Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2023-12-06

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Mija 12 lat od śmierci papieża Jana Pawła II

2017-04-02 20:00:00 www.kurier.pap.pl 3573


Dzisiaj mija 12 lat od śmierci papieża Jana Pawła II. Ludzie na nowo odkrywają jego nauczanie i jego osobowość

foto: Bogdan Ziarko

W niedzielę mija 12 lat od śmierci papieża Jana Pawła II. Ludzie na nowo odkrywają jego nauczanie i jego osobowość – uważa były metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Przekazywanie dziedzictwa papieża to wyzwanie - dodaje rektor Uniwersytetu Papieskiego ks. prof. Wojciech Zyzak.

"Niewątpliwie na nowo odkrywa się Jana Pawła II" – powiedział PAP kardynał Dziwisz. Podkreślił, że we Włoszech i Meksyku ludzie wciąż bardzo żyją nauczaniem Jana Pawła II, który ukierunkował ich myślenie, m.in. o rodzinie. "Trzeba do niego wracać, staje się bardzo aktualny" – dodał.

Kard. Dziwisz wspominał, że w pierwszych latach pontyfikatu mówiono o nim papież-Polak, później "nasz papież". "Pod koniec jego życia mówili: kiedy był młody, to się nam podobał, a teraz kiedy jest schorowany i cierpiący, kochamy Go" – opowiadał były papieski sekretarz.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o g. 21.37. Jego beatyfikacji dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji - papież Franciszek 27 kwietnia 2014 r.

Od tego czasu w kalendarzu Kościoła katolickiego ważniejsze niż rocznica śmierci są: data kanonizacji papieża i dzień liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II, który został wyznaczony na 22 października.

Tuż przed 12. rocznicą śmierci Jana Pawła II działające w Polsce instytucje zajmujące się upowszechnianiem jego nauczania zaapelowały do polskich władz o: stworzenie trzyletniego programu utrwalania dziedzictwa papieskiego, ustanowienie 16 października świętem narodowym i wprowadzenie orderu św. Jana Pawła II. Do polskich samorządów zaapelowały, żeby w każdym regionie obecne były "żywe pomniki" poświęcone papieżowi.

Zdaniem rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Wojciecha Zyzaka przekazywanie i utrwalanie dziedzictwa papieża należy rozpatrywać jako zadanie i wyzwanie. "Z jednej strony jest olbrzymie dziedzictwo Jana Pawła II, z drugiej strony minęło już 12 lat i dorasta młode pokolenie, które nigdy na żywo papieża nie widziało. Czasem myślę sobie o całym dorobku Piusa XII, to kilkadziesiąt encyklik, ale dzisiaj przeciętny wierny nie umiałby wymienić ani jednej. Wraz z upływającym czasem pewne rzeczy się zacierają i my jako Uniwersytet Papieski czujemy powinność, że trzeba to podtrzymywać, bo tych wartości nie przekazuje się w sposób automatyczny. Za każdym razem w nowym pokoleniu trzeba je na nowo odkrywać. To także nasz zadanie" – mówił ks. prof. Zyzak.

Przypomniał, że co roku uczelnie krakowskie organizują Dni Jana Pawła II, a na Uniwersytecie Papieskim powstają prace magisterskie, doktoranckie i licencjaty poświęcone myśli Jana Pawła II. "One też podlegają temu samemu procesowi. Za życia Jana Pawła II i tuż po jego śmierci łatwo było znaleźć odkrywczy, nowy temat. Po 12 latach znalezienie takiego aspektu, którego jeszcze nikt nie opracował, wymaga większego wysiłku, ale to wciąż się dzieje" – dodał ks. prof. Zyzak.

Według niego jest coraz więcej chętnych, m.in. z USA i Holandii, którzy na jakiś okres chcieliby do Krakowa przysyłać swoich studentów, licząc na to, że na UPJP2 wciąż kultywowana jest myśl, którą zostawił Jana Paweł II. "Nie słabnie zainteresowanie młodzieży udziałem w konkursach wiedzy o papieżu, które organizuje Instytut Tertio Millennio. Nie martwiłbym się tym, że w 12 lat po śmierci Jana Pawła II emocje opadły. Przypominanie tego, co mówił, to nasze zadanie" – podkreślił ks. prof. Zyzak.

Kard. Stanisław Dziwisz mówił dziennikarzom, że do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach przybywają tysiące pielgrzymów, także dzieci, które nie widziały nigdy papieża, ale "przylgnęły do tej sylwetki". "Ludzie poprzez modlitwę do niego otrzymują wiele łask. To zadziwiające, ile uzdrowień i łask moralnych. To papież na dzisiejsze czasy" - mówił.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Ratownicy GOPR uratowali 11 osób
  2023-12-05

  Ratownicy GOPR uratowali 11 osób

  W ostatnich dniach ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR udzielali pomocy 11 osobom poszkodowan...

  Pomysły na spędzenie zimowych wieczorów
  2023-12-05

  Pomysły na spędzenie zimowych wieczorów

  Zimowe wieczory są długie – w szczytowym momencie zaczynają się już przed 16:00, gdy na dw...

  Jakie są odmiany wózków podnośnikowych?
  2023-12-05

  Jakie są odmiany wózków podnośnikowych?

  Wózki widłowe, potocznie nazywane widlakami, mają wiele różnych rodzajów i modeli, które r...

   Popularne Artykuły


   Trzy Złote Maski dla Teatru Polskiego
   2023-11-29

   Trzy Złote Maski dla Teatru Polskiego

   . Trzy statuetki odebrali twórcy związani z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej – aktorzy Mar...

   Intensywne opady śniegu
   2023-12-01

   Intensywne opady śniegu

   IMGW zapowiada intensywne opady śniegu

   Ekspresy do kawy - ranking popularności 2023
   2023-11-30

   Ekspresy do kawy - ranking popularności 2023

   W dzisiejszym szybkim tempie życia niezwykle ważne jest znalezienie momentów relaksu i prz...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO