Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-02-24

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Marnujemy za dużo żywności

2017-04-14 05:00:00 www.kurier.pap.pl 2116


Greenpeace Polska przypomina, że Wielkanoc to okres, w którym oprócz zadumy religijnej i spotkań z bliskimi, mamy też do czynienia z marnowaniem szczególnie dużych ilości żywności. W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności, co stawia nas na 5. miejscu w UE - wyliczyła Greenpeace Polska.

W Polsce rocznie marnuje się ok. 9 mln ton żywności, co stawia nas na 5. miejscu w UE - wyliczyła Greenpeace Polska. Organizacja przypomina, że Wielkanoc to okres, w którym oprócz zadumy religijnej i spotkań z bliskimi, mamy też do czynienia z marnowaniem szczególnie dużych ilości żywności.

Europejczycy marnują 88 mln ton jedzenia rocznie, czyli 173 kg na osobę. Według wyliczeń Komisji Europejskiej, koszty z tym związane szacowane są na 143 mld euro. W tym tygodniu europarlamentarzyści zaapelowali do państw UE o ograniczenie marnowania żywności o 30 proc. do 2025 roku oraz o 50 proc. do 2030 roku.

Greenpeace apeluje do polityków, by przyjęli prawo, które skutecznie ograniczy wyrzucanie żywności i sprawi, że trafi ona do potrzebujących. Prace nad ustawą o przeciwdziałaniu temu zjawisku bardzo się przeciągają. Organizacja rozpoczęła więc akcję #NieMarnujemy, w której namawia polityków, aby przyjęli prawo, które skutecznie ograniczy wyrzucanie żywności i sprawi, że jedzenie trafi do potrzebujących.

Greenpeace uważa, że marnotrawstwo żywności to nie tylko problem społeczny, ale i ekologiczny. Wylicza, że wyrzucanie do kosza rocznie 9 mln ton jedzenia, oznacza zmarnowanie ponad 1,72 mld metrów sześciennych wody, które wykorzystano do jej produkcji. To tak, jakby każdy Polak codziennie przez rok wylewał sto 1,5-litrowych butelek wody. To również szkodliwe emisje do atmosfery, odpowiadające łącznym emisjom dwutlenku węgla wszystkich samochodów osobowych w Polsce przez rok - 22,77 mln ton dwutlenku węgla.

Według organizacji jednym z rozwiązań, które można szybko wprowadzić, jest zobowiązanie dużych sklepów i sieci handlowych do przekazywania żywności organizacjom zajmującym się jej dystrybucją do najbardziej potrzebujących. Greenpeace postuluje ponadto m.in. podwyższenie opłaty dla sprzedawców za wytwarzanie odpadów do 20 groszy za kilogram. Byłaby ona niższa o 10 gr dla tych, którzy przekazywaliby żywność do dalszej dystrybucji. Kolejnym postulatem jest też to, by sklepy sieciowe nie zmuszały dostawców do odbioru niesprzedanej przez sklepy żywności, którą wcześniej dostarczyli.

Do tej pory przepisy przeciwdziałające marnotrawstwu żywności wprowadzono we Włoszech, Francji, Czechach i Belgii.

Źródło: www.kurier.pap.pl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    57-latka poszukiwały dwie prokuratury oraz sąd
    2026-02-24

    57-latka poszukiwały dwie prokuratury oraz sąd

    Ścigany trzema listami gończymi został zatrzymany na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach, gd...

    Awaria sieci energetycznej w Bielsku-Białej. Trwają prace naprawcze
    2026-02-24

    Awaria sieci energetycznej w Bielsku-Białej. Trwają prace naprawcze

    Awaria sieci energetycznej w Bielsku-Białej. Trwają prace naprawcze

    Noga z gazu. Może być ślisko!
    2026-02-24

    Noga z gazu. Może być ślisko!

    Ostrzeżenia IMGW dla Powiatu Bielskiego. Będzie ślisko!

      Popularne Artykuły


      Giełda Staroci w sobotę
      2026-02-20

      Giełda Staroci w sobotę

      Już w najbliższą sobotę odbędzie się kolejne spotkanie kolekcjonerów, czyli Giełda Staroci...

      Człowiek, który robi najlepsze hot dogi w Bielsku Białej
      2026-02-18

      Człowiek, który robi najlepsze hot dogi w Bielsku Białej

      Na kanale Pasjonaci ukazał się nowy odcinek zatytułowany „Człowiek, który robi najlepsze h...

      Synoptycy wydali dwa kolejne ostrzeżenia meteo dla Powiatu Bielskiego
      2026-02-18

      Synoptycy wydali dwa kolejne ostrzeżenia meteo dla Powiatu Bielskiego

      Synoptycy wydali dwa kolejne ostrzeżenia meteo dla Powiatu Bielskiego

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO