Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-23

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Bielski szpital wojewódzki kupił tomograf impedancyjny

2020-08-02 09:00:00 PAP 3964


Takim tomografem dysponują jeszcze tylko dwa szpitale w Polsce.

Miasto Bielsko-Biała. Paweł Sowa

Bielski szpital wojewódzki kupił tomograf impedancyjny. Ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Dariusz Maciejewski wyjaśnił, że aparat obrazuje aktualny stan płuc i zachodzące w nich zmiany. Jest on przydatny w leczeniu pacjentów z SARS-CoV-2.
Rzecznik szpitala Anna Szafrańska zaznaczyła, że takim tomografem dysponują jeszcze tylko dwa szpitale w Polsce.

"Aparat obrazuje aktualny stan płuc i zachodzące w nich zmiany. To badanie niezwykle bezpieczne dla pacjenta i personelu, bo nie wymaga stosowania promieni rentgenowskich" – powiedział Dariusz Maciejewski.

Wyjaśnił, że elektryczna tomografia impedancyjna "wizualizuje zdarzenia zachodzące w klatce piersiowej za pomocą niskiego poziomu prądu zmiennego w elektrodach otaczających klatkę piersiową chorego i obrazuje je na ekranie za pomocą programu komputerowego”. "Zmiany wentylacyjne lub chorobowe we wnętrzu klatki piersiowej powodują zmiany jej oporności elektrycznej, które mogą zostać wykryte dzięki niewielkim różnicom napięcia elektrycznego na powierzchni skóry" – dodał Maciejewski.

Ordynator zwrócił uwagę, że tomograf impedancyjny jest aparatem niezwykle przydatnym w leczeniu pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Dr Maciejewski zaznaczył, że do tej pory, aby wykonać tomografię komputerową płuc, trzeba było transportować chorego do szpitalnego Zakładu Diagnostyki Obrazowej. W przypadku osób, które podłączone są m.in. do pomp infuzyjnych i różnego sprzętu, było to skomplikowane przedsięwzięcie. Tomograf impedancyjny jest urządzeniem mobilnym. Można go przenieść na różne stanowiska i sprawdzić, w jakim stanie są płuca pacjentów, nie ruszając chorych z miejsca. Lekarz dodał, że żadna inna metoda obrazowania nie dostarcza porównywalnych i bardzo istotnych informacji bezpośrednio przy łóżku pacjenta.

Elektryczną tomografię impedancyjną wynaleziono w latach 80. XX w. W 2011 r. pierwsze urządzenie ETI zostało wprowadzone na światowy rynek. "Metoda jest przede wszystkim wykorzystywana do monitorowania i obrazowania funkcji płuc. Pozwala m.in. wykrywać wczesne upośledzenia typu odma opłucnowa czy obrzęk" – wyjaśnił ordynator.

Sprzęt, który jest własnością szpitala wojewódzkiego, może być stosowany w diagnostyce i leczeniu schorzeń płuc w każdym punkcie bielskiej placówki. "To niezwykle istotne w dobie pandemii COVID-19" – podkreślił Dariusz Maciejewski.

Szpital kupił tomograf impedancyjny za 240 tys. zł. Sprzęt sfinansowany został z dotacji w wysokości 3,4 mln zł, którą placówka otrzymała z urzędu marszałkowskiego w Katowicach.

Szpital wojewódzki w Bielsku-Białej to największa i jedna z najbardziej nowoczesnych placówek na południu Polski. Ma m.in. 17 oddziałów i 19 poradni specjalistycznych. (PAP)

autor: Marek Szafrański


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko
    2026-06-23

    Miasto prowadzi rekrutację i zapowiada konkurs na ważne stanowisko

    Nowe nabory w Bielsku-Białej. Magistrat szuka pracowników i zapowiada ważny konkurs

    Bielskie Drogi. Wzmożone działania Policji
    2026-06-23

    Bielskie Drogi. Wzmożone działania Policji

    Więcej kontroli na Bielskich Drogach. Trwają wzmożone działania Policji

    Nocna przejażdżka hulajnogą zakończona upadkiem
    2026-06-23

    Nocna przejażdżka hulajnogą zakończona upadkiem

    Nocna jazda hulajnogą zakończona groźnym upadkiem. 14-latka trafiła pod opiekę medyków

      Popularne Artykuły


      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta
      2026-06-20

      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta

      Marsz Równości i kontrmanifestacja na placu Chrobrego

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
      2026-06-21

      Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

      Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
      2026-06-21

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

      Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO