Wiadomości, Sport, Kultura, Moto 2026-06-24

Bądź na bieżąco


r e k l a m a

Bielsko-Biała. Pamiętamy o profesorze

2020-10-03 15:47:59 Agata Wolna 6234


W Bielskim Centrum Kultury 1 października rozbrzmiewała muzyka wielkiego polskiego kompozytora - Henryka Mikołaja Góreckiego.

Fot. Lucjusz Cykarski. BCK Bielsko-Biała

W Bielskim Centrum Kultury 1 października rozbrzmiewała muzyka wielkiego polskiego kompozytora - Henryka Mikołaja Góreckiego. Mija 10 lat od śmierci profesora, któremu bliski był odbywający się w Bielsku-Białej Festiwal Kompozytorów Polskich i nasze miasto. Prof. Górecki był bohaterem I FKP, wielokroć gościł na tym festiwalu, stał się jego patronem, a obecnie to wydarzenie nosi jego imię.

1 października miał się rozpocząć kolejny – jubileuszowy – 25. Festiwal Kompozytorów Polskich. Niestety, życie, pandemia – napisały swoją historię i cały pieczołowicie przygotowany przez kierownika artystycznego FKP Witolda Szulakowskiego wraz z BCK program został przeniesiony na rok następny. Jednak w hołdzie dla prof. Henryka M. Góreckiego, który odszedł 10 lat temu, Bielskie Centrum Kultury przygotowało specjalny koncert.

Tuż przed rozpoczęciem koncertu przed popiersiem prof. Henryka Mikołaja Góreckiego prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wraz z małżonką profesora Jadwigą Górecką złożyli kosz kwiatów. W tej krótkiej uroczystości wzięli także udział członkowie rodziny Góreckich, Jacek Krywult – były prezydent miasta, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bielska-Białej – i dyrektor BCK Jerzy Pieszka. Obecny był również były dyrektor BCK Władysław Szczotka z małżonką, który przez lata współpracował przy tworzeniu programów FKP z H.M. Góreckim.

Koncert poprowadził Andrzej Kosowski, który powitał publiczność z gośćmi specjalnymi – Jadwigą Górecką i całą rodziną profesora, mówiąc, że część tej familii siedzi na widowni, a część wkrótce pojawi się na scenie. Istotnie Bielską Orkiestrę Kameralną poprowadził wnuk profesora Jan Stańczyk, a za fortepianem zasiadła córka kompozytora Anna Górecka.
- W marcu tego roku zmarł prof. Krzysztof Penderecki, dlatego w naszym koncercie nie mogło zabraknąć jego muzyki. Obaj wielcy kompozytorzy właśnie podczas Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej w 2005 tak pięknie odnowili swoją artystyczną i osobistą przyjaźń – powiedział A. Kosowski.

1 października od roku 1975 obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzyki, zainicjowany przez Yehudi Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki działającej pod egidą UNESCO, który jako pierwszy napisał specjalne przesłanie na ten dzień. Andrzej Kosowski przypomniał podobne przesłanie autorstwa Krzysztofa Pendereckiego: Żyjemy w zróżnicowanej sonosferze: otaczają nas dźwięki tak Natury, jak i Kultury. Wystarczy popatrzeć na drzewa i posłuchać ich brzmienia. Oby tylko tego naturalnego, czystego tonu nie zakłóciła "niedobra" kultura. Czy jesteśmy zatem z Muzyki? Ci, którzy w swych wywodach idą bardzo daleko, twierdzą wręcz, że wszystko jest muzyką, nawet my sami. Boecjusz uważał, że prawdziwym muzykiem będzie ten, kto osiągnie harmonię duszy. Jakże jego słowa przydać się mogą współczesnemu człowiekowi, który często otrzymuje dysharmonię nazwaną iluzorycznie i niebezpiecznie harmonią...

W wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jana Stańczyka zabrzmiała część Polskiego requiem - Chaconne napisana po śmierci Karola Wojtyły w 2005 i zadedykowana papieżowi Janowi Pawłowi II. Później BOK wraz z Anną Górecką wykonali I koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina, kompozytora, który był bardzo ważny w twórczości H. M. Góreckiego. W muzyce profesora odnajdujemy wiele cytatów z Chopina. Przyznał kiedyś, że w młodości słuchał wszystkich przesłuchań do konkursu Chopinowskiego i w ten sposób poznał wszystkie dzieła kompozytora. Na zakończenie wieczoru usłyszeliśmy utwór Henryka Mikołaja Góreckiego Quasi una fantasia, napisany dla sławnego Kronos Quartet.


Kopiowanie materiałów dozwolone pod warunkiem podania źródła: www.super-nowa.pl


r e k l a m a

    Wyszukaj w SN

    Ostatnio dodane


    Komedia „Nikt nie jest doskonały”
    2018-01-29

    Komedia „Nikt nie jest doskonały”

    Komedia „Nikt nie jest doskonały” S. Williamsa będzie grana 10 marca 2018 o godz. 19:30 w ...

    Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii
    2026-06-21

    Tak się bawi Porąbka! Kamil Bednarek z potężną dawką energii

    Kamil Bednarek opanował wczoraj Gmine Porąbka! To był wyjątkowy koncert

    Trzy dni świętowania w Porąbce. Będzie się działo!
    2026-06-19

    Trzy dni świętowania w Porąbce. Będzie się działo!

    Dni Gminy Porąbka 2026. Trzy dni pełne atrakcji i koncert Kamila Bednarka

      Popularne Artykuły


      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta
      2026-06-20

      Bielski Marsz Równości przeszedł ulicami miasta

      Marsz Równości i kontrmanifestacja na placu Chrobrego

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim
      2026-06-21

      Leśna: wzruszające spotkanie pani Karoliny z Karolem Nawrockim

      Marzenie 100-latki spełnione. Spotkanie z Prezydentem RP Karolem Nawrockim

      Koncert na lotnisku w Aleksandrowicach. Miasto uruchamia specjalne linie i zamknie część ulic
      2026-06-18

      Koncert na lotnisku w Aleksandrowicach. Miasto uruchamia specjalne linie i zamknie część ulic

      Lato z Radiem i TVP w Bielsku-Białej. Ważne informacje dla uczestników koncertu

      Super-Nowa

      ul.Młyńska 69/3, 43-300 Bielsko-Biała

      :

      :

      : redakcja@super-nowa.pl


        SN - INFORMACJE BIELSKO