Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2021-05-18

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Jakie są konsekwencje prawne jazdy po alkoholu?

2021-04-28 16:18:45 Artykuł Partnera 2295


Polskie prawo karne przewiduje sankcje za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu – i to niezależnie od tego, czy kierujący spowodował szkodę, czy też nie. Zobacz, czym różni się stan nietrzeźwości od stanu po spożyciu z punktu widzenia adwokatów do spraw karnych.

FOT

Sankcje za jazdę w stanie nietrzeźwości – podstawa prawna

Podstawę prawną w przypadku kar orzekanych za jazdę w stanie nietrzeźwości stanowi artykuł 178a kodeksu karnego. Jak wynika z jego treści „kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega karze”. Przepis ten dotyczy zarówno kierujących pojazdem na autostradzie, trasie szybkiego ruchu, jak też na drodze powiatowej czy niepublicznej. Kluczowy dla sądu jest fakt, że kierujący miał świadomość stanu, w jakim się znajduje (na co wskazuje art. 178a § 1 k.k.). W sytuacjach wątpliwych bierze się pod uwagę wyjaśnienia złożone przez kierowcę, a także szereg okoliczności, składających się na zamiar kierowcy. W sytuacji, gdy znajdziesz się w oawianej powyżej sytacji, pomocny może okazać się adwokat specjalzujący się w sprawach karnych.

Stan wskazujący na spożycie alkoholu – wykroczenie, za które grożą sankcje

Kierujący, w którego krwi znajduje się maksymalnie 0,2 promila, nie popełnia ani wykroczenia, ani przestępstwa. Wartość 0,2 promila jest pułapem dopuszczalnym przez polskie prawo. Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja kierowcy, który dopuścił się większego spożycia alkoholu, a jego krwi jego wartość wynosi powyżej 0,2 promila, lecz nie więcej niż 0,5 promila. Wówczas mowa jest o wykroczeniu. Osoba, która się jego dopuściła, musi liczyć się z konsekwencjami w postaci kary aresztu lub grzywny. Zazwyczaj stosuje się tę drugą sankcję, a kwoty grzywny wynoszą od 50 złotych w górę. Jak wynika z treści artykułu 87 kodeksu wykroczeń, aby wystąpiło wykroczenie, nie muszą zajść żadne okoliczności z widocznymi uszkodzeniami ciała innych osób czy pojazdów. Sam fakt znajdowania się pod wpływem podczas uczestniczenia w ruchu drogowym stanowi podstawę uznania, że doszło do wykroczenia. Jeśli chodzi o areszt, w przypadku wykroczenia stosuje się go w wyjątkowych okolicznościach, gdy:

• czyn popełniono świadomie i celowo;
• przebieg zdarzenia jest argumentem przemawiającym za demoralizacją sprawcy;
• w oczach wymiaru sprawiedliwości czyn zasługuje na szczególne potępienie.

Jeżeli prowadziałeś pod wpływem i potrzebujesz pomcy adwokata do spraw karnych, znajdziesz go na stronie internetowej https://kancelariaea.pl/prawo-karne-sprawy-karne/.

Stan nietrzeźwości – przestępstwo o znamiennych skutkach

Stan po spożyciu alkoholu (stan nietrzeźwości) natomiast występuje wtedy, gdy kierujący ma we krwi ponad 0,5 promila. Popełnia wówczas przestępstwo i musi liczyć się z poniesieniem kary. Kodeks prawa karnego przewiduje następujące jej formy:

• kara grzywny,
• kara ograniczenia wolności,
• kara ograniczenia wolności do lat 2.

Wielokrotne popełnienie tego typu przestępstwa wiąże się z bezwzględną karą więzienia – od 3 miesięcy do 5 lat. Ponadto kierujący musi wpłacić na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej kwotę równą 5000 złotych. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdy na okres co najmniej trzech lat. W niektórych przypadkach sąd może zdecydować o dożywotnim zakazie prowadzenia pojazdu. Dotyczy to przede wszystkim osób, które notorycznie popełniają przestępstwo.

Podsumowując, powrót z zakrapianych imienin kolegi czy imprezy sylwestrowej może skończyć się dla lekkomyślnego kierowcy sprawą w sądzie, karą grzywny, a nawet pozbawieniem wolności.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Myślałeś o MINI?
  2021-02-08

  Myślałeś o MINI?

  Kultowe MINI od lat zachwyca ludzi nietuzinkowych i kreatywnych

  MZK Bielsko-Biała. Podpisano umowę na zakup nowych autobusów
  2021-05-13

  MZK Bielsko-Biała. Podpisano umowę na zakup nowych autobusów

  Pięć nowych autobusów klasy MAXI za 5 miesięcy zawita do stolicy Podbeskidzia

  Bielsko-Biała. Przegubowcem na wycieczkę
  2021-05-12

  Bielsko-Biała. Przegubowcem na wycieczkę

  Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zachęca do pozostawienia samochodu ...

   Popularne Artykuły


   Bielsko-Biała. Wracają zajęcia w domach kultury
   2021-05-17

   Bielsko-Biała. Wracają zajęcia w domach kultury

   Dobra wiadomość: Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej wznawia działalność

   Paszporty szczepionkowe: jak będą wyglądać i czy Unia zdąży z nimi przed latem. Kością niezgody w negocjacjach jest kilka kwestii
   2021-05-15

   Paszporty szczepionkowe: jak będą wyglądać i czy Unia zdąży z nimi przed latem. Kością niezgody w negocjacjach jest kilka kwestii

   Paszporty szczepionkowe: jak będą wyglądać i czy Unia zdąży z nimi przed latem. Kością nie...

   Ekspert: godzina policyjna dla niezaszczepionych
   2021-05-14

   Ekspert: godzina policyjna dla niezaszczepionych

   Zdaniem eksperta, nie można nikogo siłą ani przepisami zmusić do szczepienia się przeciwko...

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO