Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-28

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

NOWY CENNIK. Od maja podwyżka opłaty śmieciowej w Bielsku-Białej

Od maja podwyżka opłaty śmieciowej w Bielsku-Białej. Rada Miejska Bielska-Białej zmieniła stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

UM B-B

Od 1 maja 2023 roku zapłacimy więcej za odbiór i wywóz odpadów komunalnych. Rada Miejska Bielska-Białej na sesji 2 lutego br. zmieniła stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Jednym z głównych tematów poruszanych na LIV sesji Rady Miejskiej było podniesienie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jest ono konieczne, by gminny system gospodarki odpadami komunalnymi mógł się samofinansować. Podczas dyskusji radni rozważali wysokość stawek opłaty oraz proponowali, aby brakujące w systemie środki uzupełnić z innych pieniędzy. Jednak przy takim rozwiązaniu brakujące środki trzeba by pozyskać zabierając je innym, równie ważnym dziedzinom życia miasta.


R E K L A M A 


W tych okolicznościach radni postanowili urealnić opłatę śmieciową. Tym bardziej, że ostatnia zmiana stawki opłaty miała miejsce przed trzema laty - 1 stycznia 2020 r. Od tego czasu o 38 proc. zwiększyła się płaca minimalna, średnio o 135 proc. wzrosły ceny za energię elektryczną, ponaddwukrotnie podrożało paliwo. Te czynniki bezpośrednio wpływają na koszty świadczenia usług odbioru odpadów komunalnych, ich zagospodarowania, a także koszty obsługi administracyjnej systemu. Szacuje się, że w 2023 r. koszt świadczenia tych usług zwiększy się co najmniej o 4.500.000 zł brutto.

Trzeba przypomnieć, że na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, którą uiszczają mieszkańcy, składa się nie tylko koszt odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości przez wykonawcę tej usługi (wybranego w drodze przetargu nieograniczonego), ale także ich zagospodarowanie, prowadzenie Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i koszty obsługi administracyjnej systemu gospodarowania odpadami.

Nowe, podniesione stawki opłaty, które będą obowiązywać od 1 maja 2023 r., spowodują dodatkowy dochód miesięczny w wysokości 407.088 zł, to jest 4.885.056 zł rocznie – a taka suma zapewni samofinansowanie się gminnego systemu gospodarki odpadami.

Od 1 maja będą obowiązywać następujące stawki opłaty śmieciowej:
28 zł - dla 1-osobowego gospodarstwa,
56 zł - dla 2-osobowego gospodarstwa,
84 zł - dla 3-osobowego gospodarstwa,
108 zł - dla 4-osobowego gospodarstwa,
112 zł - dla 5-osobowego gospodarstwa,
114 zł - dla 6-osobowego gospodarstwa,
115 zł - dla 7 i więcej osobowego gospodarstwa.
W przypadku niewypełniania obowiązku segregacji stawka będzie podwyższona o 100 proc.

Stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązujące na terenie Bielska-Białej zostały określone w taki sposób, że ich wysokość w przeliczeniu na jedną osobę maleje wraz ze wzrostem liczby osób wchodzących w skład danego gospodarstwa domowego (począwszy od 4-osobowego gospodarstwa domowego).

Warto dodać, że - pomimo podniesienia stawki opłaty - miasto Bielsko-Biała nadal utrzymuje się w czołówce gmin Aglomeracji Beskidzkiej z jedną z niższych stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. stawka w Ustroniu i Łękawicy to 41 zł od osoby, w Skoczowie to 39 zł od osoby, w Jasienicy i Żywcu – 36 zł od osoby.

W załączniku tabelka ilustrująca skalę podwyżek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Tabela ilustrująca skalę podwyżekDOCX


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    35 nowych strażaków ratowników OSP ukończyło szkolenie w Bielsku-Białej
    2026-06-28

    35 nowych strażaków ratowników OSP ukończyło szkolenie w Bielsku-Białej

    Gotowi nieść pomoc! Nowi strażacy ratownicy po egzaminie w Bielsku-Białej

    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium
    2026-06-26

    Gorąca sesja rady w Bielsku-Białej. Prezydent z absolutorium

    16 za, 8 przeciw. Prezydent Bielska-Białej otrzymał absolutorium

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy
    2026-06-26

    Policjanci na quadach monitorują drogi przecinające lasy

    Policja na quadach patroluje lasy – koniec nielegalnych rajdów!

      Popularne Artykuły


      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
      2026-06-21

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

      Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
      2026-06-21

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

      Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

      Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd
      2026-06-25

      Groza na S1. Kierowca Dacii jechał pod prąd

      Węgierska Górka: zawrócił na S1 i jechał pod prąd. Surowa kara dla 71-latka

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO