Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2024-07-17

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Kierowco, przygotuj swoje auto na sezon letni

2024-03-18 09:27:52 Art Partnera 73576


fot

fot

Po sezonie zimowym samochód wymaga poświecenia sporo uwagi. Niskie temperatury, niekorzystne warunki pogodowe czy środki wykorzystywane do odśnieżania dróg mogą bardzo negatywnie wpłynąć na stan pojazdu. By dobrze wjechać w cieplejsze dni, powinniśmy odpowiednio przygotować auto na nadchodzący sezon.

Zadbaj o swój samochód

Kiedy temperatury zaczną utrzymywać się powyżej 7oC, warto sprawdzić, w jakiej kondycji jest nasz samochód. Przede wszystkim należy ocenić stan podwozia. W tym celu w pierwszej kolejności powinniśmy udać się na myjnię i usunąć wszelkie pozostałości po zimowej aurze. Na czystym pojeździe dużo łatwiej będzie nam znaleźć ogniska rdzy, czy też uszkodzenia mechaniczne.

Dobrze również sprawdzić stan uszczelek w samochodzie, a także wymienić wycieraczki na nowe. Wystawiona na działanie ujemnych temperatur guma kruszeje i po sezonie zimowym może już tak dobrze nie spełniać swojej roli. Następnie należy odpowiednimi preparatami zabezpieczyć karoserię oraz wymienić płyny eksploatacyjne. Tak przygotowane auto jest gotowe na nadchodzący sezon.

Kolejny krok – wymiana opon na letnie

Jeżeli zabezpieczyliśmy odpowiednio samochód, przyszedł czas na wymianę ogumienia. Najważniejsza kwestia to dobranie właściwego rozmiaru dla naszego auta. Informację o tym możemy znaleźć w kilku miejscach: w książce serwisowej pojazdu, na słupku bocznym samochodu lub na klapce wlewu paliwa. W przypadku zamontowania ogumienia w wielkości innej niż homologowana przez producenta nie tylko możemy doprowadzić do nieprawidłowego ścierania się bieżnika, ale także spowodować poważne usterki zawieszenia czy układu hamulcowego.

Dla osób, które do tej pory nie musiały samodzielnie wybierać opon, temat ten może wydawać się nieco skomplikowany. To jednak nic trudnego. Przykładowo, 195/65 R15 t to jedna z najczęściej spotykanych wielkości w autach typu hatchback, jak również w niektórych sedanach. Letnie modele renomowanych producentów w tym rozmiarze znajdziemy tutaj: https://www.oponeo.pl/opony/letnie/195-65-r15.

Co jednak kryje się za tym oznaczeniem? Rozmiar 195/65 R15 mówi o tym, że model o tych parametrach ma 195 mm szerokości. Druga liczba, 65, to wysokość profilu i jest wyrażona w procentach. W przypadku tego rozmiaru będzie to 65% z szerokości 195 mm, co w przybliżeniu daje 127 mm wysokości opony. R15 to natomiast wyrażona w calach średnica.

fot

Jakie modele sprawdzą się mieszkańcom terenów górskich?

Będąc mieszkańcem Żywca, przy wyborze opon należy wziąć pod uwagę nieco inne parametry niż kierowcy na co dzień poruszający się po płaskich drogach. To, co niezwykle istotne dla kierowcy poruszającego się po górzystym terenie, to gwarancja stabilności oraz dużej przyczepności pojazdu. Nawet przy gwałtownych manewrach auto powinno zachowywać się przewidywalnie, a także dobrze reagować na ruch kierownicą.

Kolejna istotna kwestia to zachowanie na mokrej nawierzchni. Jak wiadomo, pogoda w górach jest bardzo zmienna. Szukając idealnego modelu warto zwrócić uwagę na te pozycje, które cechują się krótką drogą hamowania oraz dobrym prowadzeniem w deszczowej aurze.

O tym, co jeszcze jest ważne przy szukaniu idealnego modelu do naszego auta, możemy znaleźć w poradniku 6 kroków do wyboru idealnych opon letnich.

fot

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając opony letnie? 

Właściwości opony to nie tylko sam rozmiar. Jeżeli chcemy poznać, jakie parametry zyskamy przy zakupie wybranego modelu, powinniśmy zapoznać się z jego etykietą unijną. Jest to zbiór wiedzy o ogumieniu. Znajdują się na niej nie tylko informacje o producencie czy rozmiarze. W przypadku opon letnich umieszczone są tam także informacje o efektywności paliwowej, drodze hamowania na mokrej nawierzchni czy poziomie generowanego hałasu. W celu łatwiejszego odczytania zawartych na etykiecie danych, wszystkie pozycje są oznaczone piktogramami. By zgłębić temat, zachęcamy do przeczytania poradnika jak dobrać prawidłowo opony do auta.

Z taką wiedzą dobór nowego ogumienia dla samochodu nie powinien mieć już dla nas tajemnic. Oczywiście istotne jest indywidualne podejście do wyboru opon, a także dopasowanie ich właściwości do stylu jazdy.

opony

Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Myślałeś o MINI?
  2021-02-08

  Myślałeś o MINI?

  Kultowe MINI od lat zachwyca ludzi nietuzinkowych i kreatywnych

  Co Sprawdzić Przed Zakupem Samochodu w Salonie
  2024-06-24

  Co Sprawdzić Przed Zakupem Samochodu w Salonie

  Zakup samochodu to poważna decyzja, która wymaga dokładnego przemyślenia i przygotowania. ...

  Co najczęściej wykrywa Okręgowa Stacja pojazdów Bielsko podczas przeglądów technicznych
  2024-06-05

  Co najczęściej wykrywa Okręgowa Stacja pojazdów Bielsko podczas przeglądów technicznych

  Przegląd Techniczny to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa na...

   Popularne Artykuły


   Bielsko-Biała. Kino w namiocie
   2024-07-11

   Bielsko-Biała. Kino w namiocie

   Radni zapraszają młodych do Młodzieżowego Kina Plenerowego, które tymczasowo rozgości się ...

   Pomnik Marii Koterbskiej odsłonięto w Bielsku-Białej
   2024-07-15

   Pomnik Marii Koterbskiej odsłonięto w Bielsku-Białej

   To była bardzo wzruszająca uroczystość. Mowa o odsłonięciu w Bielsku-Białej pomnika wielki...

   Pogoda Powiat Bielski. Kolejne ostrzeżenie meteo!
   2024-07-12

   Pogoda Powiat Bielski. Kolejne ostrzeżenie meteo!

   Synoptycy wydali kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Powiatu Bielskiego

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO