Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2021-01-16

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Językoznawcy: Popełniamy więcej błędów

2016-06-24 08:20:00 www.kurier.pap.pl 1710


Poziom wiedzy ortograficznej spada. Językoznawcy twierdzą, że odpowiada za to wiele czynników - od internetu po braki w szkolnej podstawie programowej.

foto: mat. znaleziony na fb

Poziom wiedzy ortograficznej Polaków spada - ocenili w poniedziałek językoznawcy. Ich zdaniem odpowiada za to wiele czynników - od internetu po braki w szkolnej podstawie programowej.

„Niestety poziom znajomości ortografii obniża się. Różne są tego przyczyny. Popełniamy więcej błędów, ale nie są to błędy, które wynikają z podstawowych reguł – te najczęściej mamy opanowane, natomiast popełniamy więcej błędów dlatego, że pojawia się nowe słownictwo, nie wszystkie nowe wyrazy mają prostą pisownię, zwłaszcza zapożyczenia – to problemy dorosłych. Natomiast jeśli chodzi o dzieci i młodzież, to błędów ortograficznych również jest więcej. To widać w pracach maturalnych, widać w pracach pisanych na co dzień w szkołach” – powiedziała prof. Danuta Krzyżyk z Uniwersytetu Śląskiego na poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Prof. Krzyżyk kieruje zespołem sprawdzającym prace podczas Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego Dyktando, jest też egzaminatorem sprawdzającym prace maturalne oraz przewodniczącą zespołu ortograficzno-onomastycznego w Radzie Języka Polskiego. Przyznaje, że niektóre błędy wciąż potrafią ją zaskoczyć, jak „naółczycielka” zamiast „nauczycielka”, czy „nie mowleł” – zamiast „niemowlę”.

„Przyczyn problemów z ortografią jest kilka, trudno mówić o jednej. Przyczyny cywilizacyjne - zmieniają się sposoby wdrażania młodych ludzi do pisania, czytania – najpierw klawiatura komputerowa, dopiero potem sposoby tradycyjne. Przyczyny instytucjonalne – niestety po macoszemu jest potraktowana ortografia w obowiązującej podstawie programowej, niektórych reguł tam nie znajdziemy. To samo dotyczy interpunkcji. Nie ma wyraźnego przyrastania wiedzy, zmarginalizowana jest praca ze słownikiem ortograficznym. To jest też kwestia ułożenia materiału – zastosowano najgorszy z możliwych wariant linearny – raz coś omawiamy i już potem do tego nie wracamy. Lepszy byłby układ koncentryczny bądź spiralny, kiedy następuje powtarzanie, bo jednak rola powtórzeń przy nauce ortografii jest niebagatelna” – mówiła prof. Krzyżyk.

Przewodniczący Rady Języka Polskiego PAN prof. Andrzej Markowski mówi wprost - jesteśmy niedouczeni i leniwi. „Wydaje się nam, że program komputerowy poprawi nam wszystkie błędy ortograficzne, a nie poprawi, kiedy są wyrazy, które się pisze na dwa różne sposoby i co innego znaczą – jak masaż i masarz. Poza tym programy komputerowe nie zawierają wszystkich wyrazów i wyrazy, których nie ma w słowniku komputerowym, nie zostaną poprawione” – przypomniał.

Prof. Krzyżyk przekonuje, że pracę nad umiejętnościami ortograficznymi należy zacząć od najmłodszych lat - poprzez pracę nad sprawnością motoryczną ręki i przyzwyczajenie jej do tradycyjnego pisania ołówkiem i piórem. Należy też przykładać się do starannego pisania.

Źródło: www.kurier.pap.pl


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Zaginął Dawid Wróbel. Trwają poszukiwania
  2021-01-15

  Zaginął Dawid Wróbel. Trwają poszukiwania

  Mężczyzna zaginął po odwiedzinach u swoich rodziców w dniu 12 stycznia 2021 r. Od tego cza...

  Bielsko-Biała. Maluch na nakrętki
  2021-01-15

  Bielsko-Biała. Maluch na nakrętki

  Bielsko-Biała, wzorem innych miast, stawia w przestrzeni publicznej pojemniki na plastikow...

  Ranking leków na potencję 2021. Które środki cieszą się popularnością?
  2021-01-15

  Ranking leków na potencję 2021. Które środki cieszą się popularnością?

  Problemy z potencją dotykają obecnie milionów mężczyzn na całym świecie. Statystyki pokazu...

   Popularne Artykuły


   Tajemnice bialskiego ratusza. Tajemnicze lochy..
   2021-01-14

   Tajemnice bialskiego ratusza. Tajemnicze lochy..

   Siedziba władz Bielska-Białej to jeden z najładniejszych XIX-wiecznych budynków w mieście....

   Cieszyn. Restauracja "U Trzech Braci" interweniowała Policja
   2021-01-10

   Cieszyn. Restauracja "U Trzech Braci" interweniowała Policja

   Do restauracji Trzech Braci skierowano liczny oddziały Policji - kilkudziesięciu policjant...

   Żywiec. Trwają poszukiwania zaginionej Klaudii
   2021-01-13

   Żywiec. Trwają poszukiwania zaginionej Klaudii

   Policjanci poszukują zaginionej 17-letniej Klaudii Gawlas z Żywca. Nieletnia w dniu 8 styc...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO