwiczenie ws...

  Trudne warunki na Jeziorze Żywieckim. Ratownicy WOPR ratowali turystów
  2022-08-16

  Trudne warunki na Jeziorze Żywieckim. Ratownicy WOPR ratowali turystów

  Mocne opady deszczu oraz silny wiatr uniemożliwił dalszy wypoczynek wielu osobom wypoczywa...

   Popularne Artykuły


   Kino Letnie pod Dębowcem. Czas na kolejny seans
   2022-08-10

   Kino Letnie pod Dębowcem. Czas na kolejny seans

   Zbliża się kolejna odsłona Kina Letniego na stoku Dębowca

   Filmujemy Bielsko-Białą!
   2022-08-16

   Filmujemy Bielsko-Białą!

   Nakręć film o atmosferze, ludziach, architekturze jednej z pięciu ulic Bielska-Białej – za...

   Podręczniki szkolne - gdzie warto je nabyć?
   2022-08-12

   Podręczniki szkolne - gdzie warto je nabyć?

   Zorganizowanie szkolnej wyprawki to obowiązek, który rodzice często zostawiają na ostatnią...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO