Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2022-05-17

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Co może zdziałać lubczyk?

2022-04-19 12:28:55 UM Bielsko-Biała 26916


Trzecia - po Czarnej komedii i Amadeusie - sztuka Petera Shaffera, Lettycja i lubczyk, zagości na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej. Tym razem trudne zbliżenie dwóch odmiennych kobiet, reprezentujących nie tylko odmienny styl życia, ale zupełnie inne wartości - prezentuje TP na Małej Scenie, zgodnie z wizją Pawła Aignera, który wyreżyserował to przedstawienie.

fot. Paweł Sowa/ UM Bielsko-Biała

Bohaterki sztuki - Lettycja i Lotta - to dwie ekscentryczne przyjaciółki, które zdaje się dzielić prawie wszystko. Jest jednak coś, co sprawia, że znajdują nić porozumienia - wspólna, starannie ukrywana przed światem pasja, pozwalająca im obu na ekscytującą ucieczkę od szarej rzeczywistości.


R E K L A M A 


– Moje bohaterki pozornie się nie lubią. Ścierają się na ostro, czasami jest tam wręcz jatka, ale jak się okazuje z czasem dużo je łączy - mówił podczas konferencji prasowej zorganizowanej 14 kwietnia w TP reżyser przedstawienia Paweł Aigner. – Tekst musiałem nie tylko odchudzić, ale i zmodyfikować, gdyż w latach 90. XX wieku śmialiśmy się z czego innego. Jest on momentami satyrą polityczną, a jego elementy dzisiaj niespodziewanie, ze względu na sytuacje na świecie, zyskały nowe znaczenie, o którym na pewno nie myślał autor, gdy ją pisał. Jednak starcie tych dwóch pań, czasami w oparach absurdu, jest pasjonujące i wielowarstwowe – dodaje Paweł Aigler.

Bohaterki spektaklu poddają się działaniu tajemniczego lubczyku, który upodobali sobie mężczyźni. Pod jego wpływem zaczynają zmierzać w bardzo niebezpiecznym - jak się okazuje nie tylko dla siebie - kierunku.

- Bardzo bałam się tej roli, gdyż po pierwszym przeczytaniu sztuki uznałam, że jest to świetny materiał na słuchowisko. Nie miałam pojęcia, czy to się w ogóle uda się zagrać. Tym bardziej, że tekstu do nauczenia się było dużo. Teraz jednak, przed premierą, wiem, że tak, i bardzo się cieszę, że mogłam przygotować tę rolę w roku jubileuszu mojej pracy scenicznej. To już 35 lat w zawodzie i bardzo się cieszę, że taka poważna i trudna rola mi się dostała - zwierzyła się Barbara Guzińska – Lettycja Douffet w spektaklu.

Natomiast odtwórczyni roli Charlotty Schoen Maria Suprun stwierdziła, że bardzo lubi swoją bohaterkę.

- To jej wewnętrze rozedrganie ja zostało w niej uśpione na bardzo długo. Dopiero gdy spotyka Lettycję, to wszystko gdzieś się w niej budzi. Stare demony, młodzieńczość - po spotkaniu z nową przyjaciółką wybuchają ze zdwojoną siłą. Na początku Charlotta jest zwykłą urzędniczką, której głównym zadaniem jest przyjmowanie i zwalnianie ludzi. Nie jest to więc wymarzona kariera. Natomiast na końcu jest przeciwieństwem szarej urzędniczki. Jak wielka nastąpiła w niej przemiana, to już ocenią widzowie, oglądając spektakl - zapowiada tajemniczo Maria Suprun.

Po zaprezentowanych na konferencji prasowej fragmentach sztuki można stwierdzić, że Lettycja i lubczyk zapowiada się jako wyśmienita, nieco szalona komedia z wątkiem kryminalnym i ze zdecydowanie dominującym żywiołem kobiecym. Już podczas próby widać było świetne kreacje aktorskie Barbary Guzińskiej i Marii Suprun. Jak potoczą się ich losy, do czego są zdolne i jak daleko mogą się posunąć dwie zdesperowane kobiety, dowiemy się wspólnie już podczas premiery, którą zaplanowano 22 kwietnia.

Jacek Kachel

twórcy:

autor - Peter Shaffer

przekład - Gustaw Gottesman, Maja Gottesman

reżyseria - Paweł Aigner

scenografia - Magdalena Gajewska

kostiumy - Zofia de Ines, Iga Sylwestrzak

muzyka - Piotr Klimek

obsada:

Lettycja Douffet - Barbara Guzińska

Charlotta Schoen - Maria Suprun

Panna Framer - Jadwiga Grygierczyk

Pan Bardolph - Jerzy Dziedzic


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

  Wyszukaj w SN

  Ostatnio dodane


  Komedia „Nikt nie jest doskonały”
  2018-01-29

  Komedia „Nikt nie jest doskonały”

  Komedia „Nikt nie jest doskonały” S. Williamsa będzie grana 10 marca 2018 o godz. 19:30 w ...

  Nikt nie będzie się nudził
  2022-05-11

  Nikt nie będzie się nudził

  Bogaty program pikniku artystyczno-edukacyjnego Rodzinny Dzień Dziecka – Bezpieczne Dzieck...

  Chustotańce w centrum miasta
  2022-05-06

  Chustotańce w centrum miasta

  Tanecznym krokiem panie z dziećmi przemieszczą się ulicą 11 Listopada na plac Bolesława Ch...

   Popularne Artykuły


   Policja ostrzega ! Kradzieże z włamaniami
   2022-05-13

   Policja ostrzega ! Kradzieże z włamaniami

   W środę na terenie Bielska-Białej doszło do dwóch kradzieży z włamaniem do mieszkania

   Warszawska z dofinansowaniem
   2022-05-14

   Warszawska z dofinansowaniem

   Bielsko-Biała otrzyma na rozbudowa ul. Warszawskiej (etap IVB) 5.600.000 zł z budżetu pańs...

   Bielsko-Biała. Synoptycy zapowiadają burze z gradem
   2022-05-12

   Bielsko-Biała. Synoptycy zapowiadają burze z gradem

   Bielsko-Biała. Synoptycy zapowiadają burze z gradem

   Super-Nowa

   ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

   :

   :

   : redakcja@super-nowa.pl


    SN - INFORMACJE BIELSKO