Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2024-06-20

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Czy można uchronić się przed wypaleniem zawodowym? Sprawdź!

2023-03-25 14:10:27 Art Partnera 2797


Aż 66 proc. badanych odczuwało w 2021 roku oznaki wypalenia zawodowego. Czy można się uchronić przed takim zjawiskiem? Jak rozpoznać u siebie pierwsze oznaki? Zachowanie balansu między życiem prywatnym i zawodowym zdaje się dla nas coraz trudniejsze, a przecież to dzięki tej równowadze jesteśmy zdrowi, zrelaksowani i wypoczęci. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc osiągnąć ten stan.

FOT

Kwestia wypalenia zawodowego jest na tyle poważna, że w 2016 roku Unia Europejska przyjęła specjalną dyrektywę, którą nazywa się w skrócie „work-life balance”. Ma ona na celu przeciwdziałać przepracowaniu i jego wyniszczającym dla społeczeństwa skutkom. Kraje, które wprowadzą do swoich przepisów zasady dyrektywy o równowadze między życiem prywatnym a zawodowym, uregulują kwestię różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn w pracy, czy wydłużą urlopy rodzicielskie. Ma to podnieść stan psychiczny pracowników i przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu. Zanim jednak to nastąpi, warto samodzielnie zadbać o „work-life balance”.

 

Co to jest wypalenie zawodowe?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia jest to zespół objawów, które mają wpływ na nasze zdrowie. Jego źródłem jest doświadczanie przewlekłego stresu w miejscu pracy. Wypalenie zawodowe najczęściej przejawia się poczuciem braku energii i ogólnego wyczerpania, obniżoną efektywnością pracy oraz zwiększeniem dystansu psychicznego do wykonywanych obowiązków. Słowem: mniej nam zależy i rzadziej czerpiemy jakąkolwiek satysfakcję z tego, co robimy jako pracownicy.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Obserwuj siebie bacznie i porównuj swoje obecne zachowania z przeszłymi. Jeśli na początku praca w Twojej złotej firmie Cię pasjonowała, cieszyła, a do biura szło Ci się lekko, zaś dzisiaj myśl o włączeniu służbowego komputera napawa Cię raczej wstrętem – zastanów się. W miejscu pracy możesz odczuwać również większą drażliwość. Zdarza się też, że trudniejsze jest zasypianie lub łatwo odnotować częste budzenie się w nocy – szczególnie gdy zbliża się poniedziałek.

Zwróć uwagę na wstręt do pracy, niezadowolenie ze spędzania w niej czasu, czy drażliwość na widok menadżera. Możesz też zauważyć absolutny brak emocji, spowodowany Twoim dystansem wobec firmy. Jeśli większość tych objawów utrzymuje się od dłuższego czasu – możesz mieć problem z wypaleniem zawodowym.

Co może zrobić pracodawca?

Według specjalistów to pracodawcy mają ogromny wpływ na to, czy pracownik będzie cierpiał na wypalenie zawodowe. To bowiem oni odpowiadają za atmosferę pracy, procesy w firmie i czy system realizowania obowiązków. Wiele wskazuje na to, że już ważnym kierunkiem przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu jest jasny system wynagradzania pracowników oraz ich awansowania. Nie bez znaczenia są także pochwały, słowny sposób doceniania podwładnych i konstruktywny feedback.

Co ciekawe, według prawie połowy badanych przez Nationale-Nederlanden, ważne są benefity, takie jak dofinansowanie zajęć kulturalnych, sportowych, czy wyjazdów na służbowe delegacje. Pracownicy doceniają także wartość ubezpieczeń grupowych w firmie. Dla wielu istotne są kursy i szkolenia, które mają im pomóc w odstresowaniu się po ciężkim dniu. Ale także możliwości nauki w pracy jako takiej. Wykonywanie w kółko tych samych obowiązków i brak rozwoju nikogo nie motywuje na dłuższą metę.

 

Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

Najpierw zacznij od siebie i tego, co możesz zmienić w swojej codzienności, aby zachować równowagę na linii praca – dom. Zacznij od tego, aby obowiązków zawodowych nie wykonywać w domu. Jeśli pracujesz zdalnie, staraj trzymać się wyznaczonych godzin, a później za żadne skarby świata nie zaglądaj do służbowego laptopa. Dla dodatkowego wzmocnienia, ustaw sobie alarm w telefonie, którego melodia będzie oznaczała koniec pracy. Podobnie rób z przerwami od obowiązków w ciągu dnia.

Zadbaj o swoje zdrowie i włącz do codzienności pożywne dania (bogate w różnorodne witaminy i minerały) oraz aktywność fizyczną. Słychać o tym na każdym kroku nie bez powodu – to ma znaczenie. Wolny czas staraj się wykorzystywać na spotkania ze znajomymi i rodziną. Zróbcie coś razem, zamiast siedzieć obok siebie, mentalnie zanurzeni w swoich telefonach. Kontakt z drugim człowiekiem może wiele zdziałać. Nic jednak nie działa tak dobrze, jak…

Zadbaj o swoje środowisko pracy

To rola Twojego pracodawcy, ale pamiętaj, że to Ty go wybierasz każdego dnia. Każdego dnia, w którym zgadzasz się na nadgodziny, mobbing w pracy lub wieloletni brak podwyżek i rozwijania siebie w zawodzie, który kiedyś przynosił Ci satysfakcję. Dopóki pozwalasz sobie trwać w tym stanie, dopóty nic tak naprawdę się nie zmieni. Jeśli więc jesteś gotów na ten krok – zmień swoje środowisko pracy na lepsze i przygotuj się do tego właściwie.

W poszukiwaniach nowego pracy działaj inaczej niż poprzednio. Skoro czytasz tekst o wypaleniu zawodowym, to przecież co musiało pójść nie tak! Sprawdź atmosferę w pracy jeszcze zanim do niej pójdziesz. Jak to zrobić?

Postaw na portal Work or Not, w którym możesz sprawdzić każdego pracodawcę w kraju! Wystarczy wpisać w wyszukiwarce serwisu https://www.workornot.pl/companies nazwę firmy, którą chcesz sprawdzić. Najlepiej zrobić to w trakcie sprawdzania ogłoszeń o pracę – zaoszczędzisz dużo czasu! Później przeczytaj, co na temat firmy piszą jej pracownicy. To prawdziwa skarbnica wiedzy! Dowiesz się, m.in.:

 • jak szef podchodzi do podwładnych;
 • czy wynagrodzenie wypłacane jest na czas;
 • jak firma podchodzi do kwestii urlopów pracowniczych;
 • w jaki sposób nagradza się dodatkowo wyjątkowo ambitnych pracowników.

Sprawdź już teraz, co myślą o firmie użytkownicy Work or Not!

art

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Diecezja Bielsko-Żywiecka: zmiany personalne
  2024-06-20

  Diecezja Bielsko-Żywiecka: zmiany personalne

  Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

  Mistrzowie pływania
  2024-06-19

  Mistrzowie pływania

  Po Mistrzostwach Miasta Bielska-Białej w pływaniu dla Szkół Podstawowych wiemy, że najszyb...

  Pogoda Bielsko. Synoptycy wydali dwa ostrzeżenia meteo
  2024-06-19

  Pogoda Bielsko. Synoptycy wydali dwa ostrzeżenia meteo

  Ostrzeżenia meteorologiczne dla Powiatu Bielskiego

   Popularne Artykuły


   Obejście Węgierskiej Górki coraz bliżej. To będzie wyjątkowo malownicza trasa
   2024-06-15

   Obejście Węgierskiej Górki coraz bliżej. To będzie wyjątkowo malownicza trasa

   Obejście Węgierskiej Górki coraz bliżej. To będzie wyjątkowo malownicza trasa przez Beskidy

   Najnowsze ostrzeżenie IMGW. Intensywne opady deszczu
   2024-06-16

   Najnowsze ostrzeżenie IMGW. Intensywne opady deszczu

   Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych wydało ostrzeżenie meteorologiczne dla Powiatu B...

   Ogólnopolski Finał Czwartków LA
   2024-06-18

   Ogólnopolski Finał Czwartków LA

   Dwa medale przywieźli lekkoatleci z naszego regionu z XXX Ogólnopolskiego Finału Czwartków...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO