Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-27

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Więcej tanich mieszkań na wynajem?

2016-04-08 05:00:00 www.kurier.pap.pl 3123


Program mieszkań na wynajem "Mieszkanie+" prawdopodobnie już w kwietniu

Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu premier Beata Szydło przedstawi program "Mieszkanie+", który ma m.in. zwiększyć dostępność tanich mieszkań na wynajem - poinformowało w środę PAP biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Premier zapowiedziała program w sobotę.

Z dotychczasowych zapowiedzi MIB wynika, że miałby powstać szereg zróżnicowanych instrumentów wsparcia na rynku mieszkaniowym. Ministerstwo i rząd dążą do odejścia od wspierania "własności mieszkaniowej" (w Polsce ok. 85 proc. mieszkań to mieszkania własnościowe). Wzorując się na wysoko rozwiniętych krajach Unii Europejskiej tj. Niemczech, Danii, Szwecji, chcą rozwoju rynku tanich mieszkań na wynajem.

Resort budownictwa zwraca uwagę, że kraje z dużym zasobem mieszkań na wynajem łagodniej przechodziły kryzys finansowy, choćby ze względu na fakt, że obywatele - mając alternatywę w postaci mieszkań na wynajem - nie musieli się zadłużać na wiele lat nabywając mieszkania na własność.

Działania na rzecz rozwoju rynku mieszkań na wynajem - jak podkreśla ministerstwo - będą wiązały się z wprowadzeniem tanich mieszkań na wynajem. Mieszkania miałyby być budowane na gruntach należących do Skarbu Państwa, stąd niska cena - koszt budowy miałby nie przekraczać 3 tys. zł za metr kw. Ponadto istniałaby możliwość wynajmu takiego mieszkania z opcją "dojścia do własności". Jak zapowiada MIB w ten sposób koszt spłaty takiego mieszkania będzie mniejszy niż komercyjny.

Ministerstwo zapowiada również usprawnienie działalności spółdzielni mieszkaniowych, które doprowadzi do pełnego wykorzystania zasobów mieszkaniowych dostępnych dla spółdzielni. Planowane jest także zwiększeniu oferty mieszkań dla nisko zarabiających w ramach wsparcia budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego (mieszkania na wynajem w towarzystwach budownictwa społecznego i spółkach gminnych).

Inną formą wsparcia proponowaną jeszcze w zapowiedziach wyborczych był powrót do długoterminowego oszczędzania na cele mieszkaniowe - kas mieszkaniowych oszczędnościowo-budowlanych lub też wyodrębnionych rachunków budowlano-mieszkaniowych. Oszczędzający za regularne wpłaty miałby być nagradzany premią możliwą do wykorzystania przy remoncie, zakupie własnego mieszkania czy budowie domu. Resort informował, że jedną z zalet kas lub też wyodrębnionych rachunków budowlano-mieszkaniowych jest ich pozytywny wpływ na gospodarkę w kraju. Takie oszczędności są istotnym czynnikiem napędowym dla wielu branż produkujących dobra konsumpcyjne.

Źródło: www.kurier.pap.pl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium
    2026-06-26

    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium

    16 za, 8 przeciw. Prezydent Bielska-Białej otrzymał absolutorium

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy
    2026-06-26

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy

    Policja na quadach patroluje lasy – koniec nielegalnych rajdów!

    Rozmowa, która uratowała życie
    2026-06-26

    Rozmowa, która uratowała życie

    Ratownicy udzielili mężczyźnie niezbędnej pomocy, a następnie przewieźli go do szpitala, g...

      Popularne Artykuły


      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
      2026-06-21

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

      Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
      2026-06-21

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

      Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

      Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd
      2026-06-25

      Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd

      Węgierska Górka: zawrócił na S1 i jechał pod prąd. Surowa kara dla 71-latka

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO